Onko itsellänne kokemuksia stimulanttien kuten Provigil (modafiniili) käytöstä it-alalla Suomessa tai ulkomailla? Suomessa vielä aika harvinaista mutta jossain Jenkeissä ja Briteissä taitaa olla ihan arkipäivää, koska siellä jo opiskelijatkin popsivat noita, pystyy valvomaan helposti pari vuorokautta putkeen ilman että keskittymiskyky kärsii ollenkaan, Jenkkien sotilaat ovat valvoneet jopa 4 vuorokautta, mikä tuntuu hurjalta kyllä! Suomessahan tuota ei tietenkään saa helposti edes reseptillä, joillekin potilaille (kuten narkolepsia) määrätään kyllä mutta terveille ei kyllä ollenkaan. Provigil ei esim. kyllä huumaa varsinaisesti mitenkään, mutta parantaa keskittymiskykyä aivan tajuttomasti.
Stimulantit it-alalla
Provigil???
4260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olisin syönyt, jos olisin jostain saanut. Mutta kyllähän IT-alalla on aika normaalia sellaiset 16 tunnin päivät ihan luomunakin.
Riittävä uni, liikunta, sekä terveellinen ruokavalio.
Lisäksi työn erottaminen vapaa-ajasta.
Noilla "stimulanteilla" olen pärjännyt mainiosti viimeiset 15 vuotta IT-hommissa.
Ja pärjään jatkossakin.
Oon kokeillu noita. Noilla kyllä pysyy valveilla, mutta kunnon työtahtiin pääsee vasta pirillä. Sillä on menty viimeset n. 5 vuotta.
Monet ihan laillisetkin treenibuusteritkin piristävät kummasti ja antavat fokusta, tosin esim. DMAA-tuotteet ovat nykyisin Suomessa myyntikiellossa, eivät kai kuitenkaan laittomia aineita eli niitä voi kyllä tilata ulkomailta. Varmasti luomuna työn tekeminen on terveellisin vaihtoehto, mutta kyllähän jostain aineista voi saada ihan hirveän tehonlisäyksen työntekoon, kysehän on vähän kuin doping urheilussa, eli kyllä sitä pääkoppaakin pystyy douppaamaan, mutta eri asia onko se sitten kovin terveellistä.
Pirillä tai metalla saa varmaan itsensä hurjaan draiviin, eihän noita aineita nyt turhan takia esim. Apollo-ohjelman astronauteille annettu (tai suomalaisille kaukopartiomiehille 2. maailmansodan aikana). Pitkäaikaisen käytön seuraukset kannttaa kyllä kuitenkin tiedostaa eli vaarallisiahan nuo aineet ovat pitkäaikaisessa käytössä ainakin.