MINKÄ KOKOINEN PATRUUNA PYYN METSÄSTYKSESSÄ

metsästäjä176

Vaikka metsästyskausi ei vielä ole alkanut niinkysyn minkä kokoisia patruunoita käytätte pyyn metsästyksessä ja saako pyyn metsästyksessä käyttää kiekkopatruunoita.

4

1584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ean.

      Hyvin tippuu kiekkopaukulla.
      Ongelma lienee se, että pyytä usein pääsee niin lähelle, että jollain 3- haulilla linnusta ei järkevää syötävää jää jäljelle.
      5, tai 6-hauli ja matkaa vähintään 15-20 metriä lienee se paras.

      Itse meinaan kyttäillä niitä piekkarilla.

      ps. Itselleni luvallisella pikku pläntillä on muutama poikue, eli ainakin 30-40 lintua.
      Ehkä sieltä muutaman saan.

    • kyllä putoaa

      mä oon täyteisellä päästänyt.

    • Mehtuu miäs

      Kiitti ja rappi paukut on parhaita. Pyy tulee useinmiten pillillä liki ja muun kanalintujahdin yhteydessä pyrähtää maasta vaan lähimmän kuusen oksalle uteliaisuuttaan tähyämään joten raskaammat pomppulintu kudit ehtii hyvin vyöltä vaihtaa kevyempiin. Mitä suotta kaunista valkeaa lihaa pilaamaan millään metso magnumeilla. 24g kiekko patruunat antavat yleensä pelkän shokki vaikutuksen eivätkä välttämättä mene edes lihaan asti matkasta riippuen.. Mutta kiekko patilla ei saa ampua yli 25m matkoille mielummin 20m tai alle ettei turhaan haavoittele.

    • eräeino

      Jos omistat piekkarin niin se on kannattaa pitää mukana pyyn pillitys mesästyksessä eikä haittaa vaikka pyy pyrähtää 10 metrin päähän et räjäytä lintua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe