Matkan peruuntumisesta

Hei, Semmoinen kysymys, kun varasimme aikoinaan häämatkan Mauritiukselle (pitkä lento siis) ja nyt epäilen olevani raskaana. Mikä sitten laittoi ajattelemaan, että mitä jos olen yhtä oksentamista tj koko matkan ajan ja se matka menee sen takia pilalle. Pystyykö matkaa perumaan raskauden takia vai saammeko rahoja takaisin?
Matka on siis 2 kk kuluttua.
5189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voi perua varmaan veloituksetta. Kannattaa perua heti.

Äänestä

Matkanhan saa peruttaa kyllä.
Kysymykseen tulee, paljonko maksetusta matkan hinnasta palautetaan. Kun lähtöön on noin pitkä aika, niin muistaakseni jää maksettavaksi vain ns. toimistokulut. Ne on mahdollista saada takaisin omasta matkavakuutuksesta, jos sellainen on.
Ellei peruuttaminen /hinanpalautus ole mahdollista ilman perusteltua syytä, kannattaa kysyä omalta lääkäriltä, jos hän näkee näin pitkässä matkassa terveysriskin, hänen lääkärintodistuksellaan asia kyllä sitten onnistuu. Joskin tällöinkin jää palauttamatta tuo toimisto-/varausmaksu.

Asiaa kannattaa tiedustella tarkemmin matkanjärjestäjältä.

Yksi vaihtoehto on, että vaihdatte matkakohteen johonkin upeaan kohteeseen vähän lähenpänä.

Itselleni kävi niin, että olin raskauden ekat n. 3 kk oksentanut joka ikinen ilta. Halusin kuitenkin lähteä sisareni kanssa perinteiselle kevätmatkalle, tällä kertaa Rodokselle.
Kysyin gynekologiltani, onko matkassa mitään riskiä (tai järkeä...).
Hän vastasi heti, että kannatettava ajatus, pahoinvointi voi jäädä siihen reissuun.
Ja niinhän siinä kävi. Reissussa en oksentanut kertaakaan, en myöskään sen jälkeen. Koko matkan ajan olo oli loistava.

Äänestä

Aloittajan pitää aloittaa matkan peruuttaminen samasta paikasta, mistä hän varauksensa tekikin. Kukaan ulkopuolinen ei voi hänen antamillaan tiedoilla kertoa, miten asiassa edetään.

Äänestä

kyllä aivan hyvin voi vielä matkustaa jos on vasta 2 kk raskaana. Takuulla 1. lapsi kyseessä kun kuvitellaan että on sänkypotilas vaikka raskaus vasta muutaman viikon vanha. Ja raskaus ei ole sairaus ja vain jos lääkäri kirjoittaa ettet pysty matkustamaan...en vaan ymmärrä miksi et?

Äänestä

Raskaus ei ole sairaus eli sillä perusteella matkaa ei voi perua. Muut tavat ok, riippuu miten ja mistä matka on buukattu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hääpari kirjoitti:

Hei, Semmoinen kysymys, kun varasimme aikoinaan häämatkan Mauritiukselle (pitkä lento siis) ja nyt epäilen olevani raskaana. Mikä sitten laittoi ajattelemaan, että mitä jos olen yhtä oksentamista tj koko matkan ajan ja se matka menee sen takia pilalle. Pystyykö matkaa perumaan raskauden takia vai saammeko rahoja takaisin?
Matka on siis 2 kk kuluttua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu