Pönttöasiaa

pönttö.

Onko siitä jotain haittaa, jos vesikäyttöistä WC-pönttöä vetää silloin, kun pöntön vesiputki on suljettuna? Eli siis, pönttöä vedetään, mutta pönttöön ei tule vettä?

Jos pönttöön putoaa vahingossa jotakin sinne kuulumatonta, niin miten sen saisi pois, jos esine pääsee jo syvemmälle niin, ettei sitä näe, eikä tunne pöntön pohjalla? Kysymys on siis kovasta tavarasta, ei aineesta, jota voisi liottaa, esim. ruoantähteet.

Kuinka suuri esine vielä mahtuu WC-pöntöstä läpi, ilman, että se vahingoittaa putkistoa? Jos esim. vessan raikastin, tai vessaharjan irtopää tms. putoaa pönttöön niin, ettei sitä saa kaivettua sieltä pois, niin meneekö sen kokoiset esineet vielä putkistosta läpi, jos vessaa vetää riittävän monta kertaa?

13

2692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku vaan

      Tuo on tuurista kiinni. Merkittävämpää on se, mitä menee jätevesilaitokselle. Joku vuosi sitten kaupunkimme jv-laitos meni tukkoon, ja syynä oli sukkahousukasa, jonka joku oli vetäissyt pöntöstä alas. Eli, joku tolkku tuossakin pitää olla. Ei pidä ajatella, että ongelmat loppuvat siihen, jos joku murikka menee pytystä viemäriputkeen. Jos puhdistamo tulvii, vahinkoa tulee, ja jokaisen vesilaskussa se näkyy.

    • 34567ff

      Ei haittaa jos pöntön vetää, vaikka sinne ei tule vettä.

      Irroittamalla pöntön ja siitä eteenpäin kameran ja erinäköisten työkalujen avulla.

      Se mikä pöntöstä menee läpi, mahtuu menemään myös putkistossa. Ehkä. Se voi myös tarttua johonkin mutkaan tai t-haaraan kiinni, jolloin ongelmia on tiedossa viiveellä. Edelleenkin asia selviää kameran avulla.

    • pumppumetsuri

      Sukkahousut, libresset ja ehkäisy välineet. Siinäpä ne kolme mitkä tukkii jätevesi pumpaamon. On niitä sitten kiva pumppaamon hoitajan kaivaa pumpusta pois. Sinne asti ne kyllä kulkee.

      • palkka juoksee

        pumppaamon hoitajalle maksetaan palkkaa kyseisistä asioista.


    • Anonyymi

      Kai joku wc raikastin, pieni muovinen, mahtuu viemäriin asti. Jotenkin ajattelen että siitä virtaa vesi läpi? Mitään isompaa eikai oikein. Kyllä jvl antaa haastatteluja miten jonkun tekohampaat pääsee läpi heille asti. Mutta kaikki kondomit, tampoonit ynnämuut saattaa kyllä jäädä jumiin - ja todennäkösesti jääkin.

      • Anonyymi

        Siellä viemäreissä voi olla mm. eri putkimateriaalien (muovi/valurauta/betoni) liitoskohtia, jämähtäneitä kinkunpaistorasvoa yms tai ihan vaan karkeaa ruostepintaa. Näihin sitten kun tarttuu se "harmiton" vanupuikko tms niin siihen sitten kertyy puolestaan WC paperia ja kohta voi olla putki tukossa. Talon sisällä kun tämä sattuu, niin eihän siitä muuta harmia ole kuin että saattaa paskavedet tulvia lattialle vaikka kerrostalon 1. kerroksn kylppärissä. Ja kyllä, näitä viemäritukoksia sattuu oikeassa elämässä.

        Että siitä vaan suorittamaan kokeiluita, mitä kaikkea pytystä saa menemään alas! Youtubessa näkyy jotkut putkiaivot tehneet tästä oikein elämäntyönsä.


      • Anonyymi

        älkää laittako wc:n raikastimia yhdellä tutullla se tukki viemärinputken, nuo raikastimet pitäisi kieltää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siellä viemäreissä voi olla mm. eri putkimateriaalien (muovi/valurauta/betoni) liitoskohtia, jämähtäneitä kinkunpaistorasvoa yms tai ihan vaan karkeaa ruostepintaa. Näihin sitten kun tarttuu se "harmiton" vanupuikko tms niin siihen sitten kertyy puolestaan WC paperia ja kohta voi olla putki tukossa. Talon sisällä kun tämä sattuu, niin eihän siitä muuta harmia ole kuin että saattaa paskavedet tulvia lattialle vaikka kerrostalon 1. kerroksn kylppärissä. Ja kyllä, näitä viemäritukoksia sattuu oikeassa elämässä.

        Että siitä vaan suorittamaan kokeiluita, mitä kaikkea pytystä saa menemään alas! Youtubessa näkyy jotkut putkiaivot tehneet tästä oikein elämäntyönsä.

        ...Ennen Reikälänkin paskat vei...renki...mutta nykyään...vesi...


    • Anonyymi

      Itsellä on kyllä jäänyt pudonnnut/pudotettu vessanraikastin alamutkaan. Ei auttanut kuin pöntön irrotus!

      • Anonyymi

        Näin on käynyt valitettavan monelle. Huoltomoiehille tuo tietää hommia.


    • Anonyymi

      Koittakaa nyt jumalauta sisäistää ja ymmärtää että pönttöön ei saa laittaa muuta kuin kusta ja paskaa ja sen pyyhkimiseen tarkoitettu paperi.
      EI MITÄÄN MUUTA. Mieluummin ei edes wc raikastinta kun kemikaaleja ei puhdistusprosessi jätevesipuhdistamoilla kykene poistamaan.

    • Anonyymi

      Itsehän vedän kaiken mikä mahtuu pötöstä alas, säästän jätemaksuissa.

      Viimeksi pilkoin vanhan kirjahyllyn pieniin paloihin ja vedin pöntöstä alas, hyvin meni.

      Köyhän on säästettävä missä voi, mutta kaljan ostoa en vähennä.

      • Anonyymi

        Ehkä kannattais kaljottelu lopettaa ja mites olis elämä ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10589
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5090
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2291
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2098
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1996
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe