AUTTAKAA!!!

Miten saan kartat takaisin?
Onnistuin möhlimään karttojen päivityksen ja asensin pelkän pohjoismaan kartan vaikka laitteessa oli euroopan kartta...
Ja kun yritän asentaa tota koko euroopan karttaa uudelleen Garmin Express ilmoittaa että tila ei riitä, asenna muistikortti, mutta eihän tuossa ole paikkaa sille, ja tota vanhaa varmuuskopiota ei löydy mistään tiedostoista vain nuo uusimmat missä ei ole alkuperäistä karttaa!

Ja laitehan on Garmin Nüvi 2595LMT
AUTTAKAA!!
81166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tai onhan tuolla muistikorttipaikka, mutta haluaisin nuo kartat laitteen muistiin niikuin ne aikaisemmin oli.

Äänestä
  • Kantsii ostaa muistikortti, niin jouduin itsekin tekemään Tomppani kanssa, kun laitteen oma tila ei riittänyt Länsi-Euroopan karttapäivityksille..

    Äänestä

Mun nuvissa on pakko olla muistikortti, uudet kartat ei mahdu koneeseen. Nykynen kortti on 4 giganen.

Äänestä

Ja varmuuskopion olet ottanut ennen päivitystä, kuten ohjeet varmaan neuvoo tekemään?

Äänestä

Kopioi laitteesta muistitikulle Garmin-kansioon Garmindevice.xml-tiedosto.
Jätä tietokoneeseen vain muistitikku ja poista navi.

Päivitä kartat Mapupdater-ohjelmalla.

http://download.garmin.com/lmu/GarminMapUpdater.exe

Muistitikulta kopioit tiedostot laitteeseen vastaavista kansioista. Poistat tietysti ensin vanhat tiedostot.

Äänestä

Carmin camp 760 täysin väärin mainostettu tuote,siihen luvataan mainoksissa,että saa peruutuskameran,mutta kun ei saa,siis ei muuta kun kusetusta,Varoitus kaikille jotka ovat ostamassa navigoitilaitetta,ostakaa joku sellainen jossa pelaa osien saanti.

Äänestä

Kuinka kartat saa ladattua muistikortille?

Äänestä

Siis noi uudet karttapäivitykset on monesti kasvaneet niin isoksi ettei mahdu enää laitteen muistiin. Omassa garminissa riitti että laittoi muistikortin navigaattoriin. Kun päivitin sitä tietokoneella niin asensi kartan kortille kun laitteen muisti ei riittänyt (hyvin on toiminut kortiltatakin). Itsellä vaihtoehtona olisi ollut vaihtaa euroopan kartat pohjoismaiden karttoihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ONNETON TUNARI! kirjoitti:

Miten saan kartat takaisin?
Onnistuin möhlimään karttojen päivityksen ja asensin pelkän pohjoismaan kartan vaikka laitteessa oli euroopan kartta...
Ja kun yritän asentaa tota koko euroopan karttaa uudelleen Garmin Express ilmoittaa että tila ei riitä, asenna muistikortti, mutta eihän tuossa ole paikkaa sille, ja tota vanhaa varmuuskopiota ei löydy mistään tiedostoista vain nuo uusimmat missä ei ole alkuperäistä karttaa!

Ja laitehan on Garmin Nüvi 2595LMT
AUTTAKAA!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu