Voiko saada yo-todistuksen, jossei saa todistusta lukion suorittamisesta?
Ei tule menemään ruotsin kurssit läpi, toistaiseksi yksi armovitonen ja yksi nelonen, muut nollaa.
Vai voiko esim. lähtemällä vuodeksi jenkkeihin onnistua suorittamaan siellä jokin yo-tutkintoa vastaava tutkinto, jolla pääsisi jatko-opintoihin?
Ei tule menemään ruotsin kurssit läpi, toistaiseksi yksi armovitonen ja yksi nelonen, muut nollaa.
Vai voiko esim. lähtemällä vuodeksi jenkkeihin onnistua suorittamaan siellä jokin yo-tutkintoa vastaava tutkinto, jolla pääsisi jatko-opintoihin?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ei voi. Pitää olla suoritettuna hyväksytysti pakolliset kurssit sekä yhteensä 75 kurssia päivälukiossa. Voit saada yhden hylätyn per kolme kurssia, eli keskipitkän ruotsin kursseilta pitää päästä neljä läpi vaikka arvosanalla 4, ja yhdestä voi saada hylätyn. Oppimisen takiahan sitä lukion mennään niin ei tuossa ole oikein mitään järkeä.
Käy keskustelemassa koulusi opon kanssa, kun koulut alkavat. Jos sinun olisi pitänyt valmistua viime keväänä, on hyvin epätodennäköistä, että saisit lakin nyt syksyllä. Ensi kevääksi uskon valmistumisen onnistuvan ongelmitta, kunhan pääset noista kursseista läpi.
Kun ruotsin osaaminen on lähes nollan tasoa, niin ei tule mitään. On vasta kaksi vuotta mennyt.
Mutta osallistuvathan ihmiset yo-kokeisiin ilman lukio-opintoja. Eikö voi saada yo-kokeiden tuloksia ilman lukiotodistusta?
Kyllähän ne yo kokeen tulokset saa mutta mitä niillä, jos ei ole jatko opintoihin vaadittavaa toisen asteen koulutusta?(eli lukiota ei ole suoritte loppuun)-> aika arvottomia ne yo tulokset.
Ja ne ruotsin kurssit kyllä pääsee ihan vaan sillä läpi että opettelee kurssin kirjan kappaileiden sanat.
Jos et jaksa vaivautua yhtään jää lukio joko kesken tai olet 3.5-4 vuotta lukiossa suorittamassa ruosin kursseja. Näitä oli meiän lukiossa aina 2-5
Pari kirjotus virhettä. Tarkotin mm sitä että lukio venyy 3.5-4 vuoteen.
"Jos et jaksa vaivautua yhtään jää lukio joko kesken tai olet 3.5-4 vuotta lukiossa suorittamassa ruosin kursseja. Näitä oli meiän lukiossa aina 2-5 "
Jos jokaisessa Suomen lukiossa on 2-5 ihmistä, jotka jäävät pakkoruotsin takia ilman yo-todistusta, niin se tekee hemmetin monta piruparkaa koko maassa.
Edes matikka ei nouse vastaavalla tavalla esteeksi valmistumiselle. Ja mitä sillä ruotsilla sitten tekee. Ei mitään. Ei yhtään mitään.
"Voiko saada yo-todistuksen, jossei saa todistusta lukion suorittamisesta?"
Ei voi.
"Ei tule menemään ruotsin kurssit läpi, toistaiseksi yksi armovitonen ja yksi nelonen, muut nollaa."
Pari kuukautta opiskelet ruotsia kuin pieni pirulainen, niin opit kyllä. Vaatimukset eivät ole kovat.
"Vai voiko esim. lähtemällä vuodeksi jenkkeihin onnistua suorittamaan siellä jokin yo-tutkintoa vastaava tutkinto, jolla pääsisi jatko-opintoihin?"
Taidat alkaa olla jo vanha tuohon hommaan.
"Pari kuukautta opiskelet ruotsia kuin pieni pirulainen, niin opit kyllä. Vaatimukset eivät ole kovat."
Kyllä ne on kovat, kun nimenomaan sanat ei jää päähän.
Äläny itteäs kuseta. Sanon tän ihan suoraan jos muut aineet menee hyvin nii ot kyllä ihan laiska paska ruotsin suhteen. Olin itse ihan paska ruotsissa jäi todistukseen yksi 4 ja jos totta puhutaan ihan sen takia sttä olin hemmetin laiska.
"Sanat ei jää päähän" luet varmaan alle 10 min päivässä niitä sanoja ei ihme että ei jää jos on jo valmiiksi vaikeuksia kannattaa vähän panostaa itse luin yli tunnin per päivä ruotsia ihan että pääsin vikan kurssin läpi (ettei olisi tullut kahta hylättyä) ja jopas jopas tuli 6 arvosanaksi ja melkein 7 jos kokeesta olisi pari pinnaa lisää saanut.
Luin sanakokeisiin viimeksi kaksi tuntia eo:n avustuksella: nelonen. Okei, mulla on diagnoosi laajasta oppimishäiriöstä, johon kuuluu mm. muistista palauttamisen ongelma, mutta se ei auta läpäisemään kursseja.
Eikö vituta lukea tuollaista määrää ainetta, jota ei koskaan oikeassa elämässä tarvitse? Olisi edes latinaa, voisi jotenkin snobbailla niillä taidoilla. Ruotsin kutosen eteen säkin teit helvetillisesti töitä eikä ikinä mitään hyötyä.
Miten sitten ne muut aineet menee? Mikä on muun muuassa englannin arvosana?
Hassua, itse olen kirjoittanut A-ruotsista ja pitkästä latinasta ällät. Eikä tehnyt tiukkaakaan. Varsinkin ruotsista on ollut paljon hyötyä.
Ja mitä luonnontieteitä taas luitkaan? Sinunko osaamisellasi vahvistetaan maan hyvinvointia?
Luin kyllä myös biologiaa, kemiaa, fysiikkaa ja maantiedettä kelpo arvosanoin (8 - 10).
Väitän, että minunkin osaamisellani on maan hyvinvointia rakennettu ja rakennetaan edelleen.
Jos todella tietäisit mitä on lukea nuo pitkät luonnontieteet ja matikka, et kyllä ilkkuisi täällä muka latinalla. Jos nimittäin kirjoitat äi en ru maa fy ke bi ge olet jo seitsämällä älläsi harvinaisuus - siihen vielä laudatur latinasta, olisit lehdissä ja tietäisit taatusti, ettei tuo ole keskivertolukiolaisen työtä. Olet sairas pakkoruotsitrolli.
Englantia käytetään arjessa niin paljon, että seiskan saa kohtuuhelposti.
En ole hassunkissantassu mutta en näe missään hänen väittäneen että muista kuin ruotsista ja latinasts olisi tullut ällät... Ehkä kannattaisi hankkia lasit?
Eipä kirjoita latinaa muut kuin äärihumanistit, joilla ei ole tärkeämpää luettavaa. Siinä on kyllä jätetty pitkät matikat ja luonnontieteet sikseen.
Mutta yleensä humanistit ymmärtävät olla ilkkumatta muita omilla kieltennumeroillaan tietäen hyvin, miten raskaita muut opinnot ovat.
Tuollainen irviminen merkitsee, että kyseessä ei ole lainkaan lukiolainen vaan joku hassu pakkoruotsittaja.
En nyt halua kertoa enempää opiskelustani. Mutta sen sanon, ettei pelkillä luonnontieteillä ja matematiikalla tässä maailmassa edistytä, vaikka ne ovatkin tärkeitä. Turhaa ja tyhmää on väheksyä ja halveksia mitään kielitaitoa ja humanistista sivistystä, niitäkin tarvitaan.
Tsemppiä vaan aloittajalle ruotsin opiskeluun. Opit kyllä, jos kovasti haluat!
Pakkoruotsi on tyhmää. Mihin sitä tarvitaan. Pakollisen virkaruotsin suorittamiseen. Mihin sitä tarvitaan. Víranhakuun paperilla - eikä sitten ikinä enää!
Tiesittekö, että suomenkielisistä aikuisista vain neljä prosenttia osaa mielestään ruotsia. Se siitä pakon autuudesta ja ruotsin hyödyllisyydestä.
Herätkää nyt ja lakatkaa hokemasta näitä "opit kyllä, jos kovasti haluat". Kannattaako haluta, kun lopputulos on turhana unohdettu kieli.
Humanistit saavat lukea niin monta kieltä pakolla kuin haluavat, mutta toisilla on toiset tarpeet.
Pakkoruotsi pois!
Kaikkein helpoimmin poistuu pakkoruotsi heti, kun muutetaan sana 'pakkoruotsi' sanaksi 'ruotsi' ja aletaan suhtautua ruotsin opiskeluun myönteisesti, ei pakkona.
Ruotsi on mahdollisuus. Käyttöä sille löytyy Suomessa helposti. Meillä on jokaisen ulottuvilla ruotsinkieliset radio- ja TV-kanavat, lehdistö, kirjallisuus, teatterit, oppilaitokset, naapurit, työtoverit jne.
kaikki tarve ruotsin osaamiselle on täysin keinotekoista, kuten mainitsemasi verovaroin pakolla ylläpidetyt ruotsinkieliset instituutiot
Vai on ruotsi mahdollisuus. Joo ihan niin kuin urdukin. Jotain käyttöä löytyy, jos oikein yrittää löytää. Muttei todellista käyttöä!