Onko tietoa tästä Jounista?

Jouni Haverinen istui sörkässä vuonna 1983-1984, kyse oli vakavasta rikoksesta.
Hän oli tuolloin jotakin 21-22 ja on romanitaustainen.

Onko tietoa hänestä?
2529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jouni Haverinen ei ole mannenimi joten mitä tarkoitat romanitaustalla?

Äänestä

Nurmijärven poika Jouni Haverinen sai hermoromahduksen ja tuomiota korjattiin hyvästä käyttäytymisestä vielä useita kertoja. Hän oli kahdentoista veljeksen joukosta yksi niistä onnekkaista, ja selvinneistä, joita oikeudenmukaisuuden taju, vielä kaiken kieltolainkin keskellä, kiinnosti kehitettävänä.
Romanitaustaisuus oli yllättävä veto sen ajan Käräjäoikeudelta, nimismiehen sanelemana, äkillisenä tarpeena ja sen mukaisena, etuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


27.1886 kirjoitti:

Jouni Haverinen istui sörkässä vuonna 1983-1984, kyse oli vakavasta rikoksesta.
Hän oli tuolloin jotakin 21-22 ja on romanitaustainen.

Onko tietoa hänestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu