Muunmuassa Narvan marssia soitin nuoteista kotonani alle kouluikäisenä, - oli niin surullisenkaunis sävel siinä.
Se liittyy Kaarle XII ja siihen kärsimäänsä tappioon. -
Olikohan sodalla ja sen aiheuttamalla tunnelmalla osuutta?
Harmaakangaskantinen suurikokoinen Lauri Parviaisen "Sävelmistö" oli lähde silloin, siitä katselin nuotteja ja sanoja.
Narvan marssi
http://www.youtube.com/watch?v=1o4yccttch4
"Hetken haave haipuos haivu,
mielen myrsky tyyneksi taivu.
Aatos muistojen yöhön vaivu,
varjojen virttä nyt veisaamme."
"TV:n Prisman selvitys musiikin vaikutuksesta aivotoimintaan on asiaa – musiikilla on luultua vähemmän tekemistä semanttisen sisällön eli merkityksen kanssa. On yhdentekevää, mitä sanoissa sanotaan. Laulu vaikuttaa hermostoon, sen tuottamiin aineisiin ja aiheuttaa mielihyvää."
.
Millaista musiikkia olet kuunnellut tai sottanut eri ikäkausina
6
133
Vastaukset
Soitan Yotubesta usein Dalarna-hymniä. Se on jotenkin ajaton. Rauhoittavaa, tyynnyttävää.
Tuttu minullekin tämä Gammal fäbodpsalm från Dalarna (Old Pastoral Hymn from Dalarna) :
http://www.youtube.com/watch?v=-tVmxsbzoB8
- ilman nimmee nyt
Minulla on kai luonnostaan hyvä sävelkorva, joten korvakuulopelimanni olen ollut. Olin kai jotain kymmenen ikäinen kun isä osti veljelleni ja minulle kaksirivisen haitarin. Soittelin sillä kaikki iskelmät mitä siihen aikaan radiosta tuli ja toivelauluvihkosissa oli. Muita soittimia olivat huuliharppu ja mandoliini.
Sitten kun jo itse rahaa tienasin ostin Landola-kitaran ja opettelin sopivan määrän kitara-akordeja, joilla lauluani säestin.
Kitara on edelleenkin minulla, mutta eipä ole tullut lauleskeltua tässä kerrostaloasunossa eivätkä sormetkaan ole enää tarpeeksi notkeat.Minullakin samasta syystä on pianon kansi enimmäkseen kiinni. Hyvä ääneneristyshän talossa kyllä on, ja piano ei ole kenenkään naapurin sisäseinää, vaan oman saunani seinää vasten. Pianoaa ei saakaan ulkosenää vasten sijoittaa.
Mutta kun kainostelee ja välttelee kerrostalossa sitä häiritsevää soittoa, niin siinähän se sorminäppäryyskin sitten heikentyy.
Vaikka haitanneekohan tuokaan mitään. :)
Ei, se ei haittaa liisa.sal minäkin olen ylittänyt se vaiheen jolloin tekniikka oli harjoiteltavana, vaikka vieläkin annan sormien joskus naputella pöydällä niinkuin herneitä putoaisi laariin.
Käytäntö on jo toista, työ, ikä ja treenaamattomuus on tosiasia. mutta mitä kauemmin istut soittimesi äärella, juuri siinä tunnelmassa missä unohdat kaiken, sen sielukkaammin koet musiikin. Sormet vetryy huomaamatta sitä,..
Juuri muutama päivä sitten, kaipasin niitä sunnuntaiaamupäiviä, jolloin istuin soittamaan, vain rintani riemusta, mieheni maalatessa:) Enhän käynyt tunneilla kuin yhden vuoden vapaaoppilaana.
Mieheni kertoi niin pitäneensä niistä hetkistä, vaikka pari lastenlastaan oli paljon taitavampia soittajia aikanaan. Kummallakaan ei vaan ole pianoa nykyään, vaarinsa kun kustansi lapsuuden kodin pianon heille.- kauniin musiikin -
ystävä,
musiikki on terapiaa, lohduttaa, musiikki parantaa kun sielu itkee,,,
musiikkiin voi upottaa ilot ja surut,,
nuoruudessa soitin viulua,
osallistuin aikoinaan myös kanteleen soittokilpiluun,
huonolla menestyksellä,
perheessäni oli viuluja, kantele, mandoliinoja, huuliharppuja,
veljeni soittivat haitaria, kaikkea en muistakkaa,
musiikin suhteen olen hyvin monipuolinen, musiikkimaku on laaja,
pidän rajoja rikkoen kaikesta kauniista musiikista,
rautalankamusiikista enpidä
kaikenlainen rämpytys ja ihmeelinen rääkyminen ei ole mielestäni edes musiikkia, siis LOOERDI tyyppinen musiikki kauhistuttaa,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin1654622- 1691611
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661427- 61906
Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte124787Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6737Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy191731- 75710
En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66709- 40664