Kuuluuko sisaruksista välittää?

Näkymätön sisko

Musta tuntuu ettei mun isoveli välitä musta yhtään. Ei sitä varmaan ees haittais jos kuolisin..
Aina kun tuun koulusta/jostain kotiin tai lähden johonkin niin sanon moi/moikka tai jtn muuta sellaista.
Se vaan paiskasee oven kiinni sanomatta mitään.
Se ei huomioi mua millään tavalla, ihan kuin mua ei olisi olemassa tai olisin näkymätön.
Vanhempamme ovat usein töissä ja me olemme kahdestaan kotona, silloin tuntuu kuin olisin yksin.
Mun kaverin isoveli on täys vastakohta mun isoveljelle.
Se huomioi sitä hyvin usein ja on tosi ystävällinen. Kerran kun mun kaveri oli kuumees niin sen isoveli teki sille ruokaa ja kysy välillä et miten se voi. Jos kaverini on lähös jonnekkin eikä kerro minne niin sen isoveli kysyy et mihin meet.
Sitten ku kaverii ahdisteli jotkut pojat koulus niin se tuli puolustamaan.

4

399

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Himihit

      Veljes ja sun ikä?

      • Aloittajaa:)

        Veljeni on 15v ja minä olen 13v.
        Se on 98 ja minä 00.


    • Kaksi pistettä

      Kyllä sinä olet se suurin vitsi kaikkine sivupersooninesi ja tämä on fakta. etkö huomaa vieläkään kun takanasi nauretaan?

    • Heips,
      Vastaus kysymykseesi: Kyllä kuuluu välittää! Välittämistä on vain monenlaista ja se ilmenee eri ikäkausina eri tavoin. Kuulostaa siltä, että veljelläsi on vain omat asiat mielessä tällä hetkellä ja oven paiskomisineen se näyttää meneillään olevalta murrosiältä.

      Luulen, että jos sinulle tapahtuisi oikeasti jotain, esim. onnettomuus, niin kyllä hän sinua tulisi katsomaan sängyn viereen.

      Tuon kaltainen itsekäs käytös menee jossain vaiheessa ohi ja iän karttuessa yleensä sisarusten välit paranevat ihan huomaamattaan. Malta odottaa ja ole sinä kuitenkin se ystävällinen ja huolehtiva sisko, joka on sinulle ominaista.

      Voisiko veljelläsi olla jokin syy siihen, ettei hänellä ole rahkeita huomioida muita? Koulukiusaamista tms.? Kysele ja tunnustele. Tsemppiä! Tulet vielä näkyväksi :)

      ystävällisesti, Hensku, Helsinki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1581
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      55
      1258
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      182
      1023
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      51
      996
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      76
      958
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      36
      899
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      57
      831
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      206
      824
    9. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      153
      793
    10. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      110
      773
    Aihe