Tarviinko luottokortin?

Pikkumyy123

Mieli tekee Lontooseen, mutta luin näitä juttuja ja rupesin miettimään pärjääkö tuolla ilman luottokorttia...En omista enkä pysty hankkimaankaan luottokorttia. On siis vain VisaElectron ja käteistä. Voinko varata matkaakaan?

2

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikös visa electron ole ihan yhtä vastaava kuin "Debit card" (normaali pankkikortti täällä). Luottokortit (credit card) on sitten erikseen. Itse kokeilisin lennon varausta netissä johon laitetaan sun kortin tiedot - siitähän sen tietää. Tietty varaus ei mene läpi ellei se ole maksettu joten kokeile.

      Muuten täällä pärjää ihan käteisellä. Käyt nostamassa automaatista rahaa sitten kun käteinen loppuu. Kyllä automaatit antaa jos tilillä on rahaa. Laskisin kyllä matkarahat aika reippaalla otteella eli ruoka (aamu, lounas, ilta) plus juomat. Sitten matkustus (esim. päiväkortin hinta) ja nähtävyydet missä aioit käydä (hinnat netissä) ja tietty jos aiot ostaa muuta turistitavaraa (halvinta Camdenissä). Sitten varaisin ekstraa ainakin kympin per päivä. Mitä paremmin suunnittelet niin sitä helpompi on käteisin kanssa mennä.

    • 17+3

      Matkustan Lontooseen muutaman kerran vuodessa, ja Electronilla pärjää erinomaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2643
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      104
      1825
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1545
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      18
      1250
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      23
      1073
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      983
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      48
      980
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      958
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      121
      951
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      339
      839
    Aihe