Minä en valehtele, katsokaa itse! http://www.youtube.com/watch?v=OubvTOHWTms
Ei tarvitse harppuunaa ostaa vaan voi veden alla ampua kaloja. Hirvikiväärillä ampua täräyttää ison hauen. Piippuun teippaa kondomin kiinni niin piippu ei täyty vedellä. Kannattanee käyttää painavia, teräväkärkisiä mutta hitaita täysvaippaluoteja vai mitä mieltä olet? Räpylät, snorkkeli ja eikun haukea "kalastamaan"!
Aseella voi ampua veden alla!
16
5177
Vastaukset
- Näin on
Jollain vanhalla hirvikiväärillä tuolla voisi testata. Ei taida olla tehokas veden alla kuin parin metrin päähän.
- hupaa tarinaa
/// Piippuun teippaa kondomin kiinni niin piippu ei täyty vedellä. // hah haa,,,,vai ei
- gerhur
Tuota en kyllä suosittele, ajatteleppas kun luoti törmääkin vesi-esteeseen piipun päässä mitä tapahtuu, mieluummin ampuisin ensin niin että piippu on vettä täynnä.
- mietiskeliä
Sinänsä mahdollista jos kyseessä on joku uusi komposiitti puoliautomaattiase, mutta kallista sakolaistani en kyllä veteen upottaisi.
Luotiin ei kyllä saa sidottua narua, jolloin jos kala ei kuole se pääsee karkuun ja luoti voi kulkeutua vastaranna uimareita päin.
Ja aseen paineaalto ei varmaan tee hyvää kalojen herkille aisteille.- Nerooooooooooooo
Vesi pysäyttää luodin metrin päähän joten vastarannan uimareilla ei ole hätää
- Ase-expertti
Saanko siis kalastusluvallani myös aseenkantoluvan?
Rynnäkkökiväärillä voisi yrittää vaikka silliparveen.- Näin on
Höhlä, tietysti on aseenkantolupa ja vanhalla torrakalla kokeilee. Ei tietenkään uutta ja hyvää hirvikivääriä käytä.
- Haukea otsaan
Ostin armeijan varikkomyymälästä vanhan sukellusvenemiesten käyttämän Suomi-sukelluskonepistoolin. Tällä erinomaisella aseella olen kalastanut jo vuosikausia. Jopa talvella jään alla.
Innokkaimmat kalamiehet voivat kysellä Millogin myymälöistä vieläkö näitä löytyy. Milloinkaan en tule hankkimaan kalastuslupia, rehellinen konetuliasekalastaja ei sellaisia tarvitse.- Luvat turhia
Juuri näin, ei mitään lupia tarvitse kun asiallisesti hommansa hoitaa. Suomalaiset ovat sellaista kansaa että jos perseenpyyhkimiseen pitäisi olla lupa niin suurin osa kansasta sellaisen hommaisi.
- IHANAALEIJONATIHANAA
Niin sen yhen laukauksen voi ampua sen jälkeen luisti/lukko jumittuu ja ruuti vettyy.
- luvat-turhia
Miten muuten on tarvii varmaan kalustusluvan ja saako lohipitoisissa vesissä kalastaa ampumalla.
- dcdcx
Olisikohan tuo video totta, luulisi että paine nousee veden vaikutuksesta piipussa liian korkeaksi.
- jinjam
Aseelle ei saa kantolupaa jos alkaa kalastamaan veden alla aseella vaan lupa on silloin uittolupa eli aseen-uittolupa ja se on hieman kalliimpi kuin kantolupa (nykyään hallussapitolupa) eli asetta ei saa edes kantaa vaan se on talvella vedettävä vaikka ahkiossa ja kesällä työnnettävä kottikärryssä.
- sukeltaja-ampuja
Jos aikoo ampua esim kiväärillä tai haulikolla veden alla niin pitääkö vesi kaataa pois piipusta ennen kuin ampuu? Mitenkäs onko kuulosuojaimet oltava korvilla?
Tauluun jos ampuu veden alla niin täppätarrat eivät liimaudu kiinni, se on muistettava, veden kestävä tussi on silloin hyvä ja eikä voi ampua 300 metriin kun näkyvyys Suomen vesissä niin huono mutta tarkkoja laukauksia tulee kun joutuu muutenkin olemaan hengittämättä niin ei hengitys häiritse tähtäämistä ja laukaisua.
Kiekkoja jos ampuu veden alla niin svingi on vaikea kun liikkeet on hitaita mutta tosin kiekkokin lentää hitaammin.- Anonyymi
Vitun aivoton..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vitun aivoton..
Ja sä oot tosi hidas...juttu oli vuodelta 2015. Miksi vaivauduit?Onko tylsää...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708