Repovesi

Vuosia sitten osuin sattumalta Repoveden kansallispuiston parkkipaikalle. Siellä portilla joku keräsi osallistumismaksuja johonkin. Kun kerääjän silmä vältti, luikahdin kansallispuistoon. Melko pian tuli riippusilta ja jostakin minä kiersin pikku lenkin ja jos etäisyysviittoihin on luottamista, matkanopeuteni oli noin 3 kilometriä tunnissa. Päätin tulla uudestaan paremmalla ajalla ja ainakin vesipullo mukananani, mahdollisesti pari voileipääkin. Tarkoituksena nähdä ainakin Olhavan kalliot.

Nyt minulla olisi otollinen hetki. Minulla on GT tiekartasto ja Repoveden esite.
Tiekartaston mukaan kansallispuistoon ei mene miltään suunnalta yhtään tietä. Lähistöllekin menevillä teillä on kaikilla puomit hyvissä ajoin, ettei vain kukaan minnekään pääsisi.
Kiiltopaperille painetussa moniväriesitteessä ei ole senkään vertaa informaatiota, ei edes puiston aluetta ole merkitty. Sen sijaan siinä on eri yrittäjien mainoksia yhteystietoineen.

Tarkoituksena olisi ajaa päiväseltään vähän kauempaa puiston parkkipaikalle, tehdä suunnilleen kokopäiväretki kävellen merkittyjä polkuja pitkin ja illalla ajaa kotiin. En siis olisi tuomassa paljoa rahaa alueen yrityksille vaan nauttisin luonnosta.
Yhden päivän matkaa ei oikein kannattaisi tuhlata summassa etsimiseen ja hortoiluun, jolloin itse kansallispuistoon tutustumiseen ei jää aikaa. Tällaisen 70 v ukon marssivauhti maastossa ei niin suuri ole muutenkaan.

Nettisivuilta ei osviittaa löydy. Tyhjänpäiväistä sälää vain.
Näyttääkin siltä, että ne jotka alueen tuntevat, ne tuntevat sen ja heille on tarkoitus vain myydä kalliita palveluja. Ne jotka eivät aluetta ennestään tunne, niitä ei edes haluta sinne.
Jonkinlainen kartta alueen lähelle pääsemisestä pikkuautolla olisi paikallaan, samoin itse kansallispuistosta jonkinlainen kartta, mistä näkisi suurinpiirtein miten alueen merkityt polut kiertävät ja muutaman päänähtävyyden sijainti. Tämä kuitenkin puuttuu aivan kaikesta materiaalista.

MITEN ON MAHDOLLISTA, että tämäkin asia on osattu ryssiä noin perusteellisesti?

Aivan sama juttu kuin kaikissa muissakin Suomen asioissa. Politiikassa, rakennustekniikassa, vaatetusteollisuudessa, muoviteollisuudessa, kaikessa muussakin teollisuudessa. MISSÄÄN ei osata tai viitsitä tehdä muuta kuin sutta ja sekundaa! Onko tämä tarkoituksellista ZWO:n tavoitteiden mukaista toimintaa vai mistä oikein on kyse?
Viisaat, vastatkaa!

2

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1134
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      830
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      593
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      514
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      29
      480
    Aihe