Avoin Y Tampere, psykologia

sosiaalinenopiskelij

Hei! Olen aloittamassa psykologian perusopinnot Tampereen avoimessa nyt syksyllä. Olen miettinyt, että onko mitään lukupiiri toimintaa tarjolla meille sivutoimisille opiskelijoille? Tai kuinka muutoin tuo opintojen sosiaalinen verkosto kasaantuu avoimen puolella? Vai millaisia kokemuksia ihmisillä on? Että onko sitä ihan ulkopuolinen yliopistolla kun ei ole virallinen opiskelija?

2

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimioarig

      Minulla on ollut vain pari avoimen kurssia ennen päätoimista opiskelua Helsingin avoimessa, mutta ei siellä tosiaan mitään "opiskelijameininkiä" ollut, enkä ainakaan itse kokenut olevani mitenkään yliopistolainen opiskellessani avoimessa. Suurimpina syinä "ulkopuolisuuteen" lienee se, että avoimen kurssit järkätään usein iltaisin (kun taas lähes kaikki päätoimisten opiskelijoiden kurssit päiväsaikaan=iltaisin paikalla ei ole juuri päätoimisia opiskelijoita) sekä se, että avoimessa ihmisillä on hyvin erilaiset taustat: suuri osa käy päivisin töissä ja osalla on perhettä tms., eikä sosialisoitumiselle kurssien ulkopuolella ole hirveästi aikaa eikä suurella osalla edes mitenkään "tarvetta".

    • oma kokemus

      Avoimen yliopiston opiskelijoiden sosiaaliset verkostot ovat yleensä muualla kuin yliopiston piirissä. Avoimen opiskelijat eivät ole varsinaisia yliopisto-opiskelijoita. Heillä on yleensä ihan muutenkin tarpeeksi tekemistä, joten opiskelijahuvit eivät juurikaan kiinnosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      147
      2467
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      176
      1694
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1588
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1533
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      895
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      861
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      825
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      745
    Aihe