migreeni jatkunu kuukauden

relertiä mun kesä

Mulla laukesi vaikea migreeni olkapään pitkällisen tulehduksen seurauksena. Relert auttaa usein jopa viis tuntia. Kierrettä ei kuitenkaan ole saatu katki kortison ym. tiputushoidoil eikä akupunktiollakaan. Elimistö krakkaa jo useimmalle lääkkeelle, vatsavaiva ei le näistä pahin. Edelleen lääkettä etsitään. Kertokaa saman kokeneet mikä auttanu. Olkapää opetoidaan kohta, mutta nytki ku se on suht kivuton ja tulehdus kortisonilla hoidettu, migr vaan jatkuu. Kuvaan kuuluu, että suurimman osan ajasta joko makaan pääkivun kans tai sit kärsin ennakoivista oireista kuten puhe-, koordinaatio-ja muistiong. laihtunut oon tänä aikana yli seitsemän kiloa. Opioidejakin käytetty mutta niistä ei juuri pidempää apua ole.

1

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • relertiä mun kesä

      Kysymys vielä: Miksi lääkäri haluaa jatkaa kortisonhoitokokeiluja, vaikka ko rankat kokeilut eivät ole tehonneet migreeniini? Sen sijaan olen saanu vatsani täysin sekaisin ja hiivatulehduksen suuonteloon. Ja jokaisen 12 h kestäneen kortisontipan jälkeen olen kuin lentoon lähtenyt harakka; lekurin mukaan tämä kortisonin sivuvaikutusta, ja saattaa tosiaan kestää tällä kertaa jopa kaksikin viikkoa koska annos niin iso lyhyen ajan sisällä. Tällainen ylikierrostila on tosi vaikeaa migreenipotilaan sietää. Eikö todella ole muita lääkevaihtoehtoja kuin kortisoni?

      Estolääkitystä etsitään yhä; useimmat ei oo sopineet vaikeitten sivuvaikutusten vuoksi. Kokemuksia estolääkkeistä? Topimaxia ehdotettu seuraavaksi, mitä kokemuksia teillä siitä? Oon hyvin herkkä lääkeaineille ja useat epilepsian/migreenin estohoitoon käytetyt lääkkeet aiheuttaa mulle ylikierrostilaa, vaikeaa unettomuutta ja kummallista aggressiivisuutta, mikä kaikkein inhottavinta sietää.

      Edellinen pitkittynyt migreeni mulla oli kolme vuotta sitten, jolloin taas laukaisijana tulehtunut olkapää. Tuolloiun migreenitila kesti yhtäsoittoa 4 kk kunnes lääketorniin lisättiin Oxynorm ja Oxycontin säännöllisenä. Migreenikipu loppu, mutta auraoireet ei. Olin kävelevä zombie. Tuohon tilanteeseen joutumista pelkään eniten.

      Kahdesti oon kokeillu ennen nykyistä sairaalakeikkaa "shokkihoitona" sitä, että iltakohtauksen tehdessä tuloaan oon hypänny jääkylmään järveen uppeluksiin. Molemmilla kerroilla oksetus ja muu oireilu loppui, pääkipu jäi tulematta ja nukuin kellon ympäri ilman lääkkeitä. Onko tällaisesta "shokkihoidosta" kellään kokemusta? Avantouinnista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1795
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1170
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      444
      1139
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      131
      822
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      766
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      763
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      718
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      681
    Aihe