Rengasmelu

Mikähän on nykyisin saatavilla olevista rengasmerkeistä hiljaisin ajossa ( 195/65 15 koossa)?
11258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Nuo merkinnäthän ovat renkaissa ohiajomelua varten. Kukaan autoilija ei välitä millainen melu kuuluu auton olkopuolella ajaessa.
Tärkeämpi olisi tietää minkä renkaan melu kantautuu auton sisälle vähiten.
Kaikki nykyiset kesärenkaat ovat todella äänekkäitä auton sisään karkealla asfaltilla.
Hyvälaatuinen kitkarengas on todella hiljainen ja miellyttävä myös kesäkäytössä.
Itselläni käytössä Contin kitkat, ei voi valittaa.

Äänestä
  • Jos ajaa talvirenkaalla kesällä vain sen (sisä-)hiljaisuuden vuoksi ei ainakaan renkaan turvaominaisuudet kiinnosta. Vauhdin kaksinkertaistuessa jarrutusmatka nelinkertaistuu, ja talvirengas jarruttaa muutenkin kesärengasta huonommin. Märänkelin ominaisuudet kärsivät kun jääpitoa parannetaan, eikä äkilliset väistötkään suju kuin kesärenkaalla.

    Teoriatasolla renkalla kuin renkaalla pärjää, mutta sitten kun tapahtuu jotakin voi harmittaa kun se törmäys (hirveen, jalankulkijaan, punaisiin pysähtyvään autoon) pääsee tapahtumaan vain siksi ettei ajanut kesärenkailla.

    Talvella Conti on yksi parhaista valinnoista, eli sitä ei voi moittia. Jos haluaa lukea itse renkaiden jarrutusmatkoista märällä kelillä on Tuulilasissa 4/2012 juttu asiasta. Märällä kesä 45 metriä, uusi kitkarengas 65 metriä. Kuivalla kesä 40 metriä, kitka 49 metriä. Tuo 9 metriä täysjarrutusta tarkoittaa törmäysnopeutta luokkaa 40 km/h.

    Äänestä

  • Ja kitkatrolli taas liikkeellä. Kesäkitkailijat pitäisi ampua aina tavatessa liikenteen vaarantamisen nimissä.
    Voisin väittää että rengasmelu on ihan verrannollinen toisiin renkaisiin riippumatta puhutaanko sisälle tulevan melun määrästä tai auton ulkopuolelle aiheutuvasta melusta.

    Äänestä

Olen ollut hyvin tyytyväinen tuon koon Kumhoihin. Olivat ainakin paljon hiljaisemmat kuin teräsvöiset Good Yearit sitä ennen.
Kumho rullaa todella pehmeästi, mutta myös kuluu vähän nopeammin kuin muutamat muut. Ajoin kaksi kesää eli 30.000 km ja sitten vielä yhden kevään automaatilla (= ei revitystä).

Äänestä

Kaikki renkaat ovat kovameluisia Suomessa, jossa nastarenkailla on hakattu bitumit asfalttipinnoiteiden kiviaineksen väleistä. Vain menemällä sivistysmaihin muuttuvat renkaat äänettömiksi.

Äänestä
  • kävisit sinäkin noissa "sivistysmaissa ajamassa niin huomaist että on ne välillä sielläkin röpelöisiä. Massa kuluu aina nopeammin kuin kiviaines ja massa koostumuksesta se on paljolti kiinni ja Suomessa järjettömästä suolauksesta joka rapauttaa tiet ilman nastojakin.
    Sinä olet sivistymätön ja tietämätön.

    Äänestä

Siis Suomessa käytetään huonompaa suolaa kuin Keski-Euroopassa, jossa suola ei syö lainkaan bitumia?

Äänestä
  • ei kun huonompaa asfalttia ja huomaa se merkittävin ero syntyy lämpötilojen vaihtuessa kun suola mössö jäätyy ja sulaa yhtenään, se punnauttelee kiviä irti massasta ja kohta on reikiä tiet täynnä.
    Et siis ole käynyt euroopassa autoilemassa, ei siellä joka paikassa ole sileitä teitä.

    Äänestä

195/65/15" koossa pitäs olla kaikki renkaat hiljaisia.Jollei on vika autosi paashassa äänieristyksessä kuten vaikka pari edellisen mallin octaviaa.Ainakin v70 vm 01 on 195/65/15" sirkkeleillä hiljainen

Äänestä

Rengasmelu johtuu nastarenkaiden rouhimasta asfaltista. On aivan sama ajatko asfaltilla vai soralla. Pinta on samanlainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


autoillut kirjoitti:

Mikähän on nykyisin saatavilla olevista rengasmerkeistä hiljaisin ajossa ( 195/65 15 koossa)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu