Kävimme aamupäivällä Varkaudessa. Kauppakadulla näimme yhden ( 1 ) henkilön. Kävelimme Huruslahden rantaa pitkin Rajakadun liittymälle ja vastaan tuli kaksi ( 2 ) henkilöä. Jäätelöt olisimme ostaneet, mutta kioski aukeaa vasta klo 12 arkisin. Kuulimme, että siitä paikasta olisi mahdollista päästä pienelle risteilylle sähköveneellä. No ei päässyt siihen aikaan, mutta tuskin olisimme siitä kyydistä maksaneet 20e/henkilö. Vesitornin räystäällä on kahvilan mainos. Aukeaa kuulemma sekin vasta klo 12.
Lähdimme pois
Lähdimme pois
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kuoleva kaupunki. Kennot tehty syyskuuhun mennessä, pian myös paperit tehty tässä kaupungissa. Viisaampi nostaa kytkintä ajoissa sillä monta on mökkiä jo nyt myynnissä ja lisää tulee myyntiin koko ajan.
Ja nyt on nyt.225 asuntoa on jokakoti,fi,ssä. Yksi niistä on minun menisi nyt pääsisin pois.. Taitaa vaan olla niin että taitaa asunnonvälitys firma kaatua ennemmin.....
Paistaakos Varkaudessa aurinko? Eikös se riitä...
Täällä Savonlinnassa oli jo satamassa aamusta täysi kuhina, virvokkeitakin sai... No jospa sitä aurinkoa riittäisi vielä huomiselle kun kotiin Varkauteen palataan. Pitäis nurmi leikata kun päässy parin viikon aikana kasvamaan varmasti.
Tämä kuukausi on ollut erittäin vilkasta aina tuonne viime viikon torstaihin saakka jolloin kaupunki hiljeni täysin. Jospa se sitten ensi kuussa taas vilkastuisi.
Tottakai aamupäivisin on hiljaista. Kaikki on töissä. Väki vähenee kaupungista sitä vauhtia että nykyään jokaiselle on jo töitä!!!
Kaupat aukii seiskalta ja abc on auki 24h..Parempi kun ei ole ruuhkaa tarvia pölöhöttöö jonoissa.
Varkaus on kuten monet muutkin kaupungit mutta erikoisuutena on se että ihmisiä ei ole missään näkyvillä.
Siis kuten luonnonsuojelu alue jossa kunnioitetaan luonnon arvoja sekä että niitä ei tahdota ehdointahdoin rikkoa.
Tulitko varta vasten katsomaan ihmisiä vaiko kaupoille?
Järkeväähän se on aukaista kahvilat iltapäivällä. Silloin ihmisiä alkaa niissä käymään. Taisitte aamuyöllä olla liikkeellä jos yksi ihminen vain kauppakadulla näkyi.. Töihin tullessa näkyy kyllä useampi. Moni suuntaa aamusta torikahvilaan, olisitte sinne pysähtynyt. Harmi jos ei kaupunki miellytä mutta pitäisi sen verran ymmärtää että pienissä kaupungeissa ei ole palvelua ympäri vuorokauden. Hölmöä sen takia kaupunkia tuomita. (parempiakin syitä löytyy.)
Kauppakadulle tulimme n. klo 09:15. Torilla toki on käyty lomamme melkein jokaisena arkipäivänä. En minä Varkautta tuomitse; varsinkin kun olen itse syntyperäinen varkautelainen. Tuo kadun hiljaisuus oli kyllä aika kummallisen tuntuista; kesäarkiaamupäivänä, jolloin oletimme pääkadulla olevan elämää. No muutimme opiskelujen ja työn perässä pois 35v sitten; ajat ovat muuttuneet.
Kauppakatu täysin kuollut tänään klo 19.30.
Ehkä ne ihmiset ovat menneet Prismaan.
Olisitte tulleet meillä käymään. Ilmaiset kahvit tai teet olisimme tarjonneet..
Mitäs ette tulleet oikeaan aikaan ihmisten ilmoille. Vaan ties milloin olitte juntit! painukaa takas sinne maatilallenne!
Huomenna lähdemme. Jos tehasukolle passaa, niin tulemme vielä elokuun lopulla tai syyskuun alussa tänne uudestaan. Kerro, mihin aikaan sopii tulla.
Varkaudessa kannattaa lomaliikkuminen ajoittaa puoleenpäivään.
Ei ihme ettei ihmisiä näkynyt.Ovat töissä tai mökkilomilla.
Mutta siinä olette kyllä oikeassa,että Varkaus saisi hiukan enemmän panostaa matkailun kehittämiseen.Laittasivat ne tukityöllistettynsä kesäksi pitämään auki museoita ja kaikenmaailman kissanristiäiä.
Sama kai tuo on seisottaako tätä pajanuorisoa tekemässä Varkopilla patalappuja,vai jossain museossa.
Kävin Varkaudessa viime viikolla ja Kauppadulla oli vaikeuksia saada auto parkkiin ja ihmisiä oli liikkellä satamäärin. Kaunis kaupunki, josta pitäisi olla ylpeä.
Laivalinnan kadun varressa on parkkitilaa vaikka huru myky. Kauppakadulle matkaa 50m.
Tähän aikaan vuodesta ihmiset ovat joko lomalla tai töissä. Jos ovat lomalla, niin miksi pitäisi herätä ennen puolta päivää? Ja jos taas ollaan töissä, ei olla kaupungilla palloilemassa. Joten tottahan se on hiljaista silloin...
Eli toisin sanoen, turistit puuttuu katukuvasta täällä? Sitäkö tarkoitat kirjoituksellasi? No, olet aivan oikeassa.
Selväpä tämä ja pidetään mielessä. Kaupungissa kaupungin tavalla. Toisenlaisia tapoja ja kaupunkeja on. Käydään sitten niissä paikoissa, jotka mielyttävät.