Mielestäni olisi syytä keskustella koulukiusaamisen kriminalisoimisesta. Tällä tarkoitan sitä, että kiusatulle avautuisi mahdollisuus saada oikeutta pitkään jatkuneeseen systemaattisen kiusaamisen aiheuttamien seurausten vuoksi. Olisi äärimmäisen tärkeää puhua siitä minkälaisia seurauksia kiusaaminen aiheuttaa urhille. Kiusaajat pääsevät usein helpolla kun taas kiusattu voi kantaa kiusaamisen seurauksia lopunelämäänsä. Kiusattua helpottaisi jos hän saisi oikeutta ja kiusaajaa voitaisiin iästä riippumatta rangaista jotenkin ikätasoon sopivalla tavalla. Tämä voisi myös ehkäistä sen, ettei kiusaaminen siirry työpaikoille kun kiusaamiseen taipuvainen henkilö ymmärtäisi, että hänen teoillaan on seurauksia. Eiväthän aikuisetkaan saa tehdä toisilleen mitä tahansa ilman seurauksia. Lapset tietävät, etteivät he joudu vastuuseen ja siksi huono käytös ja kiusaaminen vain jatkuu ja jatkuu.
Kiusaaminen kriminalisoitava
ex-kiusattu
4216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet oikeassa. Minujsta myös olisi syytä kriminalisoida kiussaminen siinä missä seksuaalinen häirintäkin on.
Alaikäisen kiusaajan kanssa olisi tärkeintä laittaa vanhempia vastuuseen niin että kaikista kiusaamista tulee sanktioita kunnes saavutta rikosvastuullisen iän. Tarpeeksi monta sanktioita johtaisi kiusaajan huostaanottoon jolloin yhteiskunta pääse vielä muokkaamaan lapsen/nuoren häiriintynyttä käyttäytymistä.
Monesti nämä lapsena kiusaamisuran aloittaneet jatkavat sitä aikuisiässä. Kiusaamisella on tuhoisa seuraus joka varmasti tuo kustannuksia yhteiskunnalle hoidettaessa uhreja.
Kiusaaminen on yksi alhaisimpia tapoja toimia mutta kaikki tietää että kiusaajalla itsellään on jokin ongelma . Siksi onkin tärkeä puuttua ajoissa ja riittävän kovin keinoin jotta kiusaajakin saisi riittävän ajoissa apua ennen kuin saa paljon tuhoa aikaan.
Olen samaa mieltä. 8-vuotiaan koulukiusaajan voisi laittaa esimerkiksi yhdeksi päiväksi putkaan tekosiaan miettimään.
Suomiehen koulussa kiusataan, älkää menkö lähellekkää sitä paskaläjää.. ja joo kiusaajat telkien taakse!!!!!! :DD
Tämän päivän Hesarissa juttu koulukiusaamisesta / sirkustaiteilija Pekka Laamasesta
http://www.hs.fi/ihmiset/Sirkustaiteilija kiertää kouluissa klovnina ja taistelee kiusaamista vastaan/a1376106164572