Mieli tekee Lontooseen, mutta luin näitä juttuja ja rupesin miettimään pärjääkö tuolla ilman luottokorttia...En omista enkä pysty hankkimaankaan luottokorttia. On siis vain VisaElectron ja käteistä. Voinko varata matkaakaan?
Tarviinko luottokortin?
Pikkumyy123
2305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eikös visa electron ole ihan yhtä vastaava kuin "Debit card" (normaali pankkikortti täällä). Luottokortit (credit card) on sitten erikseen. Itse kokeilisin lennon varausta netissä johon laitetaan sun kortin tiedot - siitähän sen tietää. Tietty varaus ei mene läpi ellei se ole maksettu joten kokeile.
Muuten täällä pärjää ihan käteisellä. Käyt nostamassa automaatista rahaa sitten kun käteinen loppuu. Kyllä automaatit antaa jos tilillä on rahaa. Laskisin kyllä matkarahat aika reippaalla otteella eli ruoka (aamu, lounas, ilta) plus juomat. Sitten matkustus (esim. päiväkortin hinta) ja nähtävyydet missä aioit käydä (hinnat netissä) ja tietty jos aiot ostaa muuta turistitavaraa (halvinta Camdenissä). Sitten varaisin ekstraa ainakin kympin per päivä. Mitä paremmin suunnittelet niin sitä helpompi on käteisin kanssa mennä.
Matkustan Lontooseen muutaman kerran vuodessa, ja Electronilla pärjää erinomaisesti.