Voinko opiskella?

opiskelijaksi

Ulosotossa on velkaa, mutta opiskelu kiinnostaa, amk tai yliopisto. Kysymys kuuluu, miten rahoitan opinnot?
-Opintolainaa kun en saa, niin saanko muka oikeasti sitten korvaavasti toimeentulotukea? Tuntuu vaan aika oudolta, että sossu rahoittaisi opiskeluni!!!

Töitä aion kyllä tehdä, mutta sekään ei ole varmaa, että töitä riittää niin pitkälle ajalle. Kesätöistä on turha säästää kun ulosotto vie kolmasosan palkasta.

Osaako joku neuvoa? Mieluiten joku samassa tilanteessa ollut/oleva.

P.S Miten tuollaiseen suhtaudutaan yliopistoissa, kun elää toimeentulotuella???

3

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 040085

      No ei kai sinun tarvitse kenellekään siellä yliopistolla kertoa, että saat sossusta rahaa. Ja mitä sillä on väliä, mitä muut ajattelevat. Tosin sossua varten kannattaa varautua sen verran, että mikäli käyt töissä, voi olla aika haasteellista saada mitään: kyllä niillä on kaikenlaiset käppyrät, mistä laskevat, minkälaisella rahamäärällä ihminen elää heidän mukaansa.

    • 15+14

      Suomi on siitä hieno maa, että se antaa velat anteeksi asiansa sössineille ja maksaa vielä heidän opintonsakin.

    • Siinäpä ne

      Työtön voi opiskella työttömyystuella, mikäli TE-toimiston virkailija katsoo sen auttavan työllistymistä. Katso myös, täyttyvätkö aikuiskoulutustuen ehdot. Tarkista myös, saatko opintotukea. Kelan sivuille on koottu tiedot eri tukimuodoista aikuisopiskelijalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      993
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      926
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      281
      891
    Aihe