Meillä aloitettiin maistelu pari päivää sitten bataatilla, tykkäsi kovasti ja tänään annoin yhden vadelman suoraan puskasta, tykkäsi todella paljon! SItten tulin lukeneeksi, että marjat pitää aluksi kypsentää ja myöhemmin voi antaa hienona raasteena. Todellako? Nyt kun on marjasesonkin parhaimmillaan... Puristin puhtailla sormilla vähän litsuksi ja sinne meni, virhe?
vadelmaa 5kk suoraan puskasta?
6
159
Vastaukset
- ...
Enpä usko, että mitään pahaa pöpöä sai. Jos on joku lintu kakkinut marjan päälle ja sade näkyvät kakit huuhtonut, niin saattaa olla salmonellaa... ;)
- Lilli.
No ei kai se nyt haittaa jos pari marjaa antaa puskasta tosta vaan. Puhdasta suomalaista marjaa kuitenkin on. Mutta jos enemmän ois tarkoitus antaa niin keittäisin (tai huuhtelisin kuumalla vedellä).
- rosamunda..
No eipä ole tullut mieleenikään. Meillä on poika 6 kk pistellyt villi vattua suoraan puskasta kokonaisena viikon ajan välipalaksi. Siis minä laitan suuhun :) Veikkaisin, että tuo keittokehoitus koskee enemmän ulkomaisia marjoja (pakasteet), koska niitä on voitu kastella likaisella vedellä. Viime viikolla könitteli poika mummolan mansikka maalla ja mutusti mansikkaa onnellisena. Niin ja mustikkaa ollaan kans käyty syömässä metsässä...
En ole keittänyt enkä keitä jatkossakaan. Esikoinen 2-vee syö kans ikionnellisena ja minä myös.. :)
- mustikkamansikka
Mä olen ainakin saanut ohjeen, että keittäminen koskee just nimenomaan ulkomaalaisia marjoja, koska ei tiedetä milllaisella vedellä ne on kasteltu. Kotimaisia voi syödä sellaisenaan ihan hyvällä omatunnolla. Ja kannattaakin syödä nyt kun on tuoretta hyvää marjaa saatavilla!
- no hätä
Kyllä meidänkin talvivauva puolivuotiaana söi jo ihan himona marjoja suoraan oman puutarhan puskasta poimittuna ekana kesänään.. Ja 1v:nä alettiin muuten antamaan hänelle sellaisenaa pastoröimatonta raakamaitoa :) Eipä olekaan tyttö ollut oikeestaan koskaan sairaana (tähän 2v 8kk ikään mennessä). Yksi ainut flunssa ja sen jälkitautina korvatulehdus 2v iässä kun aloitti kerhossa, mahatautia ei koskaan. Liiallinen hygienia on haitaksi. Toki norovirus on pienelle kurja juttu ja ne ulkomaiset pakastevadelmat kannattaa keittää kunnolla.
- Eiiikkolu
Tiedän kyllä, että monet antavat lapsille ns. tinkimaitoa, mutta itse en kyllä uskaltaisi, varsinkaan yksivuotiaalle. Ei ole kauaa siitä, kun eräs perhe oli saanut EHEC-bakteeritartunnan raakamaidosta. Se voi helposti olla yksivuotiaalle kuolemaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908546Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424748Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414421Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462623Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991500- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641162Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100