Verenpaineen mittaus

Milloin sopiva

Onko sama mittaako verenpaineen syönnin jälkeen vai tyhjällä vatsalla?

6

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhggg

      Mun mielestä ihan sama? :D Itse mittailen miten sattuu, sekä että :D

    • summa.

      Ihan sama.

      Monta kertaa päivässä se täytyy mitata, jotta tietää kokonaisuuden.

    • kotkotkoot

      ostin mittarin ja siinä suositeltiin että paine täytyy mitata aina samoihin aikoihin. jos mittailee miten sattuu niin on aika selvää että se heittelee, riippuu mitä on tehnyt j n e.

    • 11+4

      Noh, jos syömisen vaikutus epäilyttää niin voithan aina mitata sen parina päivänä molemmin puolin ruokailua ja katsoa pysyykö suurinpiirtein samana. Periaatteessa ainakin kahvin juonti ja tupakointi nostavat painetta hetkellisesti, ruokailun vaikutus on oletettavasti vähän niin ja näin.

      Enemmänkin on merkitystä ettei paineita mitata heti välittömästi fyysisen suorituksen jälkeen, vaan puolen tunnin lepo on minimivaatimus.

      • jorma 5

        Eiks sitä voi ajatella, että ei ole kovin suuri asia jos esim yläpaine vaihtelee vaikkapa 10-15 "pykälää"
        välillä 100- 140.


    • kotkotkoottt

      itse mittaan milloin sattuu ja kirjoitan ylös, ei lukemat paljoa vaihtele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      215
      5439
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5024
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      25
      4840
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      123
      2065
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1801
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1667
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      18
      1615
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1501
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1290
    10. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      90
      1285
    Aihe