Viron löytökissojen hätä on nyt suuri.Ruokaan ja muihin tykötarpeisiin ei riitä rahaa.Yhteystiedot löydät pelastetaan koirat ry sivuilta.
Pienikin apu on nyt suurta!
Pienikin apu on nyt suurta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
EIKÖHÄN NOITA KODITOMIA KISSOJA LÖYDY
TÄÄLTÄ KOTIMAASTA IHAN TARPEEKSI.
EI LÄHDETÄ MUUALLE ASIOITA HOITAMAAN ENNEN
KUIN SAADAAN OMAT ASIAT JÄRJESTYKSEEN.
ETTÄ VOISIMME OLLA EDES HYVÄNÄESIMERKKINÄ!!!
...meillä suomessa kyllä kunta vielä onneksi ottaa osaa tuohon rahoituspuoleen edes vähän!
Vielä joitakin vuosia sitten jolloin koirien tuonti Suomeen noilta löytötaloilta alkoi ei kissoja päässyt edes katsomaan, koska olot olivat niin hirveät!
Edelleenkin kissojen olot ovat huonompia, kuin koirien.
Kuitenkin olen sitä mieltä, että koska tämä ongelma on niin laaja ja Virossa varmaan kymmenkertainen määrä löytökissoja verrattuna koko suomeen...että (tuntuu tosi kylmältä sanoa)tukea tarvittaisiin noiden kissojen lopetuksiin ei ruokintaan niinkään paljon.
Mielipiteeni perustan siihen, että Virossa todellakin on niin paljon kissoja ja ei toivottuja pentueita sekä ylitarjontaa niistä.
Toiseksi kissat elävät näissä löytökodeissa monia kuukausia pienissä häkeissä, jolloin uuteen kotiin mentäessä ongelmia on jo liikaa psyykkisellä puolella.
Kolmanneksi tulee taudit eli jatko sijoitus on vaikeaa. näillä kissoilla siis on leviäviä tauteja joka estää niiden ottamisen esim. Suomalaiseen kotiin jossa jo ennestään on kissoja.
Vaikka näille viro-kisuille on kasvanut vastustuskyky eivätkä ne puhkea nille helposti, niin meidän pumpulikissat ovat toista luokkaa.
Tämä oli todellakin kärjistelyä!
Joten ei saa ottaa hernettä nenuun, mutta sanotaan, että minulla on kokemusta löytökissa asioissa ja tämä on kovaa tekstiä siksi.
Tietenkään en tarkoita, että pitäisi kaikki kissat tappaa ja lakkauttaa löytöeläintalot virosta vaan ennemminkin kursia kokoon sitä hajanaista toimintaa. Ja hoitaa asiat niin, että sijoitus kelpoisille kissoille riittäisi rahat.