Huomasin ettei takaluukku aukea kun sen laittaa kiinni? Olin poistanut sisäpuolen muovisuojan ja saan lukon auki vain kun avaan takaluukun lasin ja väännän lukkomekanismin auki sormella, tuntuu kuin siitä välistä puuttuisi jokin lyhyt yhdystanko yms? ostin siis auton hiljattain ja huomasin kyseisen vian.
Vastaukset 2
- Hilut särkyy
Lagunaa minulla ei ole ollut, mutta muita sitäkin enemmän. Ja kaikissa on ollut lukkojen mekanismeissa heikkouksia. Ne pienet muovihilut ja metallisetkin ovat herkkiä murtumaan ja kun joku pieni hilu murtuu, niin usen myös joku vipu tai tanko voi pudota pois paikoiltaan. Merkkiliikkeissä lukkojen vivustoja ei osata korjata, mutta monessa muussa korjaamossa riittää ammattitaitoa myös vivustojen korjaamiseen ja ei maksa paljoa. Merkkiliikkeissä uusitaan koko lukkomekanismi ja se tulee aika kalliiksi - opin kerrasta ja nykyisin korjaan ne usein itse.
Ykkös-Renuissa ei muita ongelmia ole ollutkaan. Kakkosissa on särkyvää muovia enemmänkin ja olenkin pysynyt niistä visusti irti. - IGGV-346
Minulla takaluukkua ei saa lukkoon avaimella, keskuslukitus toimii.
Vipuja lukossa kuuluu olla vain yksi, solenoidille menevä.
Samanlaisen oireilun jälkeen otin lukon irti ja puhdistin ja voitelin aluksi runsaalla multispay kylvyllä, lopuksi lukkoon sprayvaseliinia, voilá.
Lukko on helppo purkaa . Yleensä siellä vanhemmiten on vain hapettumia.
Vipuja lukossa kuuluu olla vain yksi, solenoidille menevä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51863
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63643- 54619
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43552Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik29507Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4492En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.27437- 33415
- 66409
- 32405