Mihin ylivieskassa on tulossa sellainen asumisyhteisö, johon pääsee asumaan entiset vangit ja muuten elämässä syrjäpoluille joutuneet? Pääsis vaikka sinne asumaan?Onkohan asiaassa mitään perää,että joku viron pankkikin olisi siinä mukana?
vankien auttajat
laitapuolen kulkija
6202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
teille on jo oma asunto, siinä sillan alla on luukku mistä pääsee menemään tikkailla, sieltä aina välillä kuikistaa ruma pää, tai jos se ei kelpaa niin mene töihin ja ryhdistäydy ja hommaa vuokra asunto. Oletettavasti olet aikuinen ihmisen irvikuva joten olet vastuussa itsestäsi ei sinulle kenenkään tarvitse asuntoja tai muutakaan hoimmata
Olipas rumasti kirjoitettu. "Laitapuolenkulkijoista", yksinäisistä, alkoholisoituneista siis kaikenlaisista syrjäytyneistä pitää pitää huoli niiden joilla on asiat kunnossa ja ns. hyvin. Jos ei halua auttaa, niin ainakin pitää pitää näitä kovan elämän läpi käyneitä ihmisiä ihmisinä joilla aivan sama arvo kuin sinullakin.
Ei rumasti, vaan totuudenmukaisesti.
Kullekin ansionsa mukaan.
- Aiheuttiko joku muu sinun alkoholisoitumisesi? Pakottamalla kaato kurkkuun viinaa...niinkö?
- Kävit varmaanki lusasemassa jonkun muun tuomion...niin, tai sinut tuomittiin, vaikka olit syytön.
Niin makaa, kuin petaa, hommaa ite asuntos, mee töihin ja ala viimeinkin elää ihmisten tavoilla.
Mulla on kyllä asiat ihan hyvin. Ehkä sullaki pyyhkii hyvin, mutta yks aika iso juttu sulta puuttuu, nimittäin myötätunto.
Kantokylälle ovat kunnostaneet jonku rakennuksen, tulee varmaan sinne.
hyväettä tulee sivummalle,eivät ole häiriöksi kunnon veronmaksajille,eikä näymihin verorahat menee