Hei! Olen aloittamassa psykologian perusopinnot Tampereen avoimessa nyt syksyllä. Olen miettinyt, että onko mitään lukupiiri toimintaa tarjolla meille sivutoimisille opiskelijoille? Tai kuinka muutoin tuo opintojen sosiaalinen verkosto kasaantuu avoimen puolella? Vai millaisia kokemuksia ihmisillä on? Että onko sitä ihan ulkopuolinen yliopistolla kun ei ole virallinen opiskelija?
Avoin Y Tampere, psykologia
2
151
Vastaukset
- nimioarig
Minulla on ollut vain pari avoimen kurssia ennen päätoimista opiskelua Helsingin avoimessa, mutta ei siellä tosiaan mitään "opiskelijameininkiä" ollut, enkä ainakaan itse kokenut olevani mitenkään yliopistolainen opiskellessani avoimessa. Suurimpina syinä "ulkopuolisuuteen" lienee se, että avoimen kurssit järkätään usein iltaisin (kun taas lähes kaikki päätoimisten opiskelijoiden kurssit päiväsaikaan=iltaisin paikalla ei ole juuri päätoimisia opiskelijoita) sekä se, että avoimessa ihmisillä on hyvin erilaiset taustat: suuri osa käy päivisin töissä ja osalla on perhettä tms., eikä sosialisoitumiselle kurssien ulkopuolella ole hirveästi aikaa eikä suurella osalla edes mitenkään "tarvetta".
- oma kokemus
Avoimen yliopiston opiskelijoiden sosiaaliset verkostot ovat yleensä muualla kuin yliopiston piirissä. Avoimen opiskelijat eivät ole varsinaisia yliopisto-opiskelijoita. Heillä on yleensä ihan muutenkin tarpeeksi tekemistä, joten opiskelijahuvit eivät juurikaan kiinnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1472467
- 1761694
- 921588
- 691533
- 79914
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6895- 68861
- 59825
- 61798
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes152745