Tappelu rapujuhlissa

Seiskalivessä on juttua, että juhlat loppuivat tappeluun. Olenko ymmärtänyt väärin, mutta mielestäni juhlat jatkuivat kyllä tämnän episodin jälkeen? En silloin yöllä valvonut ja katsonut livekuvaa, mutta katsoin netissä olevan klipin.

http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Tuksun-rapujuhlat-paattyivat-veriseen-tappeluun-kuvat-lopputunnelmista/1009740

Lisäksi pitää kysyä, että onko tuo henkilö, joka hoitaa nenäverenvuodosta kärsivää naista sairaanhoitoalan saanut? Minulle kun on opetettu, että nenäverenvuodossa pitää potilas laittaa istumaan etukumaraan, niistää nenä kunnolla, laittaa kylmäpussi niskaan ja painaa nenää noin puolivälistä voimakkaasti, ei siis suljeta sieraimia.
571454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 57

Vanhimmat

Missä se video yön tapahtumista on nähtävissä. Linkittäisikö joku sen tähän ketjuun?

Äänestä
  • Ensiapu

    Kaikissa tapauksissa nenäverenvuodon ensiapu on yksinkertainen. Nenä tyhjennetään niistämällä ja vuotava sierain puristetaan umpeen painamalla nenän sivua väliseinää vasten vähintään 10 minuuttia yhtämittaisesti. Potilas istuu etukumarassa asennossa, millä estetään veren valuminen nieluun. Vuodon tyrehtymistä voidaan edistää asettamalla jääpussi tai jotain muuta kylmää niskaan tai otsalle. Jos verenvuoto ei lakkaa 10 minuutin aikana, tyhjennetään nenä uudelleen niistämällä ja vuotavaan sieraimeen työnnetään vanutuppo. Sierain puristetaan uudelleen kiinni, nyt 15 minuutin ajaksi. Jos vuoto ei tällöinkään lakkaa, on syytä lähteä lääkäriin. Potilas kuljetetaan istuvassa asennossa.

    http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00306

    Äänestä

Onko tämä vakituinen toimenpide Jollaksessa ja kuuluu ns. alueen perustaitoihin?

Äänestä
  • Tappelusta tullee traditio, koska se nyt oli jo toistamiseen. Luodaanko siitä ehkä trendi - sen tietää vain seven?

    Äänestä

  • Seven Heaven kirjoitti:

    Tappelusta tullee traditio, koska se nyt oli jo toistamiseen. Luodaanko siitä ehkä trendi - sen tietää vain seven?

    Siitä tulee varmaan Brändy.

    Äänestä

Livelähetys katkaistiin siinä vaiheessa kun tajutonta miestä talutettiin pois ja vertavuotavaa naista hoidettiin.

Hoitaja oli laulava sairaanhoitaja mikä-se-nyt-on-Pihliksessä-asuu-ensihoitaja-piikittänyt-tuksun-huulet.
Siis se sama vanha tuttu.

Hän lauloi kauniisti bileissä, ja ihan aidosti. Ei mitään säestystä eikä playbackiä niinkuin Tauskilla oli (ja on joka keikalla). Näin sivuhuomautuksena.

Äänestä
  • aidosti? tarkoitatko a capella?

    Äänestä

  • kuka mitä häh? kirjoitti:

    aidosti? tarkoitatko a capella?

    a capella? Tarkoitatko a cappella?

    Äänestä

Oliko sitä miestäkin lyöty? Sitä, joka makasi lattialla.
Yhdellä toisella keskustelupalstalla kirjoiteltiin, että olisi muista syistä ottanut lukua.

Äänestä
  • Se mies oli yrittänyt lähennellä sitä naista (jota lyötiin myös). Lähentely sai lyöjän pillastumaan.

    Äänestä

Ei ole tuota juttua enää Seiskan sivuilla luettavana.

Äänestä
  • Seiska pelkää joutuvansa oikeuteen todistajan ominaisuudessa, joten siksi juttu on poistettu. Siellä toimituksessa nyt pohditaan nassukka sinipunaisena, että "härkelekö toimittaja menit vetämään tuon aineiston kaikkien saataville nettiin".

    Ei tekisi hyvää Seiskan jo muutenkin ryvettyneelle levikille, että julkisuudessa ja etenkin oikeussalissa alettaisiin puimaan asiaa siltä kantilta, että Seiska tuo kotibileisiin viinaa ja juottaa kaikki humalaan ja lisäksi sallii hurmoksessaan pahoinpitelyt ja koirien rääkkäykset.

    Voi voi, kun se vaan on Pauli niin, että netti ei unohda.

    Äänestä

Numerolehti ei halua olla tukemassa Suomalaista jääkiekkoa ja heidän perustelunsa oli että laji on nykyään liian väkivaltaista. Kuten tiedämme niin nyt tuetaan rahallisesti erästä aggressiivista häirikköprinsessaa jonka kotiin kannetaan viinaa vaikka tämä henkilö kuuluisi tempauksillaan naisten vankilaan.

Minusta tässä on lehdellä pohtimista ja selittämistä vaikka sitten lehden etiikan ja moraalin kannalta, että miksi toimitaan kuten toimitaan ja hyväksyvätkö lehden lukijat tämän suuntauksen.

Äänestä

Pauli-setälle kenkää

Äänestä

Huomenna myydään paperiSeiskaa. Siksi tänään vain vilautettiin lättyynvetouutista.

Äänestä

Seiskan Viihdeuutiset 24.07.2013 klo 14:19:

"Tuksun rapujuhlat päättyivät veriseen tappeluun – kuvat lopputunnelmista!

Kohublondi Johanna "Tuksu" Tukiaisen jo perinteeksi muodostuneet rapujuhlat ovat aina takuuvarmasti tapahtumarikkaita. Aikaisempina vuosina juhlissa on muun muassa vieraillut ambulanssi, jahdattu karanneita koiria ja varastettu kaikki, mikä irti lähtee.

Tänä vuonna juhlat eivät sujuneet yhtään sen rauhallisemmissa tunnelmissa. Illan bileet päättyivät nimittäin veriseen tappeluun!

Tyrmätty mies ja rajusti vertavuotava nainen!

Viinillä ja Minttu-viinalla keitetty vieraskatras alkoi aamuyön tunneilla olla Tuksun juhlille tyypilliseen tapaan konttauskunnossa, ja aivan yllättäen tukevassa humalassa ollut nainen tempaisi nuorehkoa miestä nyrkillä naamaan. Mies tipahti selälleen lattialle täysin tyrmättynä.

Tämän jälkeen samainen nainen tempaisi vielä nuorta naistakin päin kasvoja, minkä seurauksena naisen nenä alkoi vuotaa rajusti verta. Rapujuhlat pysähtyivät kuin seinään, ja verenvuotoa tyrehdytettiin vielä pitkään kekkereiden loputtua. Ilmeisesti riitapukarit saivat asian sovittua keskenään, sillä poliisia ei kutsuttu paikalle.

Onneksi kaikki sentään selvisivät juhlista hengissä…"

Äänestä
  • Minusta tuossa täyttyy jo rikoksen tunnusmerkit, mutta en ole varma.

    Äänestä


Diamond Vai transu leipoi nyrkillään,tämähän on poliisi asia koska väkivalta on aina rikosasia. Väkivallan lisäksi paikalla oli huumeita,pilsuja ja kaikkea mitä voi vaan kehoonsa vetää. Ihme ettei poliisia kiinnosta nämä huumepippalot. Seiska kantoi juomat sinne ja kuvasi pahoinpitelyn,eli seiska myös syytteeseen tästä keissistä.

Äänestä

Outoa, että rupujuhlien emakko ei poistattanut väkivaltaista jätkää paikalta.

Siihen olen tottunut bileissä, että isäntäväki vastaa järjestyksestä.

Äänestä

Siis MIES löi mieheltä tajun pois ja naiselta veret nenästä. Ei siitä rumasta äijästä naista saa vaikka kuinka meikkais ja sössöttäis

On se kumma että transut saa tehdä mitä vaan. Tollanen yli satakilonen mekkoon pukeutunut olisi voinut tappaa sen jätkän ja eihän sitä tiedä minkä aivovamman se sai lyönnistä. Nimittäin taju oli poissa monta minuuttia

Äänestä
  • Joo, transsujen kanssa pitää olla varovainen....ne leikkii naista ja hermo menee herkemmin kun homoilla.
    Äärettömän väkivaltaisia lisäksi.

    Thaikuissa ladyboyta pitää todellakin varoa suututtamasta, niiltä tulee oikeat kungfupotkutkin.....

    On ollut pahaa jälkeä.....on.......

    Mutta tuosta ylipainoisesta kuvatuksesta, pitäisi jo tuon materiaalin perusteella tehdä rikosilmoitus. Ihan oman rauhan takaamiseksi.
    Kenenkään ei tule saada turpaan rapujulissa, ainakaan vieraiden!!

    Mitäköhän ton oma yhteisö tuumaa tuosta hakkaamisesta? Armaan joo, ihan ok hakata 2 vierasta kanveesiin......taitaa olla aika pidetty toi miehenpuolikas omissa piireissään.....

    Äänestä

  • Se transuhan sano siinä livelätyksessä selvästi että tappaa kohta sen! Kamera kuvas silloin "DJ"Suvia.

    Sitä blondiahan ne transut yritti häätää jatkuvasti bileistä, vaikka koko livelähetyksen ajan se transu oli kovaäänisin ja kinasteli aiemmin sanallisesti siinä sohvalla toisen naisenkin kanssa.

    Äänestä

Pahoinpitely ei ole enää asianomistajarikos. Poliisi tekee tutkinnan pahoinpitelystä aina, kun se saa tietää tapahtuneesta. Laittakaa video poliisille.

Äänestä
  • Miksi et itse laita?

    Äänestä

  • Fucusama kirjoitti:

    Miksi et itse laita?

    Laitettu!

    Äänestä

  • Miami Vice kirjoitti:

    Laitettu!

    sää mitään oo laittanu. lopeta valehtelu.

    Äänestä

Poliisi tutkii asiaa ja transu lähtee kohta vankilan liskolle tutisemaan.

Äänestä

Pullukka tekee kaikista juhliin osallistujista rikosilmoituksen ...

Äänestä

Miksi Seiska uutisoi lyöjän olleen nainen? Siksikö kun tämä "nainen" löi naistakin ?

Kyseinen "nainenhan" on transu, varmaankin yli satakiloinen todella ruma mies.

Jos minua lyötäisiin niin kovaa että olisin monta minuuttia tajuttomana, tekisin todellakin rikosilmoituksen. Samalla kyseenalaistaisin muiden juhlijoiden toiminnan, sillä uhri virui lattialla monta minuuttia ilman että kukaan tsekkasi hänen tilaansa.

Suomessa on mahtavaa kuulua johonkin vähemmistöön, on paljon paremmat oikeudet kuin muilla. Transulta hyväksytään näköjään lähes kuinka härski käytös tahansa, jopa raaka väkivalta ja tappouhkauksien esittäminen.

Äänestä
  • Hyvä pointti, lyöjä ei ollut nainen vaan iso ja ruma mies!

    Mistä näitä ransuja sikiää Jollakseen?

    Äänestä

" Rapujuhlat pysähtyivät kuin seinään, ja verenvuotoa tyrehdytettiin vielä pitkään kekkereiden loputtua. "

Eihän ne mitään seinään loppuneet, musiikki pauhas ja vieraat ryyppäs koko episodin ajan. Ryyppyjuhlat jatkui vielä pitkään sen jälkeen kun seiska lopetti kuvaamisen yhden aikaan yöllä. Ihan nolot juhlat, teini-ikäisten örvellysjuhlat. Niistä, kuten tuksun kaikesta muustakin elämästäja olemisesta on luksus ja glamour tosi kaukana.

Äänestä

Naiseksi pukeutunut mies myös kovasti vakuutteli ettei ollut tehnyt mitään. Eli sopii hyvin harhaiseen sakkiin.

Äänestä

Onko Diamond Vain saanut mitään penaltya?

Saako transut tehdä mitä vain ?

Äänestä

Seuraavana on sitten ne Tisney Pileet

Äänestä
  • No sittenhän ne kaikki vieraat, Koomasta transuihin ja Tuksuun, voivat pukeutua Tuhkimoiksi ja myrkkyomenaa voi esittää vessassa vedettävät kokkeli viivat!

    Äänestä

Onko Diamond Vai sukua kuuluisalle Steve Vai kitaristille?

Äänestä
  • Ulkonäöstä päätellen Diamond Vain on sukua Turhapurolle.

    Anteeksi Uuno :(

    Äänestä

Voiko "aikuiset" ihmiset olla näin lapsellisia?

Äänestä

Diamond Vain ... ei kaikki muumit laaksossa. Onko se pari tuon Mamacitan kanssa?

Äänestä
  • Tietääkö kukaan mikä on Diamond Vainin oikea nimi?
    Saako sitä sanoa täällä julkisessti?

    Äänestä

  • 6+16=? kirjoitti:

    Tietääkö kukaan mikä on Diamond Vainin oikea nimi?
    Saako sitä sanoa täällä julkisessti?

    ei

    Äänestä

Kauako jaksatte vielä näistä rapujuhlista jauhaa?

Äänestä
  • Hyvä yritys Diamond...

    Äänestä

On se pakko uskoa. Transuille on omat säännöt ja lait. Tajuttomaksi hakkaaminen kuuluu räiskähtelevän persoonan kivan virkistäviin piirteisiin. Samoin naisen lyöminen....hö, onhan transukin melkeen nainen, paitsi että se painaa yli 100 kiloa, sillä on munat ja parta kasvaa..

Äänestä

Diamond Vain tunnetaan raukkamaisena naisten hakkaajana ja pelkurina. Päästään ollut seko jo lapsesta asti. Ihme on ettei kukaan ole vetänyt pataan tota läskiä siihen tyyliin että tenat lentäis perseestä ja meikit nassusta. Mutta eipähän toi DJ muija ole sen viisaampi,musiikki jatkuu kun naista lyödään ja tuksukin maiskuttelee huuliaan ja ei tee mitään. Sairasta sakkia koko friikkilauma ja sulle diamond vai sellasta että poliisi on jo saanut tallenteen videosta. Hyvää loppu kesää sulle ja sun tenoille.

Äänestä
  • Jep. Samaa meltä.
    Tollanen leidiboi joka hakkaa naisia on pelkkä raukka.
    Mitä helvettiä toisten hommat sille kuuluu?
    Jos oku haluaa kontaktia toisen kanssa niin tän idi ootin ratkaisu asiaan on siis vetää molempia turpaan.....

    Vittu mikä pelikaani.
    Toivottavasti karma hoitaa........

    Äänestä

Miksi kukaan vieraista ei reagoinut asiaan ja soittanut poliisia paikalle?
Tukiainen myös "bileiden" järkkääjänä vastuuseen...
Mahtaakohan kviini itse pelätä tätä rumaa miestä ?

P.S.
Huvittaa toi seiskatoimittajan lause "jo perinteeksi muodostuneet rapujuhlat".
Mikä h*lvetin perinne se on kun juhlat järjestettiin vasta KOLMANNEN kerran?
Puhutaan perinteestä sitten kun juhlia on järjestetty ainakin sen kymmenen vuotta....

Äänestä

Seiska väitti naisvieraan olleen lyöjä. Nähtävästi Seiskan toimittajat eivät erota miestä naisesta. DJ Suvi oli aika järkyttyneen näköinen tapauksesta, muiden mielestä normipäivä toimistossa...
Epäilyttää laulavan sairaanhoitajan, Gärdströmin ammattitaito...hoiti nenäverenvuotoa täysin väärin eikä tsekannut tajuttomaksi lyödyn tilaa edes.. Kului varmaan 5min. ennenkuin tajutonta alettiin nostelemaan istumaan. Kävikö mielessä että tällä olisi saattanut aivotärähdyksen lisäksi olla niskanikamat paskana?

Äänestä
  • Onko se tajuttomaksi nuijittu käynyt lääkärissä? Onko Diamond jo seuraavissa bileissä leikkimässä rouvaa ?

    Äänestä

Mitä muuta kuin damagea voi odottaa tämä seiska-lehden liiketoimintamalli huomioiden? Lauma apinoita kootaan yhteen, niille annetaan viinaa, odotetaan havereita, kirjoitetaan niistä juttu lehteen ja myydään lehteä. Sairasta touhua. Sitten samalla jeesustellaan jääkiekon väkivaltaisuudesta. Taisi senkin sponssin lopettamisen syyt olla paremminkin kassavirran vähyydessä kuin missään ylevissä moraalisissa pohdinnoissa. Mitäpä jos siellä "rapujuhlissa" joku näistä hedelmäkakuista olisikin promilleissaan tuikannut veitsellä jotakuta kanssahörhöä? Se käy noissa piireissä äkkiä.

Äänestä

Keitä ne hakatut oli ? Heidän hyvinvointinsa ei paljon Tunkkia liikuttanut. No sehän oli muutenkin kautta aikojen hunoin emäntä jota olen missään juhlissa nähnyt. Pyysi vielä sitä tyttöä jota oli lyöty (!) poistumaan...

Äänestä

Paikalla olleena voin kertoa,että lattialla makaava mies sammui.Eli häntä ei lyönyt kukaan!Vieraana ollut (nenästä verta vuotava) ärsytti kommenteillaan kaikkia koko illan.Ei ne kaikki asiat mene niinkuin Seiskassa lukee hönöt!

Äänestä
  • Woman's wc ei ollut paikalla.

    Äänestä

  • Varmaan kirjoitti:

    Woman's wc ei ollut paikalla.

    ... hän oli sairaalassa, mutta onneksi kovanyrkkinen Diamond vain oli siellä!

    Äänestä

Tukiaisen bileissä on aina järjestettyä ohjelmaa. Ensin yleensä emännän kristilliseroottinen tanssi ja sitten loppuillasta yleinen hemmeottelu, jossa innokkaat eri lajien harrastajat esittelevät taitojaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mikä lie totuus? kirjoitti:

Seiskalivessä on juttua, että juhlat loppuivat tappeluun. Olenko ymmärtänyt väärin, mutta mielestäni juhlat jatkuivat kyllä tämnän episodin jälkeen? En silloin yöllä valvonut ja katsonut livekuvaa, mutta katsoin netissä olevan klipin.

http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Tuksun-rapujuhlat-paattyivat-veriseen-tappeluun-kuvat-lopputunnelmista/1009740

Lisäksi pitää kysyä, että onko tuo henkilö, joka hoitaa nenäverenvuodosta kärsivää naista sairaanhoitoalan saanut? Minulle kun on opetettu, että nenäverenvuodossa pitää potilas laittaa istumaan etukumaraan, niistää nenä kunnolla, laittaa kylmäpussi niskaan ja painaa nenää noin puolivälistä voimakkaasti, ei siis suljeta sieraimia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu