Saisko pientä helppiä et miten teen alla olevasta matriisikaavan?
Eli mulla on
=JOS($B6"";SUMMA(D6:O6);"")
....
=JOS($B105"";SUMMA(D105:O105);"")
Matriisikaava
1
241
Vastaukset 1
- pohdiskelua1
Onko sulla tietoa sarakkeittain niin, että jos B:ssä on tietoa, johonkin sarakkeeseen tulee vastaus sarakkeista D-O, ja vastaus tulee samalle riville?
Onko sun kokonaisuus yhtenäinen, B-sarakkeessa on jatkuvasti tietoa?
Tee se ensimmäinen kaava, ja sitten hyväksytystä kaavasta täyttökahvasta kaksoisklikkaus, niin saat kopioitua kaavan hamaan loppuun asti.
Tai sitten veikkasin tilanteesi, taulukkosi väärin, sun antamasi tiedot on aika vähäset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l271890Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni45672- 67665
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34558- 52534
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30476- 48447
- 30444
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 38436