Olimme ystävien kanssa Kantasatamassa Meripäiväalueella. Tarkoitus oli mennä istumaan johonkin alueen terasseista ja seurustelemaan. Keskustelusta vain ei tullut mitään liian kovan musiikin takia. Emme haluneet seurustella huutamalla, joten katsoimme parhaaksi lähteä pois. Tuollainen kova musiikki vammauttaa jo kuulonkin takuuvarmasti.
Musiikki pienemmälle Meripäiväalueella
volyymit pienemmälle
9284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
On terveysriski nuo kovat desibelit kaikille! Entä pikkulasten korville??? Valvooko kukaan? Seurauksena voi olla kuulon menetys, tinnitys ym....
Teillä ei ongelmaa, koska aivot on näemmä jo mennyt.
Taidat olla yksinkertainen, aivoton juoppo, kun et ymmärtänyt sanomaa!!!!
Sekametelisoppaa joka syntyy liian kovalla soitetusta musiikista eri pisteissä, ei siitä nauti vaan siitä tulee paha olo. Sitä paitsi, liian lujalla soitettu musiikki alkaa särkymään ja kuulostaa hirveältä. Ja nämä omasta mielestään täydelliset karaokelaulajat kruunaa koko meripäivät... Hyvää laulajaa kuuntelee kyllä ihan mielellään, mutta nämä muut voisivat kyllä jättää joikunsa joikhaamatta. Nämä jotka väittävät ettei musiikki soinut siellä liian kovalla, ovat jo todennäköisesti kuulonsa huonontaneet, tai umpihumalassa siellä heiluneet mistään mitään tajuamatta ja nyt sitten katkerana viljelevät kommenttejaan täällä.
Puhutte täyttä asiaa: volyymit pienemmälle, vaaraksi terveydelle ja terveet korvat vielä, nimimerkit! Musiikin desibeleihin olisi nyt päättäjien lopulta aika puuttua!!!! Järjetöntä musiikin huudattamista!!!! Ei tuollaisesta metelistä kukaan voi nauttia ja kun meteli on tosiaan myös terveydelle vaarallista. Kantasataman lisäksi musiikin metele kuuluu ympäri kaupunkia. Siinä jumputuksessa ei pidetä akkunoita auki, eikä myöskään nukuta.
Perjantai-iltana kun käveltiin satama-alueen läpi niin tivoli huudatti omaa teknoaan, heti perään pari kaljabaaria, sitten karaokebaarin oma mattiteppo vihlovalla känniäänellään ja taas vuorollaan eri kaljakojut ym. hokkupokkusläviteltat. Meluteknoiskelmähelvetti kuului ympäri Kotkan saarta ja täällä Robinhuudin kulmilla kuului selvästi Pandoran kirkuminen bändinsä rumpusooloineen.
Monasti desipelit ovat varmasti liiankovat, niinhän monissa raavintoloissakin on. Pitää myös muistaa että uinuva kaupunki jossa haitallista meteliä pitää vain oululais-haminalainen poikapari normaalisti, herää vain pariksipäiväksi eloon. Meripäivät on monelle kotkalaiselle yritykselle, aivan elinehto. Jos ei pidä kaupunginsykkeestä, elää ehkä väärässä paikassa, joskaupunginäänet häiritsevät.
MInkä ihmeen takia kaupunki pitäisi huutaa yötä päivää. Sitä voi ostaa kuulokkeet korviin ja tallentaa karaokea laulua meripäiviltä ja kuunnella sitä kunnes koittaa uusi meripäivämeininki . Tuhatpäinen kännilaula kulkee ja elämöi ja se on jonkun mielestä hienoa. Täytyy kadehtia jo tuollaista hurjapäätä.
Älämölä loppui. Ihanaa. Voi jospa meripäivät olisi tammikuussa ja pakkasta 25 astetta. Moottorikelkalla menis teltasta telttaan. Pojilta kusi jäätyisi Laivurinkadulla pippeliin. Tyttöjen perseet hipois lumipenkkaa. Kovaääniset pätkis. Kun ei osata olla siivosti, niin miksi tuollaisia mölypileitä pitää järjestää. Jos ne pitää kerran järjestää satamassa, niin miksei sitten Mussalon satamassa. Siellähän ei käy paljon laivoja ja nekin vähäset laivat voisi neljäksi päiväksi ohjata Helsinkiin.