Työpaikan nappaa ruotsintaitoinen
Juhani Seppänen on oikeassa siinä, että nykyisessä Suomessa paikan saa
ruotsintaitoinen ja tästä paras esimerkki viime ajoilta on ylioppilas Eva Biaudet, joka päihitti mm. monta tohtoria ylioppilastutkinnollaan viranhaussa, jossa kriteerinä oli ylempi korkeakoulututkinto.
Onko se sitten oikeudenmukaista onkin jo ihan eri juttu.
Työpaikan nappaa ruotsintaitoinen
4
235
Vastaukset
- Aikuisten oikeasti
Pakkoruotsia pakko lisätä
Pakkoruotsia vastustavat eivät ole ottaneet huomioon sitä erästä erittäin tärkeää seikkaa, kun keskustellaan pakkoruotsista. Ruotsalaiset ovat nimittäin itse arvioineet, että Ruotsista tulee 30 vuodessa muslimivoittoinen valtio. Ruotsista muuttaa jo nyt suuret määrät korkeakoulutettuja ja hyvätuloisia ulkomaille tämän kehityksen tuloksena.
On vain ajan kysymys, milloin ruotsalaiset ryntäävät tänne ”toiseen kotimaahansa”, missä jo koko yhteiskunta toimii kotoisalla ”toisella kotimaisella kielellä”. Jotta tulokasruotsalaiset tuntisivat olonsa koko Suomessa kotoisaksi ja kokisivat itsensä tervetulleiksi, tulisi pakkoruotsia pikemmin rehellisen julkisesti lisätä kuin salaa ujuttaa kouluihin ja yliopistoihin.
Turun edellisen kaupungin johtajan mukaan tilanne on nykyisin nimittäin se, jos suomenkielentaidoton ruotsalainen matkustaa Turkuun lomailemaan ja haluaa ostaa turkulaisesta jäätelökioskista jäätelön niin se ei kielitaidottomalta onnistu, ummikko jää nuolemaan huuliaan, kun suomenkielentaitoiset ja paikalliset syövät raikkaan ja virkistävän tuutin tai jäätelöpuikon. Ei se kivalta tunnu, jolloin onkin itkupotkuraivarin paikka. - josasiakertanäinon
opetelkoot ruotsalaiset ruotsia
tai ainakin maksaisivat ruotsinkielen opetuksen suomalaisille - huhhhuuu888
tuskin oli kyseessä ruotsinkielen taito, vaan suhteet, siis suomenruotsalaisen suvun ja koulun kautta tulleet.
- uusjana
Suomen nuoriso on uhrattu pakkoruotsin alttarille. Nuoriso itse kärsii eniten pakkoruotsista tulevaisuuden globalisoituvassa maailmassa.
Nuorison pitää herätä ja ottaa itse valta käsiinsä koska sitä ei kukaan heille anna.
Käy allekirjoittamassa aloite 'ruotsivapaaehtoiseksi' ja osallistu nimien keräämiseen vaikka kadulla.
Ruotsin kieli valinnaiseksi oppiaineeksi kaikilla kouluasteilla
http://ruotsivapaaehtoiseksi.fi/
suora linkki aloitteeseen
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131
Osallistu
Haluatko osallistua kansalaisaloitteen tukemiseen netin ulkopuolella? Kerää allekirjoituksia kannatusilmoituslomakkeisiin. Lomakkeita voit tulostaa tästä.
paperinen kannatusilmoitus
https://www.kansalaisaloite.fi/files/Kannatusilmoitus.pdf?version=20130227155342
Lomakkeet palautetaan asianmukaisesti täytettyinä osoitteeseen:
Vapaa Kielivalinta ry
c/o Ilmari Rostila
Itsenäisyydenkatu 23 B 38
33500 TAMPERE
Lisätietoa voit kysyä [email protected].
Provinssissa kerättiin nimiä pakkoruotsia vastaan
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/provinssissa-kerattiin-nimia-pakkoruotsia-vastaan-1.1409970
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai939022Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki494790Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414481Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit492765Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401326
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota401187Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140