Minulla 92 2.0GLi Carina e . Autossa flekti pyörii aina , jo heti kylmänäkin . Vaihdoin syylärin lämpöanturin ja ei muuttunut miksikään . Onko vika jossain muualla?
Toisena vikana lämpömittari joka jo kylmänä pomppaa yläasentoon. Tippuu, kun ottaa anturin johdon irti. Onko anturi rikki vai mittari ?
Autossa on ollut lisävalot , johtoja on ja rele konetilassa. Miettinyt onko syytä noissakin lisävalon johdoissa vai lienekkö sitten tehty jatkuva kytkentä flektille johonkin?. Mutta silmään ei sattunut tuollaista kytköstä .
Carina e flekti pyörii jatkuvasti, miksi?
5
2015
Vastaukset
- se pelaa kohta
Eikö se anturi ole moottorin kyljessä, yleensä on. No, irroita piuha siitä anturista, pysähtyykö flekti?
- Carina E japanilaine
Anturi tässä 2.0 mallissa on syylärissä. Anturi uusittu ja johtoa irroiteltu, ei apua.
Joku muu paikka viallinen?- a(2)
Sille flektille on sitten kokonaan oma anturinsa, että jos olet sen jo uusinut, tai kokeillut irroittaa johdon siitä, ei vika voi oikeastaan olla muualla, kun siinä flektin releessä. Siis jos autoon ei ole tehty mitään omia patentteja.
- Carina E japanilaine
Niinpä tuon mahdollisuuksia tiedustelisin, voiko johdon katkeaminen vaikuttaa tuohon ? Että toimisi jatkuvasti? Missäs tuon rele on?
- Tojo93
Ei se anturissa vika ole vaan releesssä tai sen ohjauselektroniikalle, ne antaa virran tuulettimelle. Minun 93 dieselissä anturi on aina päällä (oikosulussa), mutta irroittaa silloin kun lämpöä on liikaa.
Se ei toiminut kun ostin auton, vihdoin anturin ei auttanut, en löytänyt ohjausta kun joku olikin katkassut johdot. Laitoin oman systeemin, kasasin siihen transistoreita ja muuta elektroniikkaa, mutta sen saa tehtyä helposti kaksitoimisella lisä valoreleellä.
Kytkee anturin releen herätevirtaan ja akulle sulakkeen kautta herätevirran toinen napa. ja tuuletin niinhin napihin jotka eivät sillä hetkellä johda puoli tietenkin akkuun sulakkeen kautta eli käytännössä releen herätevirran akuasta tulevaan johtoon.. Rele on siis vetävässä tilassaa koko ajan ja kun lämpöä tulee liikaa ja anturi katkaisee niin rele löysää ja tulletin käynnistyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2486409Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1965956Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai175499Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j934233Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433523Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303333HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233046Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82502Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2632449- 1322302