Hevoskastanja

hevoskastanja 100

Olen istuttanut siemenistä pihalleni viime ja tänä vuonna hevoskastanjoita ja nyt osa niiden lehdistä on alkanut ruskistumaan/kellastumaan. Mistä ihmeestä moinen voi johtua?

17

2580

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Oletko kastellut?

      • hevoskastanja 100

        Tämänvuotisia hyvin paljon, mutta viimevuotisia vähemmän. Ongelmaa on kuitenki molemmissa


      • poltinkarva
        hevoskastanja 100 kirjoitti:

        Tämänvuotisia hyvin paljon, mutta viimevuotisia vähemmän. Ongelmaa on kuitenki molemmissa

        Voi olla joku kasvitauti, arvaus. Hevoskastanjat tykkäävät auringosta, ravinteikkaasta ja humuspitoisesta kasvupaikasta ja kalkista.


      • hevoskastanja 100
        poltinkarva kirjoitti:

        Voi olla joku kasvitauti, arvaus. Hevoskastanjat tykkäävät auringosta, ravinteikkaasta ja humuspitoisesta kasvupaikasta ja kalkista.

        Olen mielestäni lannoittanut kohtuullisesti ja käyttänyt säkkimultaa. Kalkkia en ole erikseen laittanut, mutta kelpaisiko tuhka?


    • meillä myös

      Meillä ihan sama juttu, lehdet kellastuu ja ruskettuu. Ei ole ennen ollut.

      Tänä kesänä on muissakin kasveissa kaikkea ihmeellistä, mitä ei ole ennen ollut, syytä en tiedä, ei johdu lannoituksesta eikä kastelusta.

      • tikkerperi

        Koillistuuli toi pihaani outoa poltetta, kai jotain kasvitautia. Joutomaalla kaksi haavanvesaa kuoli kokonaan. Punapajun koillisenpuoleisia oksia ruskistui, ja pikku karviaisen sekä punaherukkataimen lehdet kipristyvät ruskeina ja karviainen kuoli miltei kokonaan.


      • fukufukufuku
        tikkerperi kirjoitti:

        Koillistuuli toi pihaani outoa poltetta, kai jotain kasvitautia. Joutomaalla kaksi haavanvesaa kuoli kokonaan. Punapajun koillisenpuoleisia oksia ruskistui, ja pikku karviaisen sekä punaherukkataimen lehdet kipristyvät ruskeina ja karviainen kuoli miltei kokonaan.

        Fukushiman saasteet...


    • hapantapiisaa

      Tänä vuonna on tapahtunut muutakin outoa - esim. humala on kasvanut huomattavasti enemmän kuin aikaisemmin ja vaalean karviaisen marjat on syöty ennen kypsymistään. Punaherukka taas näyttää tuottavan liiankin suuren sadon. Toki myös pavut ja herneet näyttävät kurpitsan ohella kasvavan hyvin. Kirsikkanikin on lähtenyt oivaan kasvuun tänä vuonna.

      Hevoskastanjan ruskistuneiden lehtien syynä voi tietysti olla liian rikas ja emäksinen maa - kokeile happamampaa lannoitusta ja lisää juurille turvetta ja rhodoille tarkoitettua multaa.

      • Alec

        Voisiko olla kastanjamiinakoi? Uusi vieraslaji. Lehdet kannattaa hävittää polttamalla tai kompostoimalla maahan syksyllä varisseet lehdet. Siten toukkien talvehdinta heikkenee ja vähenee. Tietojen mukaan vain esteettinen haitta. Voi viihtyä myös vaahteroissa.


    • poltinkarva

      Katsoin nuo hevoskastanjan kasvupaikkavaatimukset Suomen puu ja- pensaskasviosta. Pidän kirjan kirjoittajia luotettavia. Kirjaan on merkitty hevoskastanja kohdalle Ca eli runsaskalkkinen pH yli 6.
      Tuota säkkimultaa epäilen. Multa saattaa olla liian tiivistä ja ylenpalttisen ravinteikasta. Itse käytän maanparannukseen aina puutarhaturvetta, joko Kekkilän tai Biolanin, ja hiekkaa. Hiekkaa käytän, koska maa on täällä savista.
      Tuhkan käyttö näyttää olevan muotia. Vaan tuhkan suhteen pitää olla varovainen. Muutoin maa tulee liian emäksiseksi. Kalkki on ensisijaisesti maanparannusaine.

      • Multaa kynnen alla

        Netistä luin, ettei hevoskastanja kestä auringonpaahdetta.

        Kylvin 30 v sitten 32 siementä joista 3 iti. Yksi kuoli pian, toinen muutaman vuoden päästä. Kolmas OKT:n pohjoissivustalla muitten puitten joukossa on nyt noin 1,5 metrinen taimi.

        Onko muuten Oulussa Suomen pohjoisin ulkotiloissa kasvava hevoskastanja? Taisi olla suunnilleen käsivarren paksuinen.

        Kukkapurkkeihin kokeeksi kylvin taas ja tuttavillekin vein kokeiltavaksi. Aika näyttää itääkö ja kasvaako...


      • noin hidasko
        Multaa kynnen alla kirjoitti:

        Netistä luin, ettei hevoskastanja kestä auringonpaahdetta.

        Kylvin 30 v sitten 32 siementä joista 3 iti. Yksi kuoli pian, toinen muutaman vuoden päästä. Kolmas OKT:n pohjoissivustalla muitten puitten joukossa on nyt noin 1,5 metrinen taimi.

        Onko muuten Oulussa Suomen pohjoisin ulkotiloissa kasvava hevoskastanja? Taisi olla suunnilleen käsivarren paksuinen.

        Kukkapurkkeihin kokeeksi kylvin taas ja tuttavillekin vein kokeiltavaksi. Aika näyttää itääkö ja kasvaako...

        Vein lahjaksi 30cm taimen, taitaapa saada sitten odotella kauan kukkimista, mutta ainakin pari vuotta selvinnyt.


    • perunatäti

      Hei vaan siemenien istuttaja ! ! Osuipa silmiini hupaisa juttu ! Kun oikeesti siemenet kylvetään, ja taimet vasta istutetaan, mutta samapa tuo nyt on, oli miten oli !
      Tämä kesä on tosiaan ollut melko outo kaikella tavalla, mikään ei ole ollut kasvun suhteen normaalia, lähelläkään sitä !

    • 1212

      meille on kasvanut 3 tammen tainta, ovat jo 20sm pitkiä, joten saattaapi olla jo vuosia sitten oravan kylvämiä...kuin myöskin näitä hevoskastanjan taimia, mutta ne revin heti pois, emme halua jättiläispuuta vaikka onkin iso tontti.Linnut on kylväneet myöskin paskamarjapuskaa, joka saa kasvaa, on hienot punaiset marjat linnuille syksyllä, vaikka kukkiessaan haiseekin huussin taustalle.Siitä sen kansanomainen nimikin.

    • Kaiken.kokeilija

      Joko hevoskastanjan siemenet? pähkinät? ovat kypsyneet ja tippuneet maahan vai tuliko niitä näin kylmänä kesänä olenkaan?
      Haluaisin hatullisen niitä. Kokeilisin kasvattaa, aluksi parvekkeella. Mistä tai keneltä voisin käydä hakemassa, vaikka vähän kauempaakin; kuitenkin Suomesta?

      • Jjklsodidj

        Itse hain hevoskastanjani Tokoinrannasta Helsingistä syksyllä, en muista kuuta. Sunnuntaina kävin kävelyllä ja mielestäni niitä siellä rannassa oli meriveden riepoteltavana.


    • Anonyymi

      Oulussa kasvaa hevoskastanjaa ja kukkiikin komeasti kesäisin.
      Löytyy luumua, kirsikkaa, päärynää, omenaa ja vaahteraa, saarnea, tammea, lehmusta ja hevoskastanjaa mun pihasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3180
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1932
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1910
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      80
      1741
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1512
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1398
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1332
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1182
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      111
      1145
    Aihe