synnytyksen lähestyminen?

35+2

Hei
Tahtoisin kuulla, jos muilla on kokemusta samankaltaisesta tilanteesta. Odotan siis esikoistani rv 35 2. Viisi päivää sitten lääkärintarkastuksessa kohdunkanava oli 3cm ja olin napakasti kiinni. Eilen kuitenkin alkoi niukka verinen vuoto. Epämiellyttäviä mutta kivuttomia supistuksia tulee usein. Äitipolille soitin ja kävin tarkistamassa tilanteen. Olin neljässä päivässä auennut sormelle ja kanava lyhentynyt yhteen senttimetriin. Vauva on laskeutunut ja kiinnittynyt. Outo olo minulla on ollut pari päivää, mutta ei muuta. Käskivät laitoksella ottaa vain hyvin rauhallisesti. Onko muilla siis kokemusta vastaavanlaisesta ja kuinka kauan avautumisesta ja kohdunkanavan lyhyntymisestä on mennyt synnytykseen? Limatulppaa olen myös parina päivänä ollut huomaavanani. Kiitos jo etukäteen!

1

625

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fisutt

      Itselläni oli rv32 paikat pehmentynyt ja kohdunkaulaa 1cm jäljellä. Rv 35 1 alkoi säännölliset supistukset ja oltiin yö sairaalassa, yön aikana supistukset kuitenkin loppuivat. Silloin olin 3cm auki. Viikkoon ei tullut yhtään supistusta, mutta rv 36 1 illalla ne alkoivat taas ja sairaalaan lähdettiin, vauva syntyi seuraavana aamuna.

      Vauva joutui olemaan keskolassa ensimmäiset 3vrk (jonka jälkeen vasta pääsin imettämään vauvaa) ja sairaalassa oltiin viikko. Kannattaa oikeasti ottaa rauhallisesti ja koettaa sinnitellä sinne täysaikaisuuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2039
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1196
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      174
      1092
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      782
    7. 70
      781
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      340
      678
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      661
    Aihe