Oliskohan kellään käsitystä siitä, että kuinka kauas 75lb:n jalkajousella lentää normaali 6" alumiininuoli? Tarkoitan matkaa kuinka kauas voi ampua tähdätyn "laukauksen".
Kiinnostaisi tietää, että mitä luokkaa noissa käytännössä on tehot.
Jalkajousen kantama
7
5517
Vastaukset
- dds
75paunaa on yleensä pistoolijousen teho, se on jalkajousissa hyvin pieni teho, mutta jos 150paunan jousella 40-60metriä on hyvä kantama, niin veikkaan että 20-30metriä olisi suhtkoht hyvä.
- Bowhunter
Huom! Varsi-/jalkajousen käyttö metsästyksessä on Suomen lain mukaan jostain syystä kielletty. Sen sijaan perinteisiä jousia ja taljajousia saa käyttää, kunhan jousen jäykkyys on vähintään 40 paunaa.
- Bow
No ei kuitenkaan tainnut kysymys ollakaan nyt siitä että mihin sitä saa käyttää..
- Anonyymi
Veä vittu päähän.vitun laki ja laki
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veä vittu päähän.vitun laki ja laki
Älykäs kommentti ja vain 15 vuotta myöhässä. Eikä teillä ole parempaa tekemistä?
- jarppa4
Jalkajousi ja varsijousi monesti ajatellaan samaksi. Kyseessä kuitenkin eri jousityypit. Tämä,ns "kiväärimallinen".eri menetelmillä jännitettävä on siis Varsijousi. Sen kantama tietysti riippuu paunatehoista,nuolen pituudesta/painosta. Ja onko kysessä taljajousi,vai perinteinen vastakurvijousi.Itse kokeilin joskus 150 paunaisella "luurankobarnetilla" sänkipellolla noin 45 asteen kulmassa. Sain noin askeleella jotain 300 metriä.Kyseessä painavahko,parhaat päivänsä nähtyt alumiininuoli. Kevyt,hiilikuitunuoli kantaisi varmasti pidemmälle.Tämä siis testattu.
- nuolimetsästäjä
Joskus kesällä kokeiltiin ennen ukkosmyrskyä ampua hiilikuitunuoli nouseviin ilmavirtoihin. Muutaman ammutun nuolen jälkeen yksi nuoli tarttui virtaukseen ja vaikka kiikarilla yritettiin katsoa, pääsi se katoamaan korkeuksiin. Vaikea sanoa milloin ja minne se tuli alas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1402806Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2692473Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351452- 1211182
- 1081143
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131012Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La59906Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297877