Pönttöasiaa

pönttö.

Onko siitä jotain haittaa, jos vesikäyttöistä WC-pönttöä vetää silloin, kun pöntön vesiputki on suljettuna? Eli siis, pönttöä vedetään, mutta pönttöön ei tule vettä?

Jos pönttöön putoaa vahingossa jotakin sinne kuulumatonta, niin miten sen saisi pois, jos esine pääsee jo syvemmälle niin, ettei sitä näe, eikä tunne pöntön pohjalla? Kysymys on siis kovasta tavarasta, ei aineesta, jota voisi liottaa, esim. ruoantähteet.

Kuinka suuri esine vielä mahtuu WC-pöntöstä läpi, ilman, että se vahingoittaa putkistoa? Jos esim. vessan raikastin, tai vessaharjan irtopää tms. putoaa pönttöön niin, ettei sitä saa kaivettua sieltä pois, niin meneekö sen kokoiset esineet vielä putkistosta läpi, jos vessaa vetää riittävän monta kertaa?

13

3191

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku vaan

      Tuo on tuurista kiinni. Merkittävämpää on se, mitä menee jätevesilaitokselle. Joku vuosi sitten kaupunkimme jv-laitos meni tukkoon, ja syynä oli sukkahousukasa, jonka joku oli vetäissyt pöntöstä alas. Eli, joku tolkku tuossakin pitää olla. Ei pidä ajatella, että ongelmat loppuvat siihen, jos joku murikka menee pytystä viemäriputkeen. Jos puhdistamo tulvii, vahinkoa tulee, ja jokaisen vesilaskussa se näkyy.

    • 34567ff

      Ei haittaa jos pöntön vetää, vaikka sinne ei tule vettä.

      Irroittamalla pöntön ja siitä eteenpäin kameran ja erinäköisten työkalujen avulla.

      Se mikä pöntöstä menee läpi, mahtuu menemään myös putkistossa. Ehkä. Se voi myös tarttua johonkin mutkaan tai t-haaraan kiinni, jolloin ongelmia on tiedossa viiveellä. Edelleenkin asia selviää kameran avulla.

    • pumppumetsuri

      Sukkahousut, libresset ja ehkäisy välineet. Siinäpä ne kolme mitkä tukkii jätevesi pumpaamon. On niitä sitten kiva pumppaamon hoitajan kaivaa pumpusta pois. Sinne asti ne kyllä kulkee.

      • palkka juoksee

        pumppaamon hoitajalle maksetaan palkkaa kyseisistä asioista.


    • Anonyymi

      Kai joku wc raikastin, pieni muovinen, mahtuu viemäriin asti. Jotenkin ajattelen että siitä virtaa vesi läpi? Mitään isompaa eikai oikein. Kyllä jvl antaa haastatteluja miten jonkun tekohampaat pääsee läpi heille asti. Mutta kaikki kondomit, tampoonit ynnämuut saattaa kyllä jäädä jumiin - ja todennäkösesti jääkin.

      • Anonyymi

        Siellä viemäreissä voi olla mm. eri putkimateriaalien (muovi/valurauta/betoni) liitoskohtia, jämähtäneitä kinkunpaistorasvoa yms tai ihan vaan karkeaa ruostepintaa. Näihin sitten kun tarttuu se "harmiton" vanupuikko tms niin siihen sitten kertyy puolestaan WC paperia ja kohta voi olla putki tukossa. Talon sisällä kun tämä sattuu, niin eihän siitä muuta harmia ole kuin että saattaa paskavedet tulvia lattialle vaikka kerrostalon 1. kerroksn kylppärissä. Ja kyllä, näitä viemäritukoksia sattuu oikeassa elämässä.

        Että siitä vaan suorittamaan kokeiluita, mitä kaikkea pytystä saa menemään alas! Youtubessa näkyy jotkut putkiaivot tehneet tästä oikein elämäntyönsä.


      • Anonyymi

        älkää laittako wc:n raikastimia yhdellä tutullla se tukki viemärinputken, nuo raikastimet pitäisi kieltää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siellä viemäreissä voi olla mm. eri putkimateriaalien (muovi/valurauta/betoni) liitoskohtia, jämähtäneitä kinkunpaistorasvoa yms tai ihan vaan karkeaa ruostepintaa. Näihin sitten kun tarttuu se "harmiton" vanupuikko tms niin siihen sitten kertyy puolestaan WC paperia ja kohta voi olla putki tukossa. Talon sisällä kun tämä sattuu, niin eihän siitä muuta harmia ole kuin että saattaa paskavedet tulvia lattialle vaikka kerrostalon 1. kerroksn kylppärissä. Ja kyllä, näitä viemäritukoksia sattuu oikeassa elämässä.

        Että siitä vaan suorittamaan kokeiluita, mitä kaikkea pytystä saa menemään alas! Youtubessa näkyy jotkut putkiaivot tehneet tästä oikein elämäntyönsä.

        ...Ennen Reikälänkin paskat vei...renki...mutta nykyään...vesi...


    • Anonyymi

      Itsellä on kyllä jäänyt pudonnnut/pudotettu vessanraikastin alamutkaan. Ei auttanut kuin pöntön irrotus!

      • Anonyymi

        Näin on käynyt valitettavan monelle. Huoltomoiehille tuo tietää hommia.


    • Anonyymi

      Koittakaa nyt jumalauta sisäistää ja ymmärtää että pönttöön ei saa laittaa muuta kuin kusta ja paskaa ja sen pyyhkimiseen tarkoitettu paperi.
      EI MITÄÄN MUUTA. Mieluummin ei edes wc raikastinta kun kemikaaleja ei puhdistusprosessi jätevesipuhdistamoilla kykene poistamaan.

    • Anonyymi

      Itsehän vedän kaiken mikä mahtuu pötöstä alas, säästän jätemaksuissa.

      Viimeksi pilkoin vanhan kirjahyllyn pieniin paloihin ja vedin pöntöstä alas, hyvin meni.

      Köyhän on säästettävä missä voi, mutta kaljan ostoa en vähennä.

      • Anonyymi

        Ehkä kannattais kaljottelu lopettaa ja mites olis elämä ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe