En nyt tiedä osuinko oikealle osastolle mutta kuitenkin.
Muutimme tyttöystäväni kanssa juuri vuokraasuntoon jossa on pakko olla kotivakuutus, ongelma on ettei kummallakaan meistä ole luottotietoja.
No tässä on nyt soitettu läpi kaikki mahdolliset vakuutusyhtiöt ja käyty paikanpäälläkin. Jokaisesta tullut vähän eri vastaus, mutta pääpiireisesti että ei voi saada kotivakuutusta, ei edes vaikka maksaisi vuoden etukäteen.
Jollain nettipalstoilla on vilahtanut että voisi ottaa sopimuksen toisen henkilön nimiin. Joku kirjoitti että jonkun luottotiedollisen olisi asuttava asunnossa ja otettava vakuutus nimiinsä, ja toinen kirjoitti että ei pidä asua samassa asunnossa edes. (Vaihtoehtona on myös käydä paperisota liittojen yms kautta, se on ihan viimeinen oljenkorsi.)
Löytyisi meiltä kyllä henkilö joka suostuisi sen vakuutuksen ottamaan nimiinsä, mutta onko se nyt laitonta vai ei? Alkaa jo pikkuhiljaa mennä hermot tähän vakuutusasiaan, asunto lähtee alta tätämenoa..
Laitonta luottotiedottoman ottaa vakuutus toisen nimiin?
2
1550
Vastaukset
- 9+6
Ainakin autovakuutuksesta on korkeimman oikeuden päätös:
http://www.kko.fi/37328.htm
Joskus voi auttaa, jos on velka maksettu pis ja siitä merkintä luottotietoihin. - Ei onnistu..
Kyllä vakuutusyhtiöt vaativat, että kotivakuutuksen ottaja on myös virallisesti kirjoilla vakuutetussa asunnossa. Ja myös tosiasillisesti asuu siinä asunnossa.
Eli toisen, joka ei virallisesti asu asunnossa, ei vakuutusta voi ottaa.
Selasin parinkin vakuutusyhtiön ehtoja, ja niissä nimen omaan mainitaan tuo asia.
"Vakuutettuina ovat vakuutuksenottaja ja hänen taloudessaan
vakinaisesti asuvat henkilöt. Henkilön katsotaan
asuvan vakinaisesti osoitteessa, jossa hän todellisuudessa pääasiassa asuu ja oleskelee mm. toimeentulonsa, opiskelunsa
ja muiden elinolosuhteidensa takia. Vakuutetun
asuinpaikkana pidetään pääsääntöisesti väestörekisteriviranomaisen
rekisteriin merkittyä osoitetta."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan804143Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan303161- 1602550
- 141875
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281482Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631366Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131140- 741009
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää38960Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13852