Kuinka paljon lukion äidinkielessä tulee esitelmiä?

Lähinnä nyt haluaisin tietää mitä pakollisilla kuudella kurssilla tulee. Ainakin 1-2 puhetta olen saanut tietää, että joutuu, riippuu koulusta ja opettajista. Ja olen myös kuullut, että olis jotain kirjaesitelmiä ryhmissä yms. ryhmäjuttuja, mutta onko lukiossa esim. omien mielipidekirjoitusten tms. lukemista koko luokalle? Ja kuinka paljon?
9586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lukioon hakiessasi saat käteesi pienen kirjasen, joka kertoo sinulle jokaisen kurssin sisällöt erikseen, tai ainakin kertoo kurssin päätarkoituksen parilla sanalla. Opettajat koulukohtaisesti käyttävät parhaaksi kokemiaan metodeja opetuksessa, aiheesta riippuen tulee ryhmätöitä, itsenäistä työskentelyä ja esiintymistä aika tasapuolisesti, jotkin opettajat pitävät enemmän ryhmä-, kuin yksilötyöskentelystä ja toisinpäin. Näet sitten :)

Äänestä

Ehkä tulee 1 ehkä 2 ehkä enemmän.

Varmasti hirveän rankkaa kerran kaks vuodessa esitelmöidä jostain.

Äänestä

Mulla oli 1-2 esiintymistä jokaista pakollista kurssia kohti. Ei ollenkaan omien tekstien lukemista muulle luokalle. En edes ymmärrä, miten se kehittäis esiintymistaitoja (?)

Sais olla esiintymistä enemmänkin, vaikka se onkin monelle aika vaikeeta. Mut just siks sitä pitäis harjotella enemmän.

Äänestä

www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131

Äänestä

Minusta esiintyminen on turhinta kuraa mitä koulussa voi olla. Kyllä elämässä pärjää ilman esiintymistaitoakin, ja halukkaita esiintyjiä on tässä maassa varmasti ihan riittämiin. Teatterikouluun ja media-aloillekin hakee valtavasti
ihmisiä vuosittain.

Aina jaksetaan jauhaa kouluhyvinvoinnista ja siihen vaikuttamisesta, mutta sitten tällaisilla asioilla saadaan jatkuvasti osa oppilaista valtavan ahdistuksen ja stressin valtaan. Itsellänikin käynyt jopa koko lukion lopettaminen pariin otteeseen mielessä, ja nytkin olen lomien jälkeen kouluun palaamassa nimenomaan näitä tiettyjä tilanteita stressaten. Kaikkia ei vaan ole luotu esiintymään. Itse sen olen jo täysin hyväksynyt, mutta opettajat ei.

Äänestä
  • Minulla oli peruskoulussa ja lukiossa todella paha esiintymispelko. Tarkoitan todella pahaa. Ääni värisi, keho tärisi, posket punoitti, happi loppui, sydän hakkasi, silmissä sumeni, en voinut nostaa katsetta paperista. Usein tuntui, että kuolen mieluummin kuin pidän esitelmän, mutta pakko mikä pakko. Ylipäätään en ole koskaan viihtynyt seurassa, jossa on itseni lisäksi enemmän kuin yksi ihminen. Olan siis ehta introvertti. :)

    Unelma-ammatti oli kuitenkin alalla, jossa on pakko kohdata ihmisiä ja esiintyä ihmisjoukkojen edessä. Nykyään melkein alalla kuin alalla ja missä ammatissa tahansa voi joutua tilanteisiin, jossa pitää esiintyä. Siksi esiintymisen harjoitteleminen on ainoa keino jolla siihen voi varautua. Toisinsanoen ainoa lääke esiintymispelkoon on esiintyä ja harjoitella esiintymistä.

    Sittemmin olen päässyt unelma-ammattiini ja joudun esiintymään viikoittain. Edelleenkään en koe esiintymistä itselleni luonteenomaiseksi, mutta enää se ei pelota sillä tavalla kuin ennen. Välillä siitä voi jopa nauttia. Isoimmista esiintymismahdollisuuksista pyrin vieläkin luistamaan, esimerkiksi jos kuuijoita on useita satoja tai tuhat, mutta esimerkiksi 100 kuulijaa menee jo lonkalta.

    Itse aloitin lukiossa käyttämään esityksissä beetasalpaajaa, johon sain terkkarilta reseptin. Se auttoi huomattavasti. Joskus kokeilin myös rohkaisuryyppyjä ja pikkukänniä juuri ennen esitelmää, mutta se on väärä keino. On parempi olla skarppina ja pitää hyvin valmisteltu esitelmä, kuin pikkuhiprakassa sekoilla ja unohtaa mitä piti sanoa..

    Jatkoin beetasalpaajan käyttöä esitysten aikana aluksi myös lukion jälkeisissä opinnoissa, mutta sittemmin valmistuttuani ei ole enää ollut tarvetta. Ikä ja esiintymiskokemus sekä ajan mittaan saavuttamani itsetunnon nousu pohjamudista jokseenkin terveelle tasolle on tehnyt lääkkeistä tarpeettomia. Suosittelen kuitenkin beetasalpaajaa jos esiintyminen pelottaa.

    Äänestä

Äikän kakkoskurssilla kuuluu pitää informatiivinen puhe (valtakunnallinen opetussuunnitelma velvoittaa). Muuten ei ole opetussunnitelmassa pakollisia esiintymisiä, vaan riippuu opettajasta, käskeekö hän esimerkiksi esittelemään ryhmätöitä luokan edessä.

T. Äikän ope

Äänestä

Sori, mutta itse en kyllä allekirjoita tuota väitettä, että pelko katoaisi sitä mukaa kun esiintyy. Päinvastoin itselläni se on vain pahentunut kaikkien epäonnistuneiden esitysten myötä, ja epäonnistumisesta se koko pelko on oikeastaan alkanutkin. Se on kyllä totta, että beetasalpaajat auttavat, mutta vähän ikäväähän se on jotain pillereitä syödä vain kouluhommista selvitäkseen.

Ja eipä tuo esiintymiskammo aina välttämättä mistään kokemattomuudesta johdu. Taustalla voi olla juurikin esimerkiksi introvertin luonteenpiirrettä, puhevikaa, kiusaamista tai muuten vain ahdistavaa ilmapiiriä luokassa (kiva varmaan mennä pahimpien vihamiesten eteen jotain takellellen puhumaan).

Äänestä

Minua kiinnostaisi tietää, mitä äikän valinnaisilla luovan kirjoittamisen ja kieliopin kursseilla noin suunnilleen tehdään. Toisin sanoen pitääkö niillä tunneilla just lukea jotain omia kirjoituksia muille ääneen tai vastaavaa (esiintyä tuskin tarvitsee?).

Tekisi mieli valita esim. juurikin tuo luovan kirjoittamisen kurssi, koska tykkään kirjoittamisesta, mutta toisaalta omien kirjoitusten ja mielipiteiden lukeminen muille on kamalan ahdistavaa. Ainakin kurssiesitteessä sanotaan, että noilla tunneilla opetellaan myös antamaan ja vastaanottamaan palautetta teksteistä, niin että mitenkähän sekin sitten oikein hoidetaan... Mutta siis, kenelläkään tietoa näistä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gagy kirjoitti:

Lähinnä nyt haluaisin tietää mitä pakollisilla kuudella kurssilla tulee. Ainakin 1-2 puhetta olen saanut tietää, että joutuu, riippuu koulusta ja opettajista. Ja olen myös kuullut, että olis jotain kirjaesitelmiä ryhmissä yms. ryhmäjuttuja, mutta onko lukiossa esim. omien mielipidekirjoitusten tms. lukemista koko luokalle? Ja kuinka paljon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu