sepram - heräsin yöllä pelottavalla tavalla

Söin sepramia n. 4 vuotta ja lopetin käytön keväällä kuin seinään. Vieroitusoireet oli aika hirveitä esim. Muutamana yönä silloin kävi aina niin että kunvajosin uneen niin heräsin samantien jotenkin kun en saanut henkeä.

Noh, vieroitusoireista selvittiin mutta nyt kuitenkin n. 4 kk lopettamisesta tuli paha ahdistus ja paniikki takaisin, ja pelkään koko ajan tulevani hulluksi tai meneväni psykoosiin.

Minulla on ollut todella paljon stressiä jo pitkän aikaa, pelkään että alan kohta kuulla tai nähdä harhoja jne.

Aloitin lääkkeen nyt 2 päivää sitten uudestaan kun viime viikolla paniikki meni niin pahaksi että en voinut käydä kaupassa. Ekana päivänä tuli pariksi tunniksi tosi oksettava olo ja eilen aamulla kun otin lääkkeen niin kaikki on, sain tosin päivällä pari paniikkikohtausta, mutta nyt heräsin äsken (n. Kello 4 aamuyöllä, menin nukkumaan n. Puoli 2) ja oli tosi kummallinen herätys. Ensinnäkin näin pelkkää sumua ja pelotti tosi kovasti, olen kerran pienenä saanut unihalvauksen ja oli vähän samanlainen mutta ei se ehkä unihalvaus ollut. Tuntui että nyt sitä mennään ja lujaa, nyt tullaan oikeasti hulluksi. Kun tuo "kohtaus" meni ohi niin tuli kaikenlaisia pelottavia asioita ja mielikuvia esim ötököistä yms. Epämiellyttävästä (katsoin illalla kauhuelokuvan ja sekin tuli mieleen) ja sai tehdä töitä että työnsi ne ajatukset sivuun, sekoamisen pelko on nyt melkoinen enkä tiedä miten uskallan nukkua enää. Onko kenelläkään ollut samanlaista?
3144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lisään vielä äskeiseen että olen nyt yrittänyt nukahtaa, mutta ihan heti kun vaivun horrokseen niin alan nähdä outoja unia. Seassa on painajaisia muttamyös pelkästään kummallisiakin, esim että puita kaatuu. Säpsähdän melkein heti hereille. Ja siis sitten taas parinkymmene sekunnin kuluttua vaivun horrokseen ja nään unta ja säpsähdän heti jne jne. Varmaan tapahtui äsken ainakin parikymmentä kertaa, pelottaa ihan kamalasti. Eikö aivot voi rentoutua painajaisunien pelosta vai mitä tämä on? Taidan tiputtaa lääkkeen 10 mg:sta viiteen.. Toivottavasti saisin kohta nukutuksi ilman painajaisia

Äänestä

Itse lopetin viime vuonna 11 vuoden käytön ja sain n. kolme kuukautta painajaisia heti nukahtamisen jälkeen joihin heti heräsin. Nukahdin, todellisen tuntuinen painajainen alkoi, heräsin joku huutaen tai niin etten saanut henkeä. Todella kamalaa aikaa. Lisäksi itkin 4-5 kk ihan joka päivä ilman syytä, "sähköiskuja". Nyt vuoden jälkeen ei enää mitään vieroitusoireita ja olo normaali.

Tsemppiä!

Äänestä

Silloin kun lopetin niin itselläni oli muutaman kerran sitä että nukahtaessa säpsähdin takaisin hereille enkä saanut unta, mutta en nähnyt kuitenkaan painajaisia.

Nyt kun yrittää nukkua niin on tosi tuskainen olo, vieläkin jatkuu tuo että säpsähdän miltei samantien ja nään painajaista mutta lisäksi on vaikea olla paikoillaan, tärisyttää ja saan kylmiä väristyksiä. Väsyttää ihan tajuttomasti ja olen ihan valmis nukahtamaan, tuntuu melkein siltä että jos ei saa nukkua niin kuolee.

Toivottavasti tämä ei kestäisi kovin pitkään, pidän nyt ainakin päivän tai kaksi taukoa ja toivon että menee ohi, sitten otan pienemmän annoksen. Viimeksi aloitin 2,5 mg, nyt on vähän vaikeaa kun on 20 mg tabletti niin 5 mg on jo vaikea saada leikatuksi soikeasta tabletista, ja niinhän sanotaan että silloin voi jo ne lääkemääräpitoisuudet olla mitä tahansa.

Painajaisetkin haittaisi tietysti mutta tässä ei ehkä ole kyse ihan tavan painajaisista, vaan nimenomaan tuosta että saatan vaipua kevyeen uneen, heti alkaa joku outo uni, herään siitä ihan parinkymmenen sekunnin kuluttua, ja taas toistuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eetvarttie kirjoitti:

Söin sepramia n. 4 vuotta ja lopetin käytön keväällä kuin seinään. Vieroitusoireet oli aika hirveitä esim. Muutamana yönä silloin kävi aina niin että kunvajosin uneen niin heräsin samantien jotenkin kun en saanut henkeä.

Noh, vieroitusoireista selvittiin mutta nyt kuitenkin n. 4 kk lopettamisesta tuli paha ahdistus ja paniikki takaisin, ja pelkään koko ajan tulevani hulluksi tai meneväni psykoosiin.

Minulla on ollut todella paljon stressiä jo pitkän aikaa, pelkään että alan kohta kuulla tai nähdä harhoja jne.

Aloitin lääkkeen nyt 2 päivää sitten uudestaan kun viime viikolla paniikki meni niin pahaksi että en voinut käydä kaupassa. Ekana päivänä tuli pariksi tunniksi tosi oksettava olo ja eilen aamulla kun otin lääkkeen niin kaikki on, sain tosin päivällä pari paniikkikohtausta, mutta nyt heräsin äsken (n. Kello 4 aamuyöllä, menin nukkumaan n. Puoli 2) ja oli tosi kummallinen herätys. Ensinnäkin näin pelkkää sumua ja pelotti tosi kovasti, olen kerran pienenä saanut unihalvauksen ja oli vähän samanlainen mutta ei se ehkä unihalvaus ollut. Tuntui että nyt sitä mennään ja lujaa, nyt tullaan oikeasti hulluksi. Kun tuo "kohtaus" meni ohi niin tuli kaikenlaisia pelottavia asioita ja mielikuvia esim ötököistä yms. Epämiellyttävästä (katsoin illalla kauhuelokuvan ja sekin tuli mieleen) ja sai tehdä töitä että työnsi ne ajatukset sivuun, sekoamisen pelko on nyt melkoinen enkä tiedä miten uskallan nukkua enää. Onko kenelläkään ollut samanlaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu