Nikon D5100 + 18-55mm VR

No niin nämä on taas näitä aloittelijan turinoita, mikä kamera minulle jne. Pokkari hajosi ja olen pitkään kuolannut järkkärin perään. Ajattelin ostaa tuon nikonin D5100. Tyhmä kysymys kuuluu miksi markantalo myy kameraa 400 euroon, kun sama paketti tuntuu olevan muualla tuntuvasti tyyriimpi. Onko tässä nyt jotain mitä en tajua? http://hintaseuranta.fi/tuote/nikon-d5100-kit-18-55-mm-vr-jarjestelmakamera/518717
8256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niin osta pois ennen kuin hinta nousee.

Äänestä

Ovat tzainneet oztaa poistuvan mallin loppuerän halvalla. 18-55 on kyllä huono objektiivi. 18-105 ompi palju parempi.

Äänestä
  • No joo, eiköhän tuolla objektiivillä alkuun pääse. Vai mikä siinä mättää? Käytettynä näitä ei paljon kannata varmaan ostaa? Runkoja siis.

    Äänestä

  • 16+9 kirjoitti:

    No joo, eiköhän tuolla objektiivillä alkuun pääse. Vai mikä siinä mättää? Käytettynä näitä ei paljon kannata varmaan ostaa? Runkoja siis.

    Zee on niin, että ilmaizekzihan tuo käytännözzä mukaan tulee.

    Äänestä

  • "18-55 on kyllä huono objektiivi. 18-105 ompi palju parempi."

    Jahas... tämän kirjoituksen mukaan tosin ihan päin vastoin.

    "The photos are nice and sharp most of the time, but if you're looking closely, the 18-105mm is Nikon's fuzziest lens in the corners at 18mm. Even the $100 18-55mm is better. "

    Lähde: http://www.kenrockwell.com/nikon/18-105mm.htm

    Äänestä

Ei kai se nyt niin paska ole? Tai vastaavasti niin paljon parempi tuo 18-105, ettei pokkarilla tähän asti pärjännyt sillä kuvia saa. Köyhän kannattaisi kyllä ostaa hyvä saman tien, kun en raaski sitten kumminkaan ostaa uutta putkea lähiaikoina. Joo...

Äänestä
  • Minulla on ollut tuo D5100 kakkosrunkona vuoden verran ja se on varsin kelvollinen.

    Tuo 18 - 105 mm Nikkorilta on hyvä valinta alkuun ja se tuottaa varsin hyvää kuvaa koko alueellaan.

    Kun näet mihin kuvausharrastuksesi suuntautuu niin voit jälkeenpäin ostella uusia laseja aina kun varat antavat myöden. 18 - 105 on hyvä turistilasi jota ei tarvitse vaihtaa joka välissä eri pituiseen.

    Yleensähän monet vannovat primeihin eli kiinteään polttoväliin ja totuuden nimessä on sanottava niiden yleensä antavan laidasta laitaan parempaa kuvaa mutta niiden hankaluutena on kantaa ainakin kolmea lasia tuon yhden sijaan ja vaihdella niitä vaihtelevissa olosuhteissa.

    Zoomien "huonot" kohdat piirron suhteen ovat yleensä reunoissa ja kulmissa varsinkin mutta muutoinkaan noihin paikkoihin ei kuvan pääosaa esittävää kohdetta yleensä rajata.

    Lykkyä tykö kameran ja lasin valinnassa, sen 18-55mm jos se tulee mukana voi pitää varalla koska koskaan ei tiedä mitä tapahtuu. Itse kuljen pidemmillä matkoilla aina kahden rungon kanssa joihin molempiin sopivat samat lasit vaikka toinen onkin täydellä kennolla ja toinen kropilla. Ei pääse yksi vika koko reissua pilaamaan. Ainoana ongelmana on runkojen erilaiset akut joten vara-akkujakin pitää raahata kahta sorttia kuten latureitakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


6+11 kirjoitti:

No niin nämä on taas näitä aloittelijan turinoita, mikä kamera minulle jne. Pokkari hajosi ja olen pitkään kuolannut järkkärin perään. Ajattelin ostaa tuon nikonin D5100. Tyhmä kysymys kuuluu miksi markantalo myy kameraa 400 euroon, kun sama paketti tuntuu olevan muualla tuntuvasti tyyriimpi. Onko tässä nyt jotain mitä en tajua? http://hintaseuranta.fi/tuote/nikon-d5100-kit-18-55-mm-vr-jarjestelmakamera/518717

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu