Meillä aloitettiin maistelu pari päivää sitten bataatilla, tykkäsi kovasti ja tänään annoin yhden vadelman suoraan puskasta, tykkäsi todella paljon! SItten tulin lukeneeksi, että marjat pitää aluksi kypsentää ja myöhemmin voi antaa hienona raasteena. Todellako? Nyt kun on marjasesonkin parhaimmillaan... Puristin puhtailla sormilla vähän litsuksi ja sinne meni, virhe?
vadelmaa 5kk suoraan puskasta?
6
150
Vastaukset
- ...
Enpä usko, että mitään pahaa pöpöä sai. Jos on joku lintu kakkinut marjan päälle ja sade näkyvät kakit huuhtonut, niin saattaa olla salmonellaa... ;)
- Lilli.
No ei kai se nyt haittaa jos pari marjaa antaa puskasta tosta vaan. Puhdasta suomalaista marjaa kuitenkin on. Mutta jos enemmän ois tarkoitus antaa niin keittäisin (tai huuhtelisin kuumalla vedellä).
- rosamunda..
No eipä ole tullut mieleenikään. Meillä on poika 6 kk pistellyt villi vattua suoraan puskasta kokonaisena viikon ajan välipalaksi. Siis minä laitan suuhun :) Veikkaisin, että tuo keittokehoitus koskee enemmän ulkomaisia marjoja (pakasteet), koska niitä on voitu kastella likaisella vedellä. Viime viikolla könitteli poika mummolan mansikka maalla ja mutusti mansikkaa onnellisena. Niin ja mustikkaa ollaan kans käyty syömässä metsässä...
En ole keittänyt enkä keitä jatkossakaan. Esikoinen 2-vee syö kans ikionnellisena ja minä myös.. :)
- mustikkamansikka
Mä olen ainakin saanut ohjeen, että keittäminen koskee just nimenomaan ulkomaalaisia marjoja, koska ei tiedetä milllaisella vedellä ne on kasteltu. Kotimaisia voi syödä sellaisenaan ihan hyvällä omatunnolla. Ja kannattaakin syödä nyt kun on tuoretta hyvää marjaa saatavilla!
- no hätä
Kyllä meidänkin talvivauva puolivuotiaana söi jo ihan himona marjoja suoraan oman puutarhan puskasta poimittuna ekana kesänään.. Ja 1v:nä alettiin muuten antamaan hänelle sellaisenaa pastoröimatonta raakamaitoa :) Eipä olekaan tyttö ollut oikeestaan koskaan sairaana (tähän 2v 8kk ikään mennessä). Yksi ainut flunssa ja sen jälkitautina korvatulehdus 2v iässä kun aloitti kerhossa, mahatautia ei koskaan. Liiallinen hygienia on haitaksi. Toki norovirus on pienelle kurja juttu ja ne ulkomaiset pakastevadelmat kannattaa keittää kunnolla.
- Eiiikkolu
Tiedän kyllä, että monet antavat lapsille ns. tinkimaitoa, mutta itse en kyllä uskaltaisi, varsinkaan yksivuotiaalle. Ei ole kauaa siitä, kun eräs perhe oli saanut EHEC-bakteeritartunnan raakamaidosta. Se voi helposti olla yksivuotiaalle kuolemaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1623497Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem472483Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi302387Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k142339Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel892299Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä122279Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️232153Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien831952Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1561813Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91788