Pönttöasiaa

pönttö.

Onko siitä jotain haittaa, jos vesikäyttöistä WC-pönttöä vetää silloin, kun pöntön vesiputki on suljettuna? Eli siis, pönttöä vedetään, mutta pönttöön ei tule vettä?

Jos pönttöön putoaa vahingossa jotakin sinne kuulumatonta, niin miten sen saisi pois, jos esine pääsee jo syvemmälle niin, ettei sitä näe, eikä tunne pöntön pohjalla? Kysymys on siis kovasta tavarasta, ei aineesta, jota voisi liottaa, esim. ruoantähteet.

Kuinka suuri esine vielä mahtuu WC-pöntöstä läpi, ilman, että se vahingoittaa putkistoa? Jos esim. vessan raikastin, tai vessaharjan irtopää tms. putoaa pönttöön niin, ettei sitä saa kaivettua sieltä pois, niin meneekö sen kokoiset esineet vielä putkistosta läpi, jos vessaa vetää riittävän monta kertaa?

13

2873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku vaan

      Tuo on tuurista kiinni. Merkittävämpää on se, mitä menee jätevesilaitokselle. Joku vuosi sitten kaupunkimme jv-laitos meni tukkoon, ja syynä oli sukkahousukasa, jonka joku oli vetäissyt pöntöstä alas. Eli, joku tolkku tuossakin pitää olla. Ei pidä ajatella, että ongelmat loppuvat siihen, jos joku murikka menee pytystä viemäriputkeen. Jos puhdistamo tulvii, vahinkoa tulee, ja jokaisen vesilaskussa se näkyy.

    • 34567ff

      Ei haittaa jos pöntön vetää, vaikka sinne ei tule vettä.

      Irroittamalla pöntön ja siitä eteenpäin kameran ja erinäköisten työkalujen avulla.

      Se mikä pöntöstä menee läpi, mahtuu menemään myös putkistossa. Ehkä. Se voi myös tarttua johonkin mutkaan tai t-haaraan kiinni, jolloin ongelmia on tiedossa viiveellä. Edelleenkin asia selviää kameran avulla.

    • pumppumetsuri

      Sukkahousut, libresset ja ehkäisy välineet. Siinäpä ne kolme mitkä tukkii jätevesi pumpaamon. On niitä sitten kiva pumppaamon hoitajan kaivaa pumpusta pois. Sinne asti ne kyllä kulkee.

      • palkka juoksee

        pumppaamon hoitajalle maksetaan palkkaa kyseisistä asioista.


    • Anonyymi

      Kai joku wc raikastin, pieni muovinen, mahtuu viemäriin asti. Jotenkin ajattelen että siitä virtaa vesi läpi? Mitään isompaa eikai oikein. Kyllä jvl antaa haastatteluja miten jonkun tekohampaat pääsee läpi heille asti. Mutta kaikki kondomit, tampoonit ynnämuut saattaa kyllä jäädä jumiin - ja todennäkösesti jääkin.

      • Anonyymi

        Siellä viemäreissä voi olla mm. eri putkimateriaalien (muovi/valurauta/betoni) liitoskohtia, jämähtäneitä kinkunpaistorasvoa yms tai ihan vaan karkeaa ruostepintaa. Näihin sitten kun tarttuu se "harmiton" vanupuikko tms niin siihen sitten kertyy puolestaan WC paperia ja kohta voi olla putki tukossa. Talon sisällä kun tämä sattuu, niin eihän siitä muuta harmia ole kuin että saattaa paskavedet tulvia lattialle vaikka kerrostalon 1. kerroksn kylppärissä. Ja kyllä, näitä viemäritukoksia sattuu oikeassa elämässä.

        Että siitä vaan suorittamaan kokeiluita, mitä kaikkea pytystä saa menemään alas! Youtubessa näkyy jotkut putkiaivot tehneet tästä oikein elämäntyönsä.


      • Anonyymi

        älkää laittako wc:n raikastimia yhdellä tutullla se tukki viemärinputken, nuo raikastimet pitäisi kieltää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siellä viemäreissä voi olla mm. eri putkimateriaalien (muovi/valurauta/betoni) liitoskohtia, jämähtäneitä kinkunpaistorasvoa yms tai ihan vaan karkeaa ruostepintaa. Näihin sitten kun tarttuu se "harmiton" vanupuikko tms niin siihen sitten kertyy puolestaan WC paperia ja kohta voi olla putki tukossa. Talon sisällä kun tämä sattuu, niin eihän siitä muuta harmia ole kuin että saattaa paskavedet tulvia lattialle vaikka kerrostalon 1. kerroksn kylppärissä. Ja kyllä, näitä viemäritukoksia sattuu oikeassa elämässä.

        Että siitä vaan suorittamaan kokeiluita, mitä kaikkea pytystä saa menemään alas! Youtubessa näkyy jotkut putkiaivot tehneet tästä oikein elämäntyönsä.

        ...Ennen Reikälänkin paskat vei...renki...mutta nykyään...vesi...


    • Anonyymi

      Itsellä on kyllä jäänyt pudonnnut/pudotettu vessanraikastin alamutkaan. Ei auttanut kuin pöntön irrotus!

      • Anonyymi

        Näin on käynyt valitettavan monelle. Huoltomoiehille tuo tietää hommia.


    • Anonyymi

      Koittakaa nyt jumalauta sisäistää ja ymmärtää että pönttöön ei saa laittaa muuta kuin kusta ja paskaa ja sen pyyhkimiseen tarkoitettu paperi.
      EI MITÄÄN MUUTA. Mieluummin ei edes wc raikastinta kun kemikaaleja ei puhdistusprosessi jätevesipuhdistamoilla kykene poistamaan.

    • Anonyymi

      Itsehän vedän kaiken mikä mahtuu pötöstä alas, säästän jätemaksuissa.

      Viimeksi pilkoin vanhan kirjahyllyn pieniin paloihin ja vedin pöntöstä alas, hyvin meni.

      Köyhän on säästettävä missä voi, mutta kaljan ostoa en vähennä.

      • Anonyymi

        Ehkä kannattais kaljottelu lopettaa ja mites olis elämä ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      57
      6685
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      58
      5905
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      114
      5198
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3893
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3823
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3490
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3400
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2945
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2769
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      53
      2614
    Aihe