Kuivat punaiset viirut nilkoissa + näppyjä, allergiaa?

Arkkisteri

Heippa

Meillä välttämisen ja altistusen kautta todettu yliherkkyy maidolle ja kananmunalle, kakka menee hirveäksi liejuksi. Allergiakokeissa käyty, ei näkynyt, mutta kuulema vaan 50% näkyy noin pienellä (3kk)..

Nyt poika 5kk, olen ollut maidottomalla ja kananmunattomalla koko ajan, mutta tuli mieleen, että voisiko olla vielä joku allergia kun nilkat ovat ihan aina aivan tajuttoman kuivat ja tulipunaiset. Bataatti ja vadelmaa maisteltu muutama päivä, jostain tullut myös punaisia finnin kaltaisia näppyjä pari kasvoille ja pari selkään.
Nilkat ovat siis olleet kuivat jo ties kuinka kauan ja rasvaan niitä alvariinsa, siltli koko ajan ihan repeämispisteessä.

Osaako joku neuvoa?

5

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiosaaauttaa

      En osaa auttaa mut oon miettinyt samaa . Meillä kans punaisia näppyjä mahass ja selässä mutta voiko ne näin kesällä olla esim hikinäppyjä jos on oikein hikoillut.. Meidän tytöllä atooppinen iho

    • viljapoika

      Voi hyvin olla vielä joku muukin, esim. viljat. Meillä on maitoallerginen lapsi, jolla oireet ensin parani kun vaihdettiin erikoiskorvikkeeseen (en enää imettänyt) mutta sitten alkoi tulla taas oireita ja huomasin, että ne johtuu viljoista ja naudasta. Moni maitoallerginen reagoi nautaan, se oli mulle uutta tietoa. Mutta kannattaa kokeilla josko esim. kotimaisten viljojen välttäminen auttaisi!

      Oothan laittanut nilkkoihin jotain hydrokortisonia tms etkä vain perusvoiteita?

    • Alkup

      Heippa

      En ole laittanut hydrokortisonia, olen käsittänyt ettei kovin pienelle kannattaisi sitä käyttää. Ainoa joka tuntuu ihan hiukkasen auttavan - jos laita 2-3 kertaa päivässä - on ceridalin paksu lipogel -voide.

      Kuinka yleistä on, että vauva oireilee joihinkin ruoka-aineisiin suolisto-oireilla ja toisiin iholla? Ajattelin vaan, että maito ja muna, jotka selvästi aiheuttavat reaktiota, näkyvät ainoastaan suolisto-oireina, iho on tähän asti ollut tosi hyvä, mitä nyt nuo nilkat.

      Pitää vissiin jättää kuitenkin viljat ja naudaliha pois vähäksi aikaa. Ei kyllä suoraan sanoen innosta kovin paljon, oma ruokavalio kuihtuu entisestään. Täysimetän lähes, bataattia menee tällä haavaa 1tl päivässä, maistelumielessä, ja vadelmia on tainnut poika popsia kokonaista kaksi...

      Jos prick-testit tekee myöhemmin uudestaan, esim. 10kk iässä, onko todennäköisempää että allergiat näkyvät silloin paremmin kuin 3kk iässä?

      • atopiitikon äiti

        hydrokortisoonia voi kyllä käyttää pienillä lapsilla varsinkin 1 % sitä pystyy ihan hyvin käyttämään mm. vaippaihottumaanki. Meillä ollaan kortisooni kuurilla kuivan ihon takia ja viel kun se kutisee. Punasia jälkiä on tietenkin taipessa ja muissa. Sen lisäksi me käytämme perusvoiteita päivän aikana. Pidemmän aikaa on ollut tää ihottuma. Nyt ens kuun alkuun kokeillaan voiteilla jos iho menisi parempaan päin. Meillä ei ole todettu mitään ruoka-aine allergioita viel, mut jos jotakin tulee niin kerromme seuraavalla neuvolalääkäri käynnillä. Vatsa on ollut kyllä löysänä. En viel tiedä johtuuko se jostakin ruuasta, mutta viel ei ole tarvinnut lähtee erikoisruokavaliolle. Ens kerralla sitten katsotaan onko siihen tarvetta, että aletaan tutkimaan sitten niit ruoka-aineita yksitellen pois., Mut sitä ennen voiteilla hoidatamme. Kortisoonia saa käyttää 5 päivänä ja sitten on se yhtä pitkä tauko 5 päivää. Tarvittaessa aina voi käyttää uudelleen, jos tauon jälken tarvitsee uuden käsittelyn. Näin meillä on tällä hetkellä


    • Arkkisteri

      Moi

      meilläkin on nyt pakosti siirrytty kortisonin käyttöön, ihottuma on mennyt niin pahaksi ja levinnyt laajemmalle. Siirryin viljattomalle dieetille itse eilen maidottoman ja munattoman lisäksi. Toivottavasti auttaa, epäilen, että jostain allergiasta on tosiaan kyse kun ei perusrasvoilla rasvaus auta yhtään.... Näpyt olivat onneksi ihan ohimenevä vaiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      226
      3312
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2817
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      24
      2446
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2441
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      72
      1924
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1840
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1812
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1795
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1652
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      965
    Aihe