Minkälaisia kokemuksia teillä on kahden eri rotuisen eläimen totuttamisesta toisiinsa? Itselläni on maakilpikonna ollut jo 9 vuotta, ja olen haaveillut kissan hankinnasta jo useamman vuoden.. Kilpikonnani olen vain aina asettanut etusijalle.
Kysyisinkin siis, että miten luulisitte kissanpennun ja maakilpikonnan toisiinsa "totuttamisen" onnistuvan? Tulisiko mitään? :S Ideoita ja neuvoja kaivataan..
Kysyisinkin siis, että miten luulisitte kissanpennun ja maakilpikonnan toisiinsa "totuttamisen" onnistuvan? Tulisiko mitään? :S Ideoita ja neuvoja kaivataan..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä siis on kaksi suokilpikonnaa, ja kissat tulevat niiden kanssa toimeen kiitettävästi. Konnat ovat isoja, kilven pituus jotakin 25-30 cm:n luokkaa, joten kissoilla ei ole asiaa niiden akvaterraarion lähelle - tiedän että nuo purevat sormen poikki ihan helposti, entä sitten kissan hännän tai jalan?! Parempi pelata varman päälle ;)
Kilpikonnat eivät siis asu samassa asunnossa kuin me ja kissat, vaan vanhempieni luona, ja kissat näkevät konnia pari kertaa kuukaudessa. Katselevat kyllä mielellään. Alunperin konnia oli kolme, vanhin ja suurin kuoli toukokuussa. Peku jopa kunnioitti ja hieman pelkäsi tätä suurinta konnaa. Silloin kun konnat köpöttelevät vapaana, olen uskaltanut pitää kissoja samassa huoneessa, mutta vahdin koko ajan. Konnat ovat välillä huonolla päällä ja puhisevat mennessään =D. Kissahan ei käsittääkseni saa kovin helposti salmonellaa (ei ainakaan ruoasta), joten olen uskaltanut antaa kissojen haistella ja tutkia konnien tarvikkeitakin ihan huoletta. Konnathan siis voivat kantaa salmonellaa.
Ei mielestäni ole mikään este kissan hankkimiselle, että omistaa jo entuudestaan kilpparin =). Meilläkin kilpparit olivat ensin, sitten tulivat kissat. Tähän asuntoon ei saa ottaa kuin kissoja, mutta heti omaan taloon odotan innolla rakkaita konnaneitejäni saapuvaksi =).
Ainut varomisen aihe on tosiaan ne konnan vahvat leuat. Tuttavan kissan häntä mätäni ja se jouduttiin amputoimaan, koska perheen kilpikonna puri häntään aikamoisen pahasti. Kilpikonna lienee melko turvassa kissalta terrassaan (tai meillä akvaterrassaan), mutta onhan kissallakin terävät kynnet, ja kissa pystyy kyllä työntämään tassunsa kilven sisään aika helposti. Ainakin suokonnien iho on aika pehmeä ja herkkä.
Meillä on kaksi kissaa (ja kaksi koiraa myös) sekä nelivarvaskonna.Mitään vaikeuksia ei ole ollut minkään lajin totuttamisella toisiinsa!Ainakin meillä kissat ja koirat eivät välitä konnasta ollenkaan, joka saakin olla aina halutessaan lattialla. Se kävelee esim kissojen tassujen yli lattialla; kissat eivät voisi vähempää välittää!Tietenkin alussa on tarkkailtava tilannetta ja oltava valppaana, mutta olen ihan varma siitä, että kaikki menee hyvin.(Enemmän kyllä pelkäsin koirien suhtautumista konnaan kuin kissojen...)