Carina e flekti pyörii jatkuvasti, miksi?

Carina E japanilaine

Minulla 92 2.0GLi Carina e . Autossa flekti pyörii aina , jo heti kylmänäkin . Vaihdoin syylärin lämpöanturin ja ei muuttunut miksikään . Onko vika jossain muualla?
Toisena vikana lämpömittari joka jo kylmänä pomppaa yläasentoon. Tippuu, kun ottaa anturin johdon irti. Onko anturi rikki vai mittari ?

Autossa on ollut lisävalot , johtoja on ja rele konetilassa. Miettinyt onko syytä noissakin lisävalon johdoissa vai lienekkö sitten tehty jatkuva kytkentä flektille johonkin?. Mutta silmään ei sattunut tuollaista kytköstä .

5

1725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se pelaa kohta

      Eikö se anturi ole moottorin kyljessä, yleensä on. No, irroita piuha siitä anturista, pysähtyykö flekti?

    • Carina E japanilaine

      Anturi tässä 2.0 mallissa on syylärissä. Anturi uusittu ja johtoa irroiteltu, ei apua.
      Joku muu paikka viallinen?

      • a(2)

        Sille flektille on sitten kokonaan oma anturinsa, että jos olet sen jo uusinut, tai kokeillut irroittaa johdon siitä, ei vika voi oikeastaan olla muualla, kun siinä flektin releessä. Siis jos autoon ei ole tehty mitään omia patentteja.


    • Carina E japanilaine

      Niinpä tuon mahdollisuuksia tiedustelisin, voiko johdon katkeaminen vaikuttaa tuohon ? Että toimisi jatkuvasti? Missäs tuon rele on?

    • Tojo93

      Ei se anturissa vika ole vaan releesssä tai sen ohjauselektroniikalle, ne antaa virran tuulettimelle. Minun 93 dieselissä anturi on aina päällä (oikosulussa), mutta irroittaa silloin kun lämpöä on liikaa.

      Se ei toiminut kun ostin auton, vihdoin anturin ei auttanut, en löytänyt ohjausta kun joku olikin katkassut johdot. Laitoin oman systeemin, kasasin siihen transistoreita ja muuta elektroniikkaa, mutta sen saa tehtyä helposti kaksitoimisella lisä valoreleellä.

      Kytkee anturin releen herätevirtaan ja akulle sulakkeen kautta herätevirran toinen napa. ja tuuletin niinhin napihin jotka eivät sillä hetkellä johda puoli tietenkin akkuun sulakkeen kautta eli käytännössä releen herätevirran akuasta tulevaan johtoon.. Rele on siis vetävässä tilassaa koko ajan ja kun lämpöä tulee liikaa ja anturi katkaisee niin rele löysää ja tulletin käynnistyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      84
      3072
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      316
      2730
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1506
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1202
    5. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1141
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1011
    7. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      960
    8. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      948
    9. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      77
      945
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      914
    Aihe