Parisuhteessa elävät haluttomat miehet ja naiset, mitä kumppanienne pitäisi mielestänne tehdä, että halunne palaisivat?
Uskotteko rehellisesti, että jos kumppaninne toteuttaisivat haluamanne toimenpiteet, halunne vielä oikeasti palaisivat?
Varmasti riippuu tietysti kuinka pahaksi tilanne on mennyt. Jos esim. jo ajatus kumppaninne kosketuksestakin "ällöttää" onko mitään tehtävissä?
Itse halukkaampana osapuolena olen mielestäni osannut olla painostamatta ja vähentänyt aloitteiden tekoa, sekä tehnyt aloitteista niin varovaisia, että haluttomamman kumppanini on niistä ollut helpompi kieltäytyä. Osaan kyllä lukea häntä ja tiedän, että milloin ei kannata edes yrittää enempää. En myöskään näytä pettymystäni vaikka toistuvat pettymykseni "syövät miestä" ja ajavat minut pikku hiljalleen epätoivon partaalle.
Hiljattain päätin aloittaa kuuden kuukauden totaalisen aloitteen tekemättömyyden sekä asiasta puhumattomuuden tai edes vihjaamisen. Samalla panostan entistä enemmän parisuhteen muihin osa-alueisiin (kotityöt, lapsi, toisen huomioiminen, ulkona syöminen jne.) sekä aloitin taas nostelemaan painoja jne. Pyrin myös käyttäytymään miehekkäämmin ;) Edellisestä kerrasta on nyt kai 8 viikkoa.
Uskotteko, että jos halukkaampi antaisi haluttomalle tällä tavalla "tilaa" olla vapaasti omassa haluttomuudessaan, se voisi herättää halunne takaisin jossain vaiheessa?
Jos 6 kk päästä mikään ei muutu minun täytynee "pakottaa" naiseni keskustelemaan asiasta (hänelle se on hyvin vaikeaa) sillä riskillä, että hän tuntee itsensä painostetuksi ja tuhoan hänen loputkin halunsa. Joudun myös tällöin lopullisesti myöntämään itselleni, että minulla on avovaimo, joka ei halua minua. Samalla selvinnee kuinka paha tilanne on, ällöttääkö kosketukseni, onko hän antanut säälistä, jos on, niin kuinka pitkään. Itsenäni ei liiemmälti kiinnostaisi seksin harrastaminen, jos tietäisin, että toinen osapuoli tekee sen säälistä. Kuinkahan tämmöinen keskustelu pitäisi aloittaa?
Olen jo alkanut suremaan mahdollista eroamme, eniten harmittaa kaksivuotiaan lapsemme vuoksi. En kuitenkaan aio luovuttaa helpolla ja harkitsen myös jatkamista vaikka ilman seksiä kun muuten meillä on asiat hyvin eikä isoja riitoja tms. ole. Tämän vaihtoehdon kuitenkin pelkään päättyvän pitkässä juoksussa huonosti.
Iältämme olemme kolmenkympin molemmin puolin ja yhdessä olemme olleet 7 vuotta. Ehkäisynä kondomi. Kerrottakoon vielä, että en ole lihava enkä käytä alkoholia liikaa, sängyssä hän saa orgasmin kanssani, esileikissä etenen häneen tahtiinsa ja minä olen se joka ehdottaa uusia asentoja jne.
Halujen palauttaminen
4
454
Vastaukset
- säoot järkihemmo
hehehehehe...........just. On 2 vuotias lapsi ja mies ehdottelee uusia asentoja. Kiva.
Olekkona oikeesti nui pöljä vai näytteletkö todella hyvin?
Pakko on vielä kysyä, että mitä se tarkoittaa Sinun sanavarastossasi, se miehekkäämmin käyttäytyminen?
Sitten tämä pätee aina: Nettiin valittaminen todella hei kannattaa. Täältä saa aina asiantuntevan avun, älä vaan mene puhumaan puolisollesi, vaan ammenna suoli24jän suuresta asiantuntevuudesta ajanmukainen apu.- deficiency (ap)
Tarkoitin lähinnä, että minä olen suhteen alusta alkaen ollut kokeilunhaluisempi ja avarakatseisempi uusille asioille sängyssä. Lapsen saannin yhtedessä meillä ei ollut seksiä lähes vuoteen. Tuolloin ei tietty puhuttu uusista eikä vanhoista asennoista.
Olen puhunut asiasta puolisolle mutta seksi on hänelle herkkä aihe ja siksi ajattelin kokeilla toista strategiaa (josta viestissäni kerron) koska pelkään, että puhuminen ei auta, vaan pahentaa tilannetta. Toki keskustelut ovat siis edessä, jos ei mikään muuten muutu.
Sainpanhan purkautua anonyyminä keskustelupalstalla, jos ei muuta. Uskon kuitenkin, että täältä voi saada hyviäkin neuvoja tai kuulla mielipiteitä aiheesta saman kokeneilta. Puolison haluttomuudesta kun ei oikein kehtaa ystävienkään kanssa keskustella.
- 908098
Hei, ap:n tilanne on varmaan jo mennyt ohi jollain tavalla..Itse löysin vasta nyt tämän palstan mutta veikkaisin aloittajan vaimon hormonien olevan sekaisin synnytyksen jälkeen, varsinkin jos on imettänyt pitkään. Tämä on tietysti vain villi veikkaus, mitenhän lienee sitten käynyt.
- saatjakaa1
1. PYRI YMMÄRTÄMÄÄN ASEKSUAALIA
- Haluttomuuteen voi liittyä esim. pelon tunteet tai lääkkeet. Kysy kumppaniltasi, miksi häntä ei haluta. Onko hänelle sattunut joskus jotakin ikävää seksiin liittyen? Mikä seksissä on epämiellyttävää?
- Aseksuaalisuus on harvinaista, mutta normaalia, kuten esim. vasenkätisyys.
- Kysy minkä asteisesta aseksuaalisuudesta kumppanisi aseksuaalisuudessa on kysymys ja onko se ollut hänessä aina. Näin tiedät varmimmin, onko sinulla todellakaan mitään mahdollisuutta saada häntä pitämään edes vähän seksistä.
2. ÄLÄ PAINOSTA ASEKSUAALIA SEKSIIN
- Painostaminen, pakottaminen ja valitus voivat entisestään lujittaa aseksuaalin haluttomuutta ja pelkoa seksiä kohtaan.
- Omia halujasi voit purkaa yksiksesikin, esim. seksilelujen avulla.
- Mikäli aseksuaali haluaa omasta tahdostaan yrittää seksiä kanssasi haluttomuudestaan huolimatta, kuuntele häntä ja etene varoen. Yritä tehdä hänen olonsa mukavaksi kehumalla häntä ja kysymällä, mikä on hänelle ok että tehdään.
3. OSOITA HELLYYTTÄ ASEKSUAALILLE
- Vaikka aseksuaali ei seksiä kaipaa, hän saattaa silti haluta hyvinkin paljon muunlaista läheisyyttä kumppanin kanssa.
- Kun istutte sohvalla tai makoilette sängyllä, mene kunnolla hänen viereensä ja liikuta sormeasi hiljaa hänen ihoaan vasten.
- Piristä häntä esim. lähettämällä hänen työpaikalleen kukkia, tai lähetä viesti jossa kerrot rakastavasi häntä.
4. SEKSITÖN SUHDE vs ERO?
- Mieti, onko seksi sinulle se tärkein asia suhteessanne. Jos on, sinun täytyy keskustella siitä kumppanisi kanssa, ennen kuin päädyt tekemään mitään ratkaisuja eron suhteen. Kumppanisi ei ole valinnut aseksuaalisuuttaan, sille ei voi mitään, kuten et sinäkään voi sille miteen että haluat seksiä.
- Muista, että kumppanisi rakastaa sinua ja olet hänelle tärkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956674Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096410SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614711Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913624Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963571Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663442Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103282Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03000Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31825Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161409