Narsistin puolisoksi ei kelpaa kuka hyvänsä toisin kuin jotkut täälläkin luulee.
Puoliso pitää olla sellainen, mistä saa hyötyä (muutakin kuin seksi).
Koska narsisti ei pysty oikeisiin tunteisiin, niin toisen ulkonäöllä, sukupuolella tai iällä ei ole suurta merkitystä kunhan saa sen hyödyn.
Esim. Rikas (tai kuuluisa) itseään 30v vanhempi mies/nainen on potentiaalinen uhri.
tai lesbopariskunnissa se naisellinen nainen, joka vaihtoi suuntautumistaan suit sait sukkelaan keski-iässä kun tuli hyväsydäminen hyväksikäytettävä vastaan.
Narsistin puoliso
6
1361
Vastaukset
- Maaritille
Totta. Rahallista hyötyä narsisti kiskoo.
- Transsex
Tai narskumies haluaakin yhtäkkiä esim. ruman naisen kun vain saa jotain hyötyä siitä. Toinen on sitten aivan onnesta soikeana eikä ymmärrä mitään mitä on meneillään.
- eikaisittenkelpaa
Kaikki oli niin toisin 80-luvulla, jolloin seurustelumme alkoi. Rakastuin rehellisyyteen ja samoihin elämän arvoihin, tästä piti tulla hyvää ja kestävää, mutta mitä sitten tapahtui. Kaikki alkoi jo hänen joutuessaan luottamustehtävään, joka selvästikin oli hänelle liikaa. Tuin ja kannustin, niinkuin hyvän vaimon kuuluu tehdä. Oikeastaan kaikki omituisuudet saivat alkunsa vasta, kun hän siirtyi toiseen työpaikkaan ja asiantuntijatehtäviin, jossa kukaan ei enää käskenyt mitä kuului tehdä ja minne kuului mennä. Työmuoto oli hänelle liian vapaamuotoista ja taas tein, mitä hyvän vaimon kuuluukin, annoin kaiken mahdollisen apuni ja tietoni ja taitoni. Töissä tuli kuitenkin luppoaikaa ja sormien pyörittelyä ja sitä myöten turhamaisuutta ja jonkun dokumentointiosaamattomuuden vuoksi aina oli joku assistentti (nainen) johon turvautui. Assistentteja riitti, mutta ajattelin, että kyllähän heidän pitää tajuta, että mies on parisuhteessa, vaikka alkoi ilmestyä pieniä hassuja lahjoja, joita puoliso sitten minulle kotona antoi. Esim. ystävän päivänä sydännalleja ja runoja riitti minullekin asti, ihmettelin silloin moista, mutta tietysti otin ne iloisena vastaan, kun en tiennyt niiden alkuperää.
Kerran työporukalla meni sitten paikalliseen ja siellä tapasi vanhan tuttunsa, joka hänelle pettymyksistään avautui, oli siis siellä eronneena uutta etsimässä. Oli jo ehtinyt koukuttua pornoon, kun palaverien välissä ei enää iltalehden sivut riittäneet, joissa opastettin, miten flirttaillaan ja salasuhteillaan. Tästä hän perhettäänkin opasti, että ettekö te osaa flirtata, oli pakko aviovaimona todeta, ettei ole kyllä tässä hetkessä nyt oikein tarvettakaan vieraita lähteä flirttailemaan. Hän sen sijaan kokeili ja melkoisin seurauksin, kun sai niin monta naista yhtä aikaa pideltyä ja tosiaan minuakin piteli kaikenaikaa, en kertakaikkiaan olisi aavistanut todeksi, jos ei lasta olisi koulussa alettu kiusaamaan aiheesta.
Muutuiko siis narsistiksi 20 vuoden avioliiton jälkeen? Ei voi olla noin. Toinen vaihtoehto, alkoiko peilaamaan, jonkun suhteemme ulkopuolisen käytöstä niin vahvasti, että meni sekaisin? Painostiko joku taustalla häntä eroamaan, koska selitteli, kuinka meidän suhteemme voisi paremmin, jos eroasimme ja emme huutaisi ja kiistelisi koko ajan? Tuohon omituiseen väittämään vastasin, että eihän me edes riidellä, eikä huudeta, vaan eletään sovussa ja siksi toisekseen, jos eroaisimme, niin en näe tarvetta olla tekemisissä enää kanssasi koskaan. Ehkä hänelle asetettiin aikarajoja eroamiselleen, koska muistan erään hassun joulunkin vuosien varrelta? Voisiko narsisti osata hävetä aiheuttamiaan parisuhdeongelmia? Kykenisikö narsisti hyvittämään tekoansa muuttamalla käytöstään avoimemmaksi? Toi kuitenkin esille, ettei koskaan enää aio tuollaiseen naiseen sekaantua eli siihen kostajamalliseen, joka ryhtyi kostamaan koko perheelle. Kuka tässä nyt hyötyisi? Vai onko kaikki vain raakaa elämää, jota pitää läpi kahlata? - narsistinvalinta
Hyväkäytöksinen, fiksu, luotettava, hyvännäköinen, ja ahkera.
Kokemuksesta nuo piirteet osuvat tuntemille narsistin puolisoille."Hyväkäytöksinen, fiksu, luotettava, hyvännäköinen, ja ahkera.
Kokemuksesta nuo piirteet osuvat tuntemille narsistin puolisoille. "
Niin mäkin otaksun, et näin on, mut jonkinlainen hyväuskoisuus sit taustalla vaikuttaa, että kun shittiäkin alkaa tulla, niin vieläkin uskoo ja toivoo, et kaikki kääntyis parhain päin.
Toisaalta taas uhrin itsetunto voi olla huono, jolloin helposti syyllistää ja piiskaa itseään, et narsisti kohtelee huonosti ja yrittää yrittämästä päästyäänkin olla joka tilantees niinkuin narsisti haluaa, mikä lienee mahdoton tehtävä.
Mut loppupeleis sitte käy et teit niin tai näin , niin aina väärinpäin kuitenkin, eikä silläkään ole väliä, kun narsisti helposti kyllästyy, et myös uusia lähteitä on saatava
- narsistinvalinta
Kaikki fiksut ovat olleet narsistin kanssa
vuosikymmeniä.
Perheitten sisälle ei näe, mutta
oletettavasti kärsivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1001829
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa681797- 1361655
- 971401
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo321328MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil3141233- 581175
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1301082Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2711031Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta
Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa446923