Minulla 92 2.0GLi Carina e . Autossa flekti pyörii aina , jo heti kylmänäkin . Vaihdoin syylärin lämpöanturin ja ei muuttunut miksikään . Onko vika jossain muualla?
Toisena vikana lämpömittari joka jo kylmänä pomppaa yläasentoon. Tippuu, kun ottaa anturin johdon irti. Onko anturi rikki vai mittari ?
Autossa on ollut lisävalot , johtoja on ja rele konetilassa. Miettinyt onko syytä noissakin lisävalon johdoissa vai lienekkö sitten tehty jatkuva kytkentä flektille johonkin?. Mutta silmään ei sattunut tuollaista kytköstä .
Carina e flekti pyörii jatkuvasti, miksi?
5
2096
Vastaukset
- se pelaa kohta
Eikö se anturi ole moottorin kyljessä, yleensä on. No, irroita piuha siitä anturista, pysähtyykö flekti?
- Carina E japanilaine
Anturi tässä 2.0 mallissa on syylärissä. Anturi uusittu ja johtoa irroiteltu, ei apua.
Joku muu paikka viallinen?- a(2)
Sille flektille on sitten kokonaan oma anturinsa, että jos olet sen jo uusinut, tai kokeillut irroittaa johdon siitä, ei vika voi oikeastaan olla muualla, kun siinä flektin releessä. Siis jos autoon ei ole tehty mitään omia patentteja.
- Carina E japanilaine
Niinpä tuon mahdollisuuksia tiedustelisin, voiko johdon katkeaminen vaikuttaa tuohon ? Että toimisi jatkuvasti? Missäs tuon rele on?
- Tojo93
Ei se anturissa vika ole vaan releesssä tai sen ohjauselektroniikalle, ne antaa virran tuulettimelle. Minun 93 dieselissä anturi on aina päällä (oikosulussa), mutta irroittaa silloin kun lämpöä on liikaa.
Se ei toiminut kun ostin auton, vihdoin anturin ei auttanut, en löytänyt ohjausta kun joku olikin katkassut johdot. Laitoin oman systeemin, kasasin siihen transistoreita ja muuta elektroniikkaa, mutta sen saa tehtyä helposti kaksitoimisella lisä valoreleellä.
Kytkee anturin releen herätevirtaan ja akulle sulakkeen kautta herätevirran toinen napa. ja tuuletin niinhin napihin jotka eivät sillä hetkellä johda puoli tietenkin akkuun sulakkeen kautta eli käytännössä releen herätevirran akuasta tulevaan johtoon.. Rele on siis vetävässä tilassaa koko ajan ja kun lämpöä tulee liikaa ja anturi katkaisee niin rele löysää ja tulletin käynnistyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1393458Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1121027
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127934- 55915
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837