Voiko purjeilla jarruttaa tai pakittaa?

Olen tosissani, tämä ei ole vitsi. Joku heitti tuolla että purjevene ei voi jarruttaa tai pakittaa (ilman konevoimaa).
Miten asia oikeastaan on? Voiko purjeilla (ja peräsimen asennolla) aktiivisesti jarruttaa, en nyt tarkoita vain vauhdin hiljentämistä esim. reivaamalla. Ja saako purjeveneen kulkemaan taaksepäin helposti?
7305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos osaa.

Äänestä
  • Kyllä voi, mutta pitää opetella. Purjeilla laituriin ajamisessa pitää pystyä säätelemään vauhti sopivaksi. En puhu jollista tms. vaan ihan isoista veneistä. Tai mikä sitten on iso, itselläni on veneet olleetkokoluokkaa 30-35 jalkaa, ja niillä ainakin pystyy hyvin.

    Äänestä

  • Rohkeasti vaan kirjoitti:

    Kyllä voi, mutta pitää opetella. Purjeilla laituriin ajamisessa pitää pystyä säätelemään vauhti sopivaksi. En puhu jollista tms. vaan ihan isoista veneistä. Tai mikä sitten on iso, itselläni on veneet olleetkokoluokkaa 30-35 jalkaa, ja niillä ainakin pystyy hyvin.

    10 m/sek sivari, perkinssi käymään ja fendareita luuvarttiin!

    Äänestä

  • partiopojka kirjoitti:

    10 m/sek sivari, perkinssi käymään ja fendareita luuvarttiin!

    partiopoikienkin pitäisi hoksata panna fendarit leen puoleiselle kyljelle. Sinnehän paatti alkaa nojata, kun perkinssi hiljenee...

    Äänestä

joopa joo kerran leikittiin Finn 26:a saatiin se isolla pakittaa...heh heh

Äänestä

Jarruttaa voi skuuttaamalla etupurjeen "väärälle" puolelle.

Pakittaa voi työntämällä isopurjeen puomin "väärälle" puolelle. Toimii oikeastaan vain silloin kun on laiturissa nokka tuleen päin. Ohjailtavuus on heikko.

Äänestä
  • Joissain veneissä ohjailtavuus pelkällä isolla pakkipäällä on varsin hyvä, varsinkin monirunkoisilla joista löytyy leveä levankikisko.
    Ohjailtavuus on silloinikin onneton nopeuden muuttaessa suuntaa, muttei enää kun pakilla on vauhtia kertynyt.
    Sitten löytyy vielä purjevenetyyppejä, jotka on suunniteltu kulkemaan pakilla aivan yhtä hyvin kuin eteenpäinkin, nimittäin proat. Tai voihan sen tulkita niinkin, että niillä kumpi suunta tahansa on eteenpäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saivartelija2 kirjoitti:

Olen tosissani, tämä ei ole vitsi. Joku heitti tuolla että purjevene ei voi jarruttaa tai pakittaa (ilman konevoimaa).
Miten asia oikeastaan on? Voiko purjeilla (ja peräsimen asennolla) aktiivisesti jarruttaa, en nyt tarkoita vain vauhdin hiljentämistä esim. reivaamalla. Ja saako purjeveneen kulkemaan taaksepäin helposti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu