Nyt ihan mielenkiinnosta kyselen, kokemuksia jaettavaksi?

Valkoinenpensseli

Oon jo tätä pitemmän aikaa miettinyt.

Miten nuorena lapsen saaneet ihmiset elättää itsensä? Siis..miten esim. 19 vuotiaat vanhemmat pärjää lapsen kanssa? Toinen voi tehdä jotain pikkutyötä koulunsa ohella, toinen lapsen kanssa kotona(ko?), ja jotain tukia kaiketakkin saa.
Millä eletään ja hoidetaan lapsi kaiken tuon keskellä?
Siis eihän se mitenkään erikoista kaiketakkaan ole just esimerkiksi 19 vuotiaan tulla vanhemmaksi, joten miten se käytännössä toimii?

En vaan ole ikinä ymmärtänyt millä siinä tilanteessa eletään ^_^''

4

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mannnna1234

      Meillä mies käy töissä, on käynyt esikoisen syntymästä asti eli aloitti työt 18 vuotiaana. Kävi samalla koulua mutta viimeinen vuosi oli suurimmaksi osaksi työharjoittelua ja sai siitä ihan normaalisti palkkaa. Valmistui sitten 19 vuotiaana ja sai samasta työpaikasta vakituisen paikan ja on siellä edelleen 3,5 vuotta myöhemmin. Minä olin 16v kun esikoinen syntyi ja sain tietysti äitiys/vanhempainpäivärahaa ja myöhemmin kotihoidon tukea n. 500e/kk lapsilisän.Asuttiin halvassa vuokra asunnossa eli pärjättiin ihan ok. Toinen lapsi syntyi kun olin 19 ja sain samat tuet. Nyt kuopus on 10kk ja käyn itsekkin töissä. Vaikka ei mitään rikkaita olla niin asuntolainat,laskut ja ruokaostokset saadaan hoidettua ja joskus on varaa lomailla yms. kun fiksusti elellään :)

    • 20vv. Mamma

      Mies on meillä vakituisessa työssä ollut 18v. asti. Itse sain koulut käytyä ja kuukauden parin olin töissä. Olin siis 19v ja mies 18v kun lapsemme syntyi. Olen saanut vanhempainrahaa ja tässä kuussa aloin saamaan kotihoidontukea. Tietenkin myös olemme saaneet lapsilisää. Hyvin ollaan pärjätty. Asutaan 3h keittiö vuokra asunnossa ja tarkoitus olisi ostaa oma tässä muutaman vuoden sisällä :)

    • Mammakukasmuukaan

      Itse olen 22 ja mieheni 23 lapsilla ikää on 6,4 ja 3 v. Kun Samira , esikoinen syntyi olin juuri saanut peruskoulun loppuun ja pidin yhden väli vuoden ja vuosi lapsen syntymänjälkeen menin opiskelemaan , ehdin opiskella vähän reilu vuoden kun pamahdin uudelleen, kävin koulua rv. 37 asti (Samatha syntyi rv. 39) olin kotona vain kolme kuukautta jonka jälkeen äitini hoiti nuorempaa kun olin koulussa ja esikoinen oli pväkodissa. Kouluani oli jäljellä 4 kuukautta kun aloin odottamaan kuopustamme Sophiaa , kävin koulut loppuun ja sain ammattini töitä melkein heti valmistumisen jälkeen , kerkesin käymään töissä kolmisen kuukautta jonka jälkeen jäin äitiyslomalle, kun Sophia oli vuoden jatkoin töitä, mieheni lähti kouluun kun pääsi peruskoulusta , hyvin ollaan pärjäilty asutaan kerrostalo 4h/keittiö ja saadaan tietenkin lapsilisät sunmuut :)

    • Taina78

      Olin valmistunut ammattikoulusta, Sain kaksi lasta ollessani 19 ja 20 vuotias. Menin töihin nuoremman olessa 2vuotta. Sain töitä suhteilla, kun paikan pomo on mun täti (otettiin sinne muitakin). Sain kolmannen ja neljännen ollessani 30 ja 32 vuotta. Olen siellä samassa paikassa töissä, joskin eri yksikössä. Lisäkouluttautunut olen kahteen otteeseen. Palkka nyt ei ole kummoinen, mutta enemmän kuin jos en olisi missään töissä. Tietenkin yksi syy töissä viihtymiseen on työkaverit ja ihan irroittautuminen arjesta. Nyt vielä vietän viimeisiä lomapäiviä, mutta kohta lähden elantoa ansaitsemaan. Mies on ollut koko kesän lomalla. Olisi pitänyt lukea opettajaksi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      117
      10282
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2201
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1914
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      983
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe