Olen siis 15.v nuori ja minun olisi pitänyt saada mopokortti nyt kesällä. Mutta ajolupahakemusta haettaessa ei saatu kuitenkaan isää allekirjoittamaan tätä tehdäkseen kiusaa. Saman hän teki muutama vuosi sitten kun haettiin passia. Minä en muutenkaan isän kanssa ikinä puhu tai mitään koska meidän välit on muutenkin huonot. No, minä ja äiti ollaan mietitty, että me tarvimme yksinhuoltajuuden, mutta äitillä tämä tahtoo jäädä vain puhumiseksi, koska se pelkää, että isä hakee sitten veljestäni yksinhuoltajuuden kostoksi. Mikä siis neuvoksi?
tarvitaan yksinhuoltajuus, mutta...
neu12
370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joko hoidat suhteet isään kuntoon, vaikka mielistelemällä, tai kestät kolme vuotta, mikä ei ole pitkä aika. Mopolla ajaminen on ihan hanurista.
Unohda mopokortti. Poliisipäällikkö voi myöntää passin ilman isäsi suostumusta, kun suostumuksen antamatta jättämisen syy on kiusanteko.
Yhteishuolto voidaan muuttaa yksinhuolloksi, jos vanhempasi niin sopivat ja lastenvalvoja katsoo sen etusi mukaiseksi. Ilmeisesti isäsi ei näin sopisi. Silloin jää vaihtoehdoksi, että äitisi hakisi oikeusteitse yksinhuoltoa. Sen asian käsitteleminen kestää niin kauan, ettei mopokortti ole enää ajankohtainen.