Avensis -01 ajovalon korkeussäätö jumittaa

Katsastusmies huomasi, että vasemman ajovalon korkeussäätö liikkuu vain vähän. Säätömoottori kyllä surraa, mutta liike jää hyvin pieneksi. Viime talvena umpiossa oli kosteutta, joten olisiko mekanismiin tullut hapettumaa. Yritin tutkailla ongelmaa, mutta umpio ei lähde irti ennen kuin puskurin irroittaa. Säätömoottori olisi näkyvillä, mutta siinäkään ei näy mitään irroitettavia ruuveja tms. jotta sen voisi purkaa. Olisko vinkkejä miten tuon korjaisi?

(Trollit, muuten Tojo pelaa täydellisesti, joten korjaus ei ole automerkin vaihto! ;)
116183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Keula on vähän erilainen, kuin -98:ssa, mutta ainakin -98:sta saa umpion irti puskuria irrottamatta.....iroittaa pitää muistaakseni:
-maski
-sivuvilkku
-koristelista umpion alta

Äänestä

Ei taida lähteä puskuria irroittamatta. Otin pois vilkun ja maskin, mutta umpion alapuolella oleva korin värinen "lista" onkin kiinni puskurissa. Lampun ulommainen ja alin kiinnityslipare on juuri puskurin reunan alla. Mahdollisesti puskuria pitäisi vaan irroittaa toisesta reunasta, että kiinnikkeen voisi nostaa puskurin päälle.

Varaosahaulla löytyy säätömoottoreita irrallaan. Eli näyttäisi olevan erillinen osa. Vääntelin sitä molempiin suuntiin kohtuullisella voimalla eikä se liikkunut. Kumitiivistekin näkyy välissä. Jotenkinhan tuo on kiinni, mutta ei viitsisi voimalla särkeä...

http://www.varaosahaku.fi/?link=item&post_id=29775787

Äänestä

Lievästi kääntämällä, moottorin varren päässä pallonivel, otat sen umpion kumiset polttimon suojalyvyt pois niin näet sen pallonivelen, lähtee ainoastaan yhteen suuntaan.

Umpion irroitus autosta.

Äänestä

Kiitos ohjeista! Eiköhän se nyt lähde purkautumaan.

Äänestä

Jep, säätömoottori lähti irti vääntämällä ja säätötangon pallo-pää irtosi kuopastaan kallistamalla moottoria ulospäin. Moottori pelittää ihan oikein, mutta lampun sisällä olevat "peilit" eivät liiku kuin voimalla. Mekanismi on jäykkä ja vielä joku pykäläkin tuntuu, joten tuo pieni säätömoottori ei jaksa liikuttaa systeemiä. Onko tuolle mitään tehtävissä vai romikselta uusi umpio?

Äänestä

Uusi motonetistä, about 50€

Samaa sontaa britti/kiinalaista muovia, voi mennä jonkun vuoden.

Äänestä
  • kaikkiin ne sitä euro paskaa lykkäävät

    Äänestä

Kiitos vinkistä!!! Ei ihan 50 € saa, mutta 67.90 € saa. Ihme että romuttamolla vanha maksaa saman verran kuin uusi... E-baysta saisi alle 40 euron, mutta postikulut nostaa hinnan samoihin.

Äänestä

Romuttamon vanha on alkuperäinen ja motonetin uusi on tarvikeosa. Siitä hintaero. Molemmat varmasti toimivia.

Äänestä

Tuo motonetin myymä tarvike itseasiassa parempi kuin alkuperäinen. Huomattavasti parempi valokuvio lyhkäisillä. Lisäksi se polttimon edessä se hajoitus pelti. Eli kohtuulliset.

Niissä alkuperäisissä marellin tekemissä ei käytännössä ole pitkiä ja lyhkäisten valojen kummallinen kuvio ahdistaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Säätö jumittaa... kirjoitti:

Katsastusmies huomasi, että vasemman ajovalon korkeussäätö liikkuu vain vähän. Säätömoottori kyllä surraa, mutta liike jää hyvin pieneksi. Viime talvena umpiossa oli kosteutta, joten olisiko mekanismiin tullut hapettumaa. Yritin tutkailla ongelmaa, mutta umpio ei lähde irti ennen kuin puskurin irroittaa. Säätömoottori olisi näkyvillä, mutta siinäkään ei näy mitään irroitettavia ruuveja tms. jotta sen voisi purkaa. Olisko vinkkejä miten tuon korjaisi?

(Trollit, muuten Tojo pelaa täydellisesti, joten korjaus ei ole automerkin vaihto! ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu