Tämä tapahtui noin kuukausi sitten ( olen 17 vuotias poika.) Olin perheeni kanssa meidän kesämökillä Hangossa. Vietettiin siinä kivaa päivää, kunnes ajauduin riitaan isäni kanssa(joku pikku asia!) Sitten kun olin raivon partaalla niin menin naapurin mökkitontille(sahan kera) ja raivopäissäni kaadoin naapurin noin 2metrin puun:/ Ja nyt kaduttaa se että kaadoin sen puun koska naapurimme tulivat tänään mökille ja kertoivat meille että joku oli kaatanut heidän puunsa! Voi vitt* ajattelin kun kuulin sen! Mitä pitäis tehdä hävettää D: .... Pikkusen sekavaa tekstiä:)
Olin muuten tyhmä!
1
279
Vastaukset
- Honesty
Miksi sinä sen naapurin puun kaadoit etkä omalla tontillanne olevaa puuta? Hyvä puoli on se, että häpeät. Minusta olisi hyvä, jos menisit naapurisi luo, pyytäisit anteeksi, ja kysyt miten voit korvata aiheuttamasi vahingon. tekemällä heille töitä tms.
Vaikka totuuden tunnustaminen tuntuu vaikealta, niin palkkio on vaikeuden arvoinen. Tulet vanhempanaa olemaan ylpeä itsestäsi, jos otat vastuun väärästä teostasi. Toisaalta, jos et tunnusta tekoasi, niin se voi vaivata sinua vanhempana.
Itse teko ei ole kamalan merkityksellinen, mutta jokaista harmittaa suuresti, jso heidän tontilleen tehdään vahingontekoa. Miksi? kyselevät he itseltään, ja asia painaa heitä.
Sitä paitsi, he saattavat tietää, että sinä teit teon, mutta odottavat, että tunnustaisit ja pyytäisit anteeksi.
REHELLISYYS ON ARVOKKAINTA PÄÄOMAA, MITÄ IHMISELLÄ VOI OLLA. Jokainen voi tehdä väärin, mutta kaikilla ei ole kanttia ja selkärankaa tunnustaa tekonsa ja pyytää anteeksi. - Jotenkin tulee sellainen tunne, että sinä kykenet kantamaan virheesi ja sovittamaan ne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401938- 1881607
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461240Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40779
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23722Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637