Ulosotossa on velkaa, mutta opiskelu kiinnostaa, amk tai yliopisto. Kysymys kuuluu, miten rahoitan opinnot?
-Opintolainaa kun en saa, niin saanko muka oikeasti sitten korvaavasti toimeentulotukea? Tuntuu vaan aika oudolta, että sossu rahoittaisi opiskeluni!!!
Töitä aion kyllä tehdä, mutta sekään ei ole varmaa, että töitä riittää niin pitkälle ajalle. Kesätöistä on turha säästää kun ulosotto vie kolmasosan palkasta.
Osaako joku neuvoa? Mieluiten joku samassa tilanteessa ollut/oleva.
P.S Miten tuollaiseen suhtaudutaan yliopistoissa, kun elää toimeentulotuella???
Voinko opiskella?
3
228
Vastaukset
- 040085
No ei kai sinun tarvitse kenellekään siellä yliopistolla kertoa, että saat sossusta rahaa. Ja mitä sillä on väliä, mitä muut ajattelevat. Tosin sossua varten kannattaa varautua sen verran, että mikäli käyt töissä, voi olla aika haasteellista saada mitään: kyllä niillä on kaikenlaiset käppyrät, mistä laskevat, minkälaisella rahamäärällä ihminen elää heidän mukaansa.
- 15+14
Suomi on siitä hieno maa, että se antaa velat anteeksi asiansa sössineille ja maksaa vielä heidän opintonsakin.
- Siinäpä ne
Työtön voi opiskella työttömyystuella, mikäli TE-toimiston virkailija katsoo sen auttavan työllistymistä. Katso myös, täyttyvätkö aikuiskoulutustuen ehdot. Tarkista myös, saatko opintotukea. Kelan sivuille on koottu tiedot eri tukimuodoista aikuisopiskelijalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741