Joo - Tänään se päivä sitten tuli. Vieraanamme ollut henkilö ihmetteli vanhimman lapsemme erilaista ulkonäköä. Meillä on kaksi elävää lasta. vanhin on 15 vuotias ja nuorempi täyttää nyt elokuussa 13 vuotta. Vuonna 2011 saimme ns. Enkelilapsen eli raskausviikolla 39. pienokainen menehtyi kohtuun. Vaimo odottaa nyt 4 lasta Laskettu aika olisi syyskuulla.. Jokainen lapsi pitäisi olla minun siittämä. Kaikki lapsemme on olleet samannäköisiä syntyessään ja elävät lapset jopa 1 vuotis kuvissa. Nuoremmassa lapsessa on selvästi minun piirteitä, mutta vanhemmassa niitä ei ole. jonkin verran äitinsä piirteitä hänestä löytyy.
Itsekkin olen joskus miettinyt salaa, että olenko todella tuon vanhemman biologinen isä vai elätänkö toisen siittämää äpärää.
Noh yksityisillä dna testeillä se selviää, mutta...... Jos otan sen testin alkaa kauhea sota perheessämme. Mikäli olisin lapsen biol. isä saisin kuulla tuosta asiasta varmasti lopun elämääni, toisaalta nyt taas tämä epäilyksen käärme nostaa päätään. Pitänee kai miettiä, olenko todella vanhimman lapesni isä ja jos en olisikaan, mitä sitten..... 20 vuotta yhteistä taivalta jos se haihtuu ilmaan....
Nyt mietityttää
17
671
Vastaukset 17
- ota vaan
Parempi ottaa vaikka sota syttyisi.Selviäisi sekin asia eikä kummittelisi vielä kuolinvuoteella.
- Näillä mennään
Minä antaisin olla, vaikka ymmärränkin tunteesi ja epävarmuutesi. Ei kaikkia asioita tarvitse ratkaista, keskeneräisen kanssa on joskus parempi. Jos ottaisit testin, olisi tulos mikä hyvänsä, tuskin mikään muuttuisi paremmaksi kenenkään teidän kannalta.
- ...
Ettekös te kolmen vuoden kuluttua voi tehdä testit ilman että vaimosi saa tietää asiasta mitään? Tiedä vaikka asia hoituisi salassa jo nyt.
- Teetä tutkimus.
Joka neljäs DNA testattu isäehdokas, ei ole lapsen isä.
Helsingin Sanomat 28.11.2006.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Lehti Joka neljäs DNA-testattu isäehdokas ei ole lapsen isä/1135223287095
----------- - ison perheen lapsi
Ota asia puheeksi ja pyydä dna-testit..Vaimo jos ei ole rehellinen-suutttuu mutta jos on puhtaat jauhot pussissa-suuttuu mutta antaa tehdä testit..Valheessa eläminen satutttaa.Tosin perheen lapset voivat olla eri näköisiä..minäkin näytän erilaiselta kuin kaksoisiskoni mutta olemme ison siskoni kanssa saman näköisiä.Silti meissä sisäruksissa on yhteistä-samanlainen ääni.
- ...............
On normaalia, että lapset ovat eri näköisiä, vaikka olisi samoista vanhemmistakin. Onko sinulla muita syitä epäillä isyyttäsi? Tuo on erittäin huono peruste.
Mitä sitten tapahtuu, jos testi osoittaa, ettet ole lapsen isä? Lapsi menettää isän ja saa siitä valtavat traumat. Sinä menetät isän oikeudet lapseen, joka toivottavasti on sinulle tärkeä ihmisenä, koska olet hänet omanasi kasvattanut. Ehkä perheenne hajoaa, jolloin joudut todennäköisesti asumaan erossa niistä muistakin lapsistasi ja ke ties et koskaan enää tapaa sitä yhtä. Olisitko valmis siihen? Etkö rakasta lasta, joka todennäköisesti on omasi ja jota olet kasvattanut omanasi? Onko totuus sen arvoista, että sillä kannattaa pilata monen viattomankin elämä?
Ja entä sitten, kun testi osoittaisi sinun olevan isä? Teille voisi siinäkin tapauksessa tulla ero. Mitä lapsi ajattelisi, kun epäilet olevasi hänen isänsä? Joutuisit asumaan erossa kaikista lapsistasi, kaikki lapsesi kärsisivät ja vaimosi olisi hyvin
loukkaantunut, ihan syystä. Onko totuuden tietäminen sen arvoista, että haluat rikkoa perheesi? Itsehän sinä sen toki päätät. - mummin näköine
Minulla on monta sisarusta ja kun olen kaikkia tarkkaan katsonut, niin harva meistä on oikeastaan kummankaan vanhemman näköinen. Tuolla perusteella yksistään ei kannata alkaa tuolla asialla päätään vaivaamaan.
- Testit kehiin
Niin moni maksaa käenpojan elämää.
Meillä naapurissa on tyttölapsi jonka kasvuennuste on 190cm, vaikka isä on 170cm persejalka. Hoidoilla tehty lapsi pitäisi olla. Isänsä näköä siinä on, mutta aika erikoista kun niin isokokoinen ennusteen mukaan ja jo nyt. Äitiään siinä lapsessa en näe yhtään.- kaikkee sitä lukee
No voihan lapsi kasvaa paljon pitemmäksi kuin vanhempansa ! Eräässä perheessä poika on melkein kaksimetrinen ja vanhemmat lyhyitä. Ja taatusti tässä perheessä on molemmat vanhemmat pojan vanhempia.
- Käentyttökö?
kaikkee sitä lukee kirjoitti:
No voihan lapsi kasvaa paljon pitemmäksi kuin vanhempansa ! Eräässä perheessä poika on melkein kaksimetrinen ja vanhemmat lyhyitä. Ja taatusti tässä perheessä on molemmat vanhemmat pojan vanhempia.
Jos tyttölapsi on oletettua isäänsä päätä pitempi, niin hälytyskellot pitää soida -ja kovaa!
- ei totta
Käentyttökö? kirjoitti:
Jos tyttölapsi on oletettua isäänsä päätä pitempi, niin hälytyskellot pitää soida -ja kovaa!
Ja mitähän varten ??
- ----
Käentyttökö? kirjoitti:
Jos tyttölapsi on oletettua isäänsä päätä pitempi, niin hälytyskellot pitää soida -ja kovaa!
Ai jaa...
Minä olen isääni 10 cm pitempi :D
Ja minussa on paljonkin isäni näköä. - olet lehtolapsi
---- kirjoitti:
Ai jaa...
Minä olen isääni 10 cm pitempi :D
Ja minussa on paljonkin isäni näköä.Lasten ulkonäköasiaa on tutkittu. Lapset ovat itsensä näköisiä, mutta se isän tai äidin kanssa yhdennäköisyys on sen katsojan mielikuvitusta.
- putkiloinen :)
Käentyttökö? kirjoitti:
Jos tyttölapsi on oletettua isäänsä päätä pitempi, niin hälytyskellot pitää soida -ja kovaa!
Minäkin olen isääni 7cm pitempi. Tosin samallaiset kasvonpiirteet kuin isällä. Äitini on isääni 4cm pitempi ja äidin veljet 190 senttisiä, joka oli kuuskyt luvulla syntyneillä paljon. Äitini on 178cm. Minulla on kaksi nais serkkua, jotka ovat myös yli 180cm. Isän puolella naiset ovat olleet n. 160 senttisiä. Ja tiedän tasantarkkaan olevani vanhempieni lapsi. :)
- dslkhdhklfshfks
Ennuste on aina vain ennuste, tyttöjen pituuskasvu loppuu yleensä kahden vuoden sisällä menkkojen alkamisesta, joka tytöillä voi alkaa jopa 10 vuotiaana nykyään. Samoin lapsen isän lyhyys voi johtua jostain kasvun aikaisesta horrmonitoiminnan häiriöstä ja hänen geneettinen pituutensa voi olla pidempi.
Esikoiseni on pieni kopio minusta, isästään ei muistuta kuin pituus. Kuopukseni on enemmän isänsä näköinen, mutta muistuttaa enemmän mieheni äitiä kuin isäänsä. - Meidän perhe
He he, mainitsemallasi kriteerillä mitattuna en ole kummankaan lapseni äiti ja toisella vissiin sitten eri isäkin :) vaihtunuko tuo lie sitten laitoksella... tämä siis vitsinä.
Minulla on kaksi aikuista poikaa, toinen pieni 165 cm tumma, toinen punahiuksinen 185 cm.Itse olen blondi ja lasten isä tumma. Että ei sitä aina tiedä miten ne geenit menee :) Ja tasan tarkkaan tiedän että lasten isä on todellakin lasten isä.
Omasta mielestäni satutat kaikkia pyytämällä dna-testiä. Pistä asiat tärkeys järjestykseen... - uralin kukka
Jos asia sieluasi kaihertaa-pyydä testit mutta muista että silläkin voi olla hintansa.Kävi miten kävi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1941101- 80727
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48692- 81591
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä40562- 39549
- 23543
- 46540
- 106530
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan41527Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va169523Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja289509Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47484Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko45480Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27463Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91446Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.29442- 21432
Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80425