Musta tuntuu ettei mun isoveli välitä musta yhtään. Ei sitä varmaan ees haittais jos kuolisin..
Aina kun tuun koulusta/jostain kotiin tai lähden johonkin niin sanon moi/moikka tai jtn muuta sellaista.
Se vaan paiskasee oven kiinni sanomatta mitään.
Se ei huomioi mua millään tavalla, ihan kuin mua ei olisi olemassa tai olisin näkymätön.
Vanhempamme ovat usein töissä ja me olemme kahdestaan kotona, silloin tuntuu kuin olisin yksin.
Mun kaverin isoveli on täys vastakohta mun isoveljelle.
Se huomioi sitä hyvin usein ja on tosi ystävällinen. Kerran kun mun kaveri oli kuumees niin sen isoveli teki sille ruokaa ja kysy välillä et miten se voi. Jos kaverini on lähös jonnekkin eikä kerro minne niin sen isoveli kysyy et mihin meet.
Sitten ku kaverii ahdisteli jotkut pojat koulus niin se tuli puolustamaan.
Kuuluuko sisaruksista välittää?
4
421
Vastaukset
- Himihit
Veljes ja sun ikä?
- Aloittajaa:)
Veljeni on 15v ja minä olen 13v.
Se on 98 ja minä 00.
- Kaksi pistettä
Kyllä sinä olet se suurin vitsi kaikkine sivupersooninesi ja tämä on fakta. etkö huomaa vieläkään kun takanasi nauretaan?
Heips,
Vastaus kysymykseesi: Kyllä kuuluu välittää! Välittämistä on vain monenlaista ja se ilmenee eri ikäkausina eri tavoin. Kuulostaa siltä, että veljelläsi on vain omat asiat mielessä tällä hetkellä ja oven paiskomisineen se näyttää meneillään olevalta murrosiältä.
Luulen, että jos sinulle tapahtuisi oikeasti jotain, esim. onnettomuus, niin kyllä hän sinua tulisi katsomaan sängyn viereen.
Tuon kaltainen itsekäs käytös menee jossain vaiheessa ohi ja iän karttuessa yleensä sisarusten välit paranevat ihan huomaamattaan. Malta odottaa ja ole sinä kuitenkin se ystävällinen ja huolehtiva sisko, joka on sinulle ominaista.
Voisiko veljelläsi olla jokin syy siihen, ettei hänellä ole rahkeita huomioida muita? Koulukiusaamista tms.? Kysele ja tunnustele. Tsemppiä! Tulet vielä näkyväksi :)
ystävällisesti, Hensku, Helsinki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest666053Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul1165331Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4154246Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön563555Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1493352Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma612840Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1352204- 292201
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell851999Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri191980