Riparileiri ja univaikeudet

Oon siis parin päivän päästä lähös riparille, ja jännittåä tosi paljon se että saanko nukuttua ollenkaan siellä. Oon tottunut nukumaan yksin enkä kertakaikkiaan pysty nukkumaan toisten kanssa samassa huoneessa varsinkaan jos huonetoveri kuorsaa. Pelottaa se että jos en saa koko viikkona nukuttua ollenkaan niin olen ihan karmean näköinen konfirmaatiossa ja ripoijuhlissa, ja varsinkin kun heti niiden jälkeen alkaa koulu. En pysty nukkumaan jos vähänkään on mitään melua esim. Kuorsausta tai kovaäänistä nukkumista. Onko mitään neuvoja???
494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Korvatulpat?

Äänestä

Vain idiootit menee kirkon aivopesuun. Kirkko on oikeasti kiinnostunut sinun rahoistasi joita tienaat kun olet töissä.

Jumala jesseineen ovat satua ja höpötystä.

Äänestä
  • No voiha Jesseen ja Jumalaan uskoa ilman että kirkkoon kuuluu...


    Kyllähä se kirkko rahaa haluaa, niinkuin jokaikinen ihminen. Ja eivät he ainoita ole jotka sanovat että eivät he rahasta välitä.

    Äänestä

  • Ottaen huomioon kuinka suuri osuus ikäluokasta käy rippikoulun, niin ei hyvältä näytä: melkein kaikki ovat idiootteja.

    Pysytäänpä aiheessa. Minullakin on hankaluuksia nukkua oudossa ääniympäristössä. Käytänkin silloin aina korvatulppia. Niihin pitää ajoissa totuttautua, koska tulpat korvissa kuulee oman hengityksensä ja sydämenlyöntinsä. Verenpainekin aiheuttaa suhinaa. Jos tulpat törröttävät ulos korvista, niin niiden hankautuminen tyynyä vasten kuuluu kahinana. Sopivien korvatulppien löytäminenkin on hankalaa ja kalleimmat ovat mittatilaustyötä. Itse tykkään tavallisista keltaisista Eareista, joita ostan useamman parin pakkauksina apteekista. Voin sitten tarjota niitä kavereillekin. Takaisin en niitä huoli korvavaikkuisina. Asettamisessa on omat niksinsä: pyöritä puikoksi, vedä toisella kädellä korvaa ylös, työnnä puikko korvakäytävään ja pidä sitä sormella aloillaan, kunnes se on laajentunut tulpaksi. Pari-kolme yötä putkeen voi samoja tulppia käyttää, sitten ne eivät enää laajene tarpeeksi.

    Nämä arvokkaat vinkit tulevat liian myöhässä ketjun aloittajalle, joka paraikaa haukottelee leukansa sijoiltaan valvotun yön päätteeksi, mutta muillakin lienee samanlaisia ongelmia. He näistä viisaista sanoista hyötykööt!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


unetontyttö98 kirjoitti:

Oon siis parin päivän päästä lähös riparille, ja jännittåä tosi paljon se että saanko nukuttua ollenkaan siellä. Oon tottunut nukumaan yksin enkä kertakaikkiaan pysty nukkumaan toisten kanssa samassa huoneessa varsinkaan jos huonetoveri kuorsaa. Pelottaa se että jos en saa koko viikkona nukuttua ollenkaan niin olen ihan karmean näköinen konfirmaatiossa ja ripoijuhlissa, ja varsinkin kun heti niiden jälkeen alkaa koulu. En pysty nukkumaan jos vähänkään on mitään melua esim. Kuorsausta tai kovaäänistä nukkumista. Onko mitään neuvoja???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu