Kokemuksia Messilästä?

Messiläänkö

Ajatuksena olisi ehkä lähteä katsastamaan Messilä Lahden suunnassa.
Millainen on paikkana? Teltan kanssa oltaisiin menossa.
12-vuotias vanhempien mukana. Löytyykö tekemistä tuon ikäiselle? Millainen uimapaikka?
Kaikenlainen tieto otetaan vastaan :)

15

8512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mmmmmmmmmm

      Kiva paikka, mukava uimaranta. En ole yöpynyt koskaan, mutta käynyt muuten.

    • Ei Messilään

      Eipä tulis mieleenkään mennä Messilään, niin kauan kun se inhottavan omahyväinen akka, joka on maikkarin tv-ohjelmassa, on siellä hösäämässä. Miten ihmeessä noin inhottava ämmä voi olla yleisönpalvelussa töissä. Se sopis parhaiten lehtien aamujakajaksi tai korpeen marjanpoimijaksi. En kertakaikkiaan voi sietää sitä!

      • Ex-jakaja

        Mitä vikaa on lehdenjakajissa?!


    • sotanorsu.m

      Kallis mielestäni kun ei edes pesukone toiminut että oltais saatu pyykit pestyä kun reissussa ollaan... :(

      • !!!!!!!!!!!!!!!!!

        Ihan törkeen kallis paikka. Kausipaikka olis kiinnostanut, mutta sellaset kiskurihinnat et olkoon.


      • Salpiksen asukki
        !!!!!!!!!!!!!!!!! kirjoitti:

        Ihan törkeen kallis paikka. Kausipaikka olis kiinnostanut, mutta sellaset kiskurihinnat et olkoon.

        Messilässä ei ainakaan muutama vuosi sitten ollut kausipaikkahintoja, vaan sama vurokausihinta kaikille, viipyi sitten lyhyemmän tai pidemmän aikaa. Kysynnän ja tarjonnan laki, nääs. Mainiolla alueella on enemmän kysyntää kuin kapasiteetti antaa myöten. Tasa-arvoinen hinnoittelu estää myös alueen slummiutumisen. Väitteet isäntäväestä ovat silkkaa panettelua. Mukavia, ahkeria ja palvelualttiita yrittäjiä he ovat. Hollolan kunta tekee emämunauksen, jos se jättää venäläisen rahan toivossa vuokrasopimuksen uusimatta. Sillä tempulla päästäisiin tyhmyydessä Lahden tasolle ja joudettaisiin yhdistymään yhdeksi kunnaksi.


      • Anonyymi
        !!!!!!!!!!!!!!!!! kirjoitti:

        Ihan törkeen kallis paikka. Kausipaikka olis kiinnostanut, mutta sellaset kiskurihinnat et olkoon.

        Aivan törkeä hinta jos ajatellaan, että ollaan marraskuussa. 35€ kahdelta hengeltä suihkusta ja sähköstä. parikymppiä lisää niin pääsee hotelliin jossa on aamiainen.
        Pitäköön leirialueensa , emme palaa koskaan:-(


    • Ennen oli paremmin

      Nyt on kausipaikkoja :) Kommeita terasseja nimikyltein, omia paljuja, autoja ja veneitä. Ruohot rehottaa pitkään seisoneiden vaunujen ja rakenteiden ympärillä Satunainen kulkija ei mahdu kuin takimmaiseen riviin. Ranta on hieno mitä nyt linnut vähän paskoo, mutta väki viihtyy!

      • Vaunuilijat

        Naapurini otti kausipaikan ja kehuu kovin.
        Kuulemma karaokea ja tanssia viikonloppuisin sekä hyvä henki poppoolla.
        Miehen vaimo naureskelee että jos miehestä ei ole seksi seuraksi niin
        löytyy tuuraajia helpolla.


    • ohi mennään

      Mukkula Lahdessa oli kauniilla paikalla ja lähellä keskustaa, mutta on kuulemma lopetettu ja sinne alkavat rakentamaan äveriästä asuinaluetta järvimaisemilla. Lahdessa ei suosita matkailua, mutta ,maassamme on paljon kivempiakin paikkoja kuin Lahti. Lahti on jotenkin luotaantyöntävä paikkakunta, eikä sinne tee kovin mieli poikkeilla. Humalaista nuorisoa ja vanhempaakin toilailee kaikkialla ja juopottelu on hyvin avointa ja sallittua.

    • ex-hollolalainen

      Messilä on hyvä paikka. Etäisyys Lahteen suht lyhyt. Aktiviteetit löytyy Messilän nettisivuilta. Lahdessa onkin sitten vaikka mitä :) Kannattaa katsoa Lahden matkailusivuilta tarkemmin. (koko Lahden seudun matkailusivut) Itse olen käynyt pelaamassa rantalenttistä. Hinnoista en osaa sanoa kun olen vain käynyt uimassa ja pelaamassa..

      Messilän ranta hyvä. Muita hyviä rantoja Hollolassa esim. Pikku-Tiilijärvi Kuntakeskuksen tuntumasss Terveysaseman vieressä, Kotomäki Messilästä kirkonkylään päin ajettaessa, kääntyy Pyhäniemen kartanon kohdalta (Ville Haapasalo on muutes sieltäpäin kotoisin), Hovin ranta Kutajoentien varressa (kirkolle päin ajetaan, kääntyy muutama km ennen kirkonkylää, Kutajoentietä ehkä 5km matkaa...).. Lahdessa keskussairaalan vieressä Likolampi, Mukkulan ranta tai vaikka Möysän ranta :)

    • Jokukohtuussentään

      Messilän hinnat tosi kalliita!!!

      • rakitsyynä

        Lahdessa leirintäalueilla on erittäin paljon punkkeja!!


    • Anonyymi

      Mukkula Camping takaisin!
      Mukkula Camping takaisin!
      Mukkula Camping takaisin!

    • Anonyymi

      Aivan järkyttävää asiakaspalvelua siellä. Tänään nuori romanipariskunta tuli kahden lapsen kanssa ehkä 10v ja 6v majoitus tarkoituksessa. Olivat varanneet ja maksaneet paikan netin kautta. Kuuntelin kun he yrittävät selittää ja kysellä että miten mahdollista että heitä ei alueelle päästetä niin vastattiin vain että tänään ollaan myyty kaikki paikat ja netin kautta varauksissa on jotain vikaa. Poistuivat siitä erittäin pettyneinä selittäen lapsilleen että etsitään toinen paikka jossa voitte leikkiä.
      Menin tilaamaan juotavaa lisää ja kuuntelin ihmeissäni kun paikan omistaja rouva antoi ohjeet työntekijöille että katsokaakin ettei noille myydä mitään. Kamalinta oli katsoa tapahtumaa sivusta kun tämä pariskunta etsi ja soitteli toista leirintäaluetta. Heidän lapset menivät uimaan rannalle jolloin tuo omistaja marssi parkkipaikalle ja alkoi ajamaan heitä pois rannalta ja näyttämään keskisormea heille ja huutamalla ja haukkumalla heitä todella rumasti. Lapset aivan jäässä ja ihmeissään että mitä he tekivät väärin. Illan tultua katselin että täällähän on yli puolet paikoista vapaana. En suosittele oman kokemukseni perusteella. Mietin vain tuota omalle kohdalleni eikä tuntuisi kyllä hyvältä. Paikat huonossa kunnossa ja todella hintava oloihin nähden…. Lapsille löytyy tekemistä kunhan ei ole nuuka rahoilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5602
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4217
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2906
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      153
      2181
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1916
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      126
      1749
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1377
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1154
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      978
    Aihe