Ubuntu myös nyt puhelin
Superpuhelin
57393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Kyllä kelpaisi.
Unityn tultua jo ensinäkemältä tätä tiesi odottaa, että Shuttleworth tähtäsi saman järjestelmän myös älypuhelin- ja tablettikäyttöön.
Sama unifikointi-idea, kuin Windows 8:lla.
Kyllä. Tosin kuin Windows 8:ssa, Ubuntu toimii myös työpöytäkäytössä mukavasti.
Haittapuolena Ubuntussa hallinnoinnin keskittäminen IT-infraa rakennettaessa ei ole samalla tasolla kuin Windowsissa.
Näinpä. Unityn tapauksessa ei onneksi tarvi vaihdella kahden eri työpöydän välillä, viuh - vauh - viuh - vauh, aukaisen 16x16 png-kuvan ja viuh se aukeaa metron puolella fullscreen näkymässä - vauh - takaisn perinteiseen työpöytään.
No tuo nyt olisi kaikista karmeinta.. Minä nyt lähden siitä, että Windowsin käyttöä verrataan kun käytetään puhtaasti WinRT sovelluksia. Eli kaikki perinteisen työpöydän sovellukset pitää poistaa käytöstä ja käytää uusia WinRT sovelluksia jolloin perinteiseen työpöytään ei siirrytä missään vaiheessa.
Tarkoitin lähinnä Unity vs Windows 8 normaalissa desktop käytössä. Unity normaalissa desktop käytössä on paljon parempi kuin joku sivusta esiin hyökkäävä metro.
Modernissa Windowskäytössä ei ole mitään desktopia vaan pelkkä Metro. Siihenhän se Windows on suunnattu.
Hyi karseeta!
Idea on vaan paremmin toteutettuna Unityssä, kuin Windows 8:n vastaava.
Mikä ihmeen ubuntu puhelin? Pelkkä kuva paperilla, yhtään puhelinta ei ole missään vielä olemassa eikä ole edes varmaa tuleeko koskaan olemaankaan.
Uskot siis itseesi ja aaveisiin.
Shuttleworth ei pelleile.
Meneeköhän sadan kappaleen myyntiraja rikki tällä vuosikymmenellä.
Kun nyt olisi edes se yksi ja ensimmäinen edes olemassa mutta huonolta näyttää, rahan kerjuu on vielä alkutekijöissään eikä sossukaan auta.
"$3,433,489.
Raised of $32,000,000 Goal
30 days left"
http://www.indiegogo.com/projects/ubuntu-edge
Kyynikkö
Suomalaiset tukkumyyjät, operaattorit ym.
Varatkaa 100 kappaleen eriä myyntiä varten meille Suomessa. Menekin uskoisi olevan hyvän, moni puhelimesta kiinnostunut ei ehkä kerralla pysty varaamaan omaa puhelinta.
Esim. Premia Solutions voisi varata yhden kappaleen lukittuun vitriiniin näytille.
Lukitussa vitriinissä suljettuna ubuntu puhelin olisi parhaimmillaan.
Windows-virusimurin mainospelle yrittää olla vitsikäs
Nyt vahvistettu hinta $695
http://www.indiegogo.com/projects/ubuntu-edge
$80000 sisältyy nyt 115 puhelinta.
Bloomberg nappasi ensimmäisen 115 puhelimen erän.
Nyt on vauhti taas hyytynyt. Mitähän tapahtuu kun menee 10 miljoonaa rikki. Porukka meinaa että media heräisi vihdoin. Aika näkymätöntä ollu, pieniä mainintoja jossain sivujen reunoilla.
Indiegogossa kuulemma viimeisten tuntien loppukiri enemmän sääntö kuin poikkeus. Ja saattaa se Markkikin laittaa pökköä pesään jos pienestä meinaa jäädä kiinni. Virallisesti kukaan ei oo sanonu mitään mutta kunhan huhuilevat.
Kyllä olisi hieno laite kaikin puolin. Erikoinen, ja jälleenmyyntiarvo voi olla mitä vaan. Harmi vaan kun tästä ei ole vielä kuin kuoret olemassa. Se tappaa ostohaluja varmasti.
Ubuntu-puhelimen superfloppi, ei siitäkään mitään tuu. Kiinnostus ei vaan riitä ja rahat loppuu.
Windows -puhelimethan, sekä Surface ja Windows RT on esimerkkejä flopeista! Mistä sinä tiedät että Ubuntu-puhelimesta tulee floppi kun ei se vielä ole nähnyt päivänvaloakaan???
Eihän sitä edes saatu rahoitettua.
Saa nähdä tuleeko tubutin luuri myyntiin.
Vain Windows on tubutin!
En tiedä Windows tubuntiimestasi mutta Windows ei ole tubumtin.
Vain Ubuntu on tubutin, Windows on käyttöjärjestelmä.
Painu sinä windows-tubutin trolli vittuun täältä! Sodat-palsta on erikseen ja pysy siellä leikkimässä ja jätä nämä asiapalstat rauhaan!
Niin ja lisätään vielä se että vain Windows on tubutin, Ubuntu on käyttöjärjestelmä!
Ubuluuri on floppi.
Painu itse kun ei edes asiallinen keskustelu onnistu, tuputinko se noin hermostuttaa?
Kerron vain faktat, aivan kuten karvahattukin.
Sinä et kuule faktoista tiedä hevon p*skaakaan! Ja tiedoksi että vain Windows on tuputin, Ubuntu on käyttöjärjestelmä!
Windows Phone on floppi, Windows RT on floppi, Microsoft Surface on floppi! Siinä sulle floppeja!
Osaan sentään keskustella asiallisemmin.
Ubuntuko se pitää hermot kireällä?
Ei Ubuntu vaan SINÄ ja muut kaltaisesi trollit kiristää hermoja! Ettekö osaa pysyä Sodat-palstalla?? Onko ihan pakko tulla tännekin trollaamaan?
Missä kohdin olen trollannut?
Sekö että kerron totuuden vai sekä että en valehtele?
Sinähän nimenomaan valehtelet! Et mitään totuuksia kerro.
Missä?
Onko lukutaitokin mennyt?
Siinäkö että sanon Ubuntu floppipuhelimen rahoituksen olevan puutteessa?
"Vain Ubuntu on tubutin"
Tässä kohdin!
No sehän on totta tuokin, Ubuntu on tubutin.
Ei ole totta! Ubuntu on käyttöjärjestelmä eikä mikään tubutin! Joten häivy täältä trolli! Tämä ei ole Sodat-palsta!
Sinähän siinä trollaat ja sodit, vai etkö edes tiedosta sitä?
Painu sodat palstalle trollaamaan, häivy trolli!
"Sinähän siinä trollaat ja sodit, vai etkö edes tiedosta sitä?"
MINÄ en trollaa vaan SINÄ täällä trollaat ja jauhat paskaa koko ajan! Sinä olet tyypillinen windows-hihhuli joka ei edes tajua trollaavansa vaan luulee laukovansa totuuksia!
"Painu sodat palstalle trollaamaan, häivy trolli! "
Menehän kuule itse, sinä täällä olet sotaa lietsomassa ja trollaamassa!
Huh, oikeasti, Ubu tuko raastaa hermoja?
Kyllä nyt ainakaan en asenna enkä suosittele ikioäivänä kellekään Ubuntua, kiitos.
Ei Ubuntu tässä raasta hermoja vaan sinunlaisesi älykääpiö Win-hihhuli!!!
Mene sitten sinne sodat palstalle hihhuloimaan tuputtimiesi kanssa kun ei oikea keskustelu tunnu onnistuvan.
Jos kelaat viestejä alkuun päin niin huomaat että sinä aloit trollaamaan ja sekoilemaan.
"Mene sitten sinne sodat palstalle hihhuloimaan tuputtimiesi kanssa kun ei oikea keskustelu tunnu onnistuvan."
Mene itse, sinähän se täällä paskaa jauhat!
"Jos kelaat viestejä alkuun päin niin huomaat että sinä aloit trollaamaan ja sekoilemaan. "
Ei vaan sinä, olet windowshihhuleille tyypillisesti patologinen valehtelija!
$10,200,938
eli maaginen indiegogon raja $10,200,000 rikki.
http://www.indiegogo.com/projects/ubuntu-edge
Uusi Enterprice Starter Kit $7000
10 Edgeä muuta.
Kertokaa kavereille ja yrityksille!
The Telegraph uutisoi:
http://www.telegraph.co.uk/technology/10247175/Ubuntu-Edge-20m-short-of-target-despite-breaking-crowdfunding-records.html
Ubuntu Edge ennätysten kirjoihin!
http://www.indiegogo.com/projects/ubuntu-edge?c=activity
Ennätysfloppina.
http://www.foxnews.com/tech/2013/08/16/105-million-crowdfunding-record-set-on-indiegogo-for-ubuntu-edge/
http://www.bbc.co.uk/news/technology-23714549
Edelleen pyydetään lähettämään informaatiota, toivoisin, että jos joku voisi viestittää venäläiselle medialle tai yrityksille. Jotenkin siellä ajattelisi olevan kiinnostusta.
Ottaako mikkispojua päähän se että Windows RT on floppi, Microsoft Surface on floppi ja Windows Phone on floppi???
Canonicalilla ei mee hyvin, floppia flopin perään. Unity-floppi, amazonlens-floppi, edge-floppi, ... Niitähän riittää.
Ei, vaan Microsoftilla ei mee hyvin ja Steven Ballmerin palli heiluu! Katso aiempi kommenttini niin tiedät mikä on floppia!
Kuten äsken http://www.indiegogo.com/projects/ubuntu-edge kommentointisivulla todettiin:
j.rogiest said 14 minutes ago
@ All new comers
Pledge for the Ubuntu Edge now – at cost price. If it does not get crowdfunded the industry will take over (this campaign is convincing them) and they will sell it for a profit! That’s the bottom line.
Eli tällä kampanjalla Edgen saa omakustannushintaan, kaupalliset valmistajat ottavat sen kyllä tuotantoon, mutta perivät siitä omat siivut. Tämä kampanja saa heidät liikkeelle.
Todella ikävää, jos tämä jää saamatta tietämättömyyden vuoksi (mitä muuta sanoisi):
http://crave.cnet.co.uk/mobiles/ubuntu-edge-prototype-impresses-in-hands-on-photos-50012030/
http://www.omgubuntu.co.uk/2013/08/5-reasons-to-donate-to-ubuntu-edge
Living on the edge:
http://www.youtube.com/watch?v=BTSVMdJyFDs
Ubuntu ei nyt vaan puhelin.