SUOMI-KP:N TÄHTÄIMENSIIRTOVÄLINE?

Löysin papan vintiltä teräksisen suorakulmaisen esineen (noin70mm x 30 x 40), jossa reikä ja molemmin puolin kierteytetyt tangot joiden päässä vääntimet.
Reikä silmämääräisesti kp:n etutähtäimen muotoinen.
Pappa oli töissä varikolla.
Mikähän esine on kyseessä?
7202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuvan jos näkisi, niin se auttaisi lisää.

Äänestä

Härpäke on mökillä, pitää tuoda kotiin. Olisikohan joku kiinnostunut moisesta keksinnöstä?

Äänestä

Kyseessä lienee konepistoolin ammunnanvakautin. Kuten tiedämme nousee konepistoolin piippu ylöspäin sarjaa ammuttaessa. Tämähän johtuu siitä että piippulinja on takimmaisen tukipisteen yläpuolella. Ja näin rekyylin kammetessa piippua ja lukonkehystä/lukkoa taakse, kahvasta pitelevä käsi aikaan saa vastavoimana piipulle nuosuefektin.
Ammunnanvakauttimella saadaan piippu pysymään paikoillaan. Lähes jokapäiväisissä sarja-ammunnoissani törmään jatkuvasti piipun nousuongelmaan. Olen tosin saanut piipun nousua hillittyä pitelemällä konepistoolia ainoastaan etuvaipasta kiinni, koskematta lainkaan aseen perään. Näinkin piipun nousu voidaan eliminoida. Laukaisu vain on hivenen hankalaa ja aseen kannattelu etutukista raskasta, ainakin pitemmän päälle.

Äänestä

Aivan, olinpa tyhmä kun en heti tajunnut. Olisi pitänyt kun vielä 80-luvulla tuli Tyrrissä poltettua muutama tuhat kuulaa vuodessa ko.värkillä.
Ja nousuongelma kp:llä on ihme urbaanilegenda. Jos jantterilla on papua tarpeeksi niin ei nouse kuin kulperi.

Äänestä
  • Suomi pp on hyvin tasapainoinen sarjalla ammuttaessa. Yleensä aseen nouseminen ja ohjailu hoidetaan pitämällä peukaloa peräkorkilla ja siirtelemällä sitä aina sinne minne halutaan ampua. Siis kun ammutaan tähdättyjä sarjoja. Näin minä ainakin olen sen oppinut.

    Äänestä

80-luvulla, jos kapina olisi alkanut, olisi ilmatorjuntaohjusryhmille jaettu kp:t. Rynkkyjä ei olisi riittänyt. Kuulaa oli älyttömästi, ainoa mikä rajoitti treeniä oli nahan lähtö käsistä lipastettaessa...

Äänestä

Kovin ammuttiin ja välillä paloi rukkasetkin. Vihollista kaatui kuin heinää. Vaihtopiippuja tuotiin rekikuormia etulinjaan. Oli ne pojat aikoja ne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KP:n tähtäin kirjoitti:

Löysin papan vintiltä teräksisen suorakulmaisen esineen (noin70mm x 30 x 40), jossa reikä ja molemmin puolin kierteytetyt tangot joiden päässä vääntimet.
Reikä silmämääräisesti kp:n etutähtäimen muotoinen.
Pappa oli töissä varikolla.
Mikähän esine on kyseessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu