volvo v70 D5

mikäslie sillä

kenellekään samaa muulla samaa ongelmaa kiihdyttää autoa oikeen kunnolla niii tulee moottorin häiriövalo ja teksti että moottori vaatii huollon sitten kun auton sammuttaa ja lähtee uudestaa se katoaa ,tehot tippuu kun häiriö ilmoitus tulee ei kulje kuin noin hiukan yli sataa vaan, auto siis v70D5 2003 ajettu 314000

18

28410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi monista

      Kestääkö kiihdyttää kunnolla jos näin niin turbon imuputki lörpähtänyt ja välttämättä ei anna vikailmoitusta.

      • Onneton popeda

        Sepä siinä uudet letkut ja talla pohjaan alkaa maisemat vaihtua liukkaasti.

        Olet valinnut oikean merkkisen "auton".

        Pysy merkki uskollisena äläkä välitä kateelisten moittiessa volvoa.


    • ämis

      Vika johtuu virheellisestä ahtopaineesta. Luultavasti turbon muuttuvakulmaiset VNT siivet ovat jumissa karstasta ja ahtaa siksi liikaa. (siksi näitä D5:sia pitäsi vedättää ajoittain punarajaan asti). Toinen aika hyvä veikkaus on vuotava ahtoputki tai revennyt välijäähdytin. Cooleri repee yleensä pohjasta tai päädystä ja sotkee öljy/nokisotkua keulalla myös jäähdyttimeen. Eli ainakin voisi katsoa onko jäähdytin öljyssä ja muutenkin kuunnella mistä "viheltää", jos ahtoputki haljennut. Turbolle tuleva imuputki on noilla kilsoilla jo pehmeä ja menee luultavasti lyttyyn, kun kaasuttaa kunnolla. Tätä putkea on hyvä tunnustella käsikopelolla juuri ennen turboa ja mutkakohdasta, jonne on hankala muuten nähdä.

    • mikälie sillä

      ei ole j,neste likaista ainakaan, oiisko siis vika sitten tuossa putkessa kun josksu vihelllys kuuluu kun lähtee ajamaan,ja antaako tuo putkirikko vikavalon ??

      • ämis

        Et taida oikein ymmärtää edes mitä itse kirjoitat, joten vie auto pajalle.


      • Anonyymi

        Tässä on oikeen kaikkien tampioiden isä ja äiti... Kun neuvotaan ihan oikein ja kädestäpitäen....hän ei osaa, koska on tumpelo... Silti hän hermostuu neuvojalleen!!! "J.neste ei oo likaista... Ja puhutaan coolerin rikkoutumisesta::D:D:DDD Vi**u mikä uuvatti!!!!!


    • mikä sill lie

      ämis lapsi mee kouluun viel

    • Tää on tosi

      Niinpä täällä pyörii nämä ämikset,hömikset,kumikset,hämikset ja kirjain sekoilijat(sekakäyttäjät) tääl on turha kysellä sappipaskee tuutin täydeltä.

    • ämis

      Noh noh, harmittaako? Voi voi, eiköhän se siitä ( hymähdys). Kerroin jo vastauksen ongelmaan, joten luulisi jotain asian eteen tehtävän...

    • mikä sillä lie

      kuuluuko turbolle menevä musta muoviputki olla kova vaiko pehmeä,tuossa minulla se ainakin käsin menee hyvin kasaan oisiko vika kenties siinä..

      • ämis

        Pistä joku kaasuttamaan autoa ja katso itse meneekö kierroksilla lyttyyn? Jos litistyy niin tämä voi aiheuttaa vikatilaan menemisen.


    • mikä sillä lie

      juuu pitääpä testata kiitos palaan asiaan jos tilanneei muutu

    • PF69

      Joku tukkinu egr ,n

    • 611

      mulla sama ongelma

      • Auttoi-mulla

        Mitä jos kaikkein halvimpana ensiapuna kokeilisitte vaihtaa polttoainesuodattimen. Tekee myös saman häiriöilmoituksen mikäli ei saa soppaa tarpeeksi.


    • Anonyymi

      Jees. Sama vaiva. Just kävin baanalla ja tuolla sadan kahenkympin kohillakin"moottori vaatii huollon" tasakaasulla kun jatko,ni taas mentii ja vaiva hävis. No toi vika on luettu ja menee huomena tutkimuksiin. Joku magneettiventtiili A toiminta häiriö tms..no 2 v olen näinkin pärjänny,mut nyt päätin tutkia kyllä vian.

    • Anonyymi

      Mulla harvinainen 2001 D5 S60 missä hukkaportti sekä VNT ja hukkis kiinni vnt yliahtaa ja tänään Alfamer kirja miten magneettivena, ahtojensäätövena ja mulla suoraan VNT kellolta etukumityyny ja taitas n75 olla pois pelistä kun ahtaa vielä enemmän liikaa
      Maff oli öljypaskas ja jännää Bilteman maffilla woimasavua eli liikaakin tehoa lastutetuksi on. Auttasko kun tota putkea ei ihan noin vain irroteta Forten Turbo cleaneria vaikka noihin 10l naftojen sekaan? Tietty alipaineletkut haarat oikein ja vain ehjällä etukumityynyllä mennään. Huollettu VNT ja tyhjätyn esikatin tilalle 2.5 tdi:n virtaava ja turhia kiinnikkeitä oleva alkukäyrä tulossa jahka koko turbo vaihtuu. Eihän vnt ohjaukseen tarvi kun 1 letkun ja n75 magneettivenan ja ahtopaineen säätövenan yhistelmän ilman jo tukittua egr yms turhia kumityynyjä lisäksi?. Voi vnt tankokin eripitunen kun säätämällä hukkaporttia saan ahtoja alas mut porrastetusti. Ainakin kiva ahdin johokin 2.5tdi:hin evryjen kans. Ite huolletun 900e alkuperäsen ahtimen, 150€ siniseltä ruttuun menevälle letkulle varuilta uusi, kloonata Custom Softa ja egr delete ja maksaa Map ohjatuksi kun vanhasta autosta ECU missäb163hp 340nm 230hp 550nm tais 6000rpm kiertää. Samanverran 504tkm aj 2002 s60 mihin ecu joutu avaamaan softan muokkaus PKS suosituimmalta taholta. 1 katti ja suoraa putkee takapöntön mikä ahistavin osa ni putken. Ihan vaan jos ahdin toimuskin. vw bkd 2.0tdi 4-motion ei mitään mahista musclella puhistaa ni 110€ 2plo 30l Kerosiinipitosta Forten Turbo Cleaneria poisti VNT jumin. Suhahtaa vapaalla ja vikavitun tilaan joko normiajossa kunnes 120 tulee tai jo 100 moottorivaatiihuollon. Eikös puukottaa moisen turhan vikatilan? Epäilen ajettu aliahdoilla ilman mitään vnt ohjausta ja sen mitä ehkä tarvike maff tai sillon huijattu jollain alipainekellolla puuttuva turbonohjaus luulos ettei vnt ole hukkaportin kans mut tollasia mulle turhia ihmeitä ekoissa d5244t ollut

    • Anonyymi

      Epäilen silti ostaes ei nii ehkä paskanen savuton auto maff piti vikatilat yliahdoilla mitkä ei varmaa onko n75 oikein ristissä vai suoraan nostaa vain ahtojakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      408
      12806
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      274
      5613
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      242
      4165
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      315
      3394
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      24
      2158
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1940
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      107
      1814
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      84
      1377
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      177
      1071
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      985
    Aihe